Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Wystawy

2008.03.19 g. 16:11

Listy z Powstania

Nieznana kolekcja Poczty Polowej

Muzeum Powstania Warszawskiego serdecznie zaprasza  na wystawę „Listy z Powstania. Nieznana kolekcja Poczty Polowej”

 

Ekspozycję można oglądać od 19 marca do 31 lipca 2008 roku  w godzinach otwarcia Muzeum.

 

Muzeum Powstania Warszawskiego prezentuje kolekcję Poczty Polowej zakupionej na aukcji w Dusseldorfie 9 lutego 2008. Zbiór znaczków, listów i kopert wzbogacony został audiowizualnym komentarzem żyjących powstańczych listonoszy, fotografiami z Powstania Warszawskiego, a także historią skautingu na świecie i opisem fenomenu Harcerskiej Poczty Polowej. Kolekcja niesie ze sobą wartość nie tylko filatelistyczną, a także historyczną.

 

Krótka historia Harcerskiej Poczty Polowej

 

Poczta Polowa w Powstaniu Warszawskim zrodziła się z doraźnej społecznej potrzeby w pierwszych dniach podjęcia jawnej walki. W sytuacji gdy łączność między dzielnicami była utrudniona hasło „Robimy pocztę!” – rzucone już 2 sierpnia 1944 przez instruktorów z Głównej Kwatery Szarych Szeregów padło na podatny grunt i zyskało aprobatę sztabu Powstania gen. „Montera”.

 

Listonoszami powstańczej poczty, byli przede wszystkim zgromadzeni w stanicach harcerskich członkowie „Zawiszy” – najmłodszego szczebla Szarych Szeregów. Już na początku Powstania zorganizowano w Śródmieściu Południowym, na Powiślu i Czerniakowie 6 oddziałów Harcerskiej Poczty Polowej, rozwieszono kilkadziesiąt skrzynek pocztowych, uruchomiono zbiornice korespondencji.

 

Szacuje się, że Poczty polowe Powstania Warszawskiego od 6 sierpnia do 30 września 1944 roku ekspediowały ok. 140 tys. przesyłek.

 

W stuletnich dziejach poczt skautowych, działającą w Powstaniu Warszawskim Harcerska Poczta Polowa zajmuje szczególne miejsce, wyznaczone zarówno poświęceniem młodych listonoszy, jak i funkcjonowaniem w strukturach wolnego państwa, istniejącego przez ponad sześćdziesiąt dni w centrum okupowanej Europy.

 

Muzeum Powstania Warszawskiego

 

 

 



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy