niedziela, 29 grudnia 2024 Imieniny: Dawida i Tomasza
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Wystawy

2008.03.16 g. 00:25

Kolejna Odsłona Żyda Niemalowanego


Od 17 marca na pl. Konstytucji 4, w budynku InfoQltura 2016, oglądać będzie moża przygotowaną przez Towarzystwo Kultury Żydowskiej Beit Warszawa oraz Stowarzyszenie Wolnego Słowa wystawę rycin o tematyce żydowskiej.

 

Żyd Nie-malowany II to kolejna odsłona unikalnej kolekcji kilkuset drzeworytów sztor-cowych, pochodzących głównie z dziewiętnastowiecznych warszawskich czaso-pism. Ekspozycję przygotowano w ramach obchodów 40 rocznicy wydarzeń marcowych oraz 65 rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim.

 

Tematem wystawy są polscy Żydzi – ich życie, obiekty związane z historią, kulturą i cywilizacją żydowską.

 

Większość prac powstała na zamówienie wydawanych ówcześnie czasopism, takich jak „Kłosy” czy  „Tygodnik Ilustrowany”. Drzeworyty służyły jako ilustracja reporterska, samodzielna informacja czy też rysunek satyryczny.

 

Bardzo zależało nam, aby ze względu na przypadające w tym roku okrągłe rocznice – wydarzeń marcowych i Powstania w Getcie Warszawskim – organizowana przez nas wystawa została otwarta w Warszawie właśnie w tym okresie.

 

Mamy nadzieję, że wniesie ona w charakter uroczystości rocznicowych nowy i oryginalny ton. Wspominając te niewątpliwie tragiczne wydarzenia z historii polsko-żydowskiej, warto pamiętać także o pozytywnych kartach wspólnej przeszłości.

 

Sprzyja to dialogowi, tolerancji, poczuciu wspólnoty i pokazuje, że stosunkom polsko-żydowskim nie zawsze towarzyszył strach – mówią Paweł Szapiro i Magda Koralewska, kuratorzy wystawy.

 

Trzon wystawy stanowią drzeworytnicze wersje rysunków takich sław jak Gierymski, Grottger, obydwaj Kossakowie, Kostrzewski, Matejko, bracia Pillati, Rodakowski, Siemiradzki i inni. Ponadto, w ramach ekspozycji obejrzeć będzie można prace m.in. Elwiro Andriolliego, autora ilustracji do pierwszego wydania Meira Ezofowicza E. Orzeszkowej z 1878 roku.

 

Pokazowi towarzyszy publikacja drugiego tomu katalogu dokumentującego wystawę. Obie jego części zawierają zarówno prezentowane w ramach ekspozycji prace jak i inne drzeworyty, które z powodów technicznych nie mogły zostać udostępnione zwiedzającym.

 

Wystawa jest kolejnym wydarzeniem w ramach projektu Żydowskie Twarze, który obejmuje liczne wystawy, wykłady, spotkania i publikacje.

 

Patronat nad ekspozycją objęła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz Ambasada Izraela.

 

Drzeworyty  można oglądać:

 

  • od 17 marca do 22 kwietnia 2008,
  • poniedziek 10.00 – 20.00,
  • wtorek – piątek: 8.00 – 20.00,
  • sobota – niedziela: 10.00 –  16.00,
  • z wyjątkiem 22, 23, 24 marca

 

Więcej informacji na:

 



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy