Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Wystawy

2009.03.09 g. 20:07

The Screen w Galerii LETO


Galeria LETO ma przyjemność zaprosić na wyjątkową wystawę „The Screen”.

Wystawa „The Screen” jest wspólnym projektem dwóch artystów – klasyka awangardy, współzałożyciela Grupy Nowohuckiej, która zainaugurowała w Krakowie nurt malarstwa materii, członka Grupy Krakowskiej - Jerzego Wrońskiego i młodego postkonceptualnego twórcy - Piotra Sakowskiego. Po raz pierwszy ich dzieła zostają zestawione ze sobą. Efektem jest ekspozycja  fotografii obu artystów, przybierająca kształt wielowymiarowej wędrówki po świecie abstrakcji. Ideą obecnej wystawy jest ukazanie na przykładzie dwóch odmiennych postaw artystycznych, jak nieskończone możliwości i zaskakujące efekty może przynieść procedura badania szeroko rozumianego obrazu.


JERZY WROŃSKI I PIOTR SAKOWSKI

„The Screen”

 

21.03.-14.04.09

galeria LETO, ul. Hoża 9 c, 00-528 Warszawa

www.leto.pl, galeria@leto.pl

0501 696 440

 

Jerzy Wroński urodzony w 1930 roku– polski malarz, profesor Uniwersytetu Śląskiego.

W latach 1950-1956 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa. Jeszcze w trakcie studiów współtworzył z przyjaciółmi Grupę Nowohucką, która zainaugurowała w Krakowie nurt malarstwa materii. Wszyscy jej członkowie zostali następnie przyjęci do Stowarzyszenia Artystycznego Grupa Krakowska. W latach 1979-1995 Jerzy Wroński pełni funkcję prezesa tego stowarzyszenia. Wcześniej przez kilka kadencji był też członkiem zarządu okręgu krakowskiego Związku Polskich Artystów Plastyków i rady artystycznej Sekcji Malarstwa Zarządu Głównego ZPAP. Od roku 1960 zajmuje się także pedagogiką artystyczną, początkowo w Krakowie, następnie w UMCS w Lublinie, a od roku 1975 - Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.

 

Prowadzona od ponad pięćdziesięciu lat działalność artystyczna jest ciągiem doświadczeń polegających na eksploracji żywiołowych procesów naturalnych oraz ujawnianiu tkwiącego w nich potencjału twórczego. Początkowo były to monochromatyczne obrazy-reliefy, kształtowane przy udziale pełzającego płomienia, potem „akwarele metamorficzne” oraz „rysunki dyfuzyjne”, w których inny żywioł – woda – użyty w mikroskopijnych ilościach, stanowił główną siłę sprawczą. Połączenie tych antagonistycznych żywiołów doprowadziło do powstania realizowanego od połowy lat 80. unikalnego cyklu obrazów-fotogramów, nazwanych później kopciogramami.

 

Źródło: Wikipedia

 

 Współtwórcą prezentowanych prac Jerzego Wrońskiego jest fotograf Jerzy Pustelnik, urodzony w roku 1950 w Cieszynie. Od roku 2001 pracuje na Wydziale Artystycznym UŚ w Cieszynie jako fotograf dokumentalista, zajmuje się fotografią artystyczną. Od kilku lat  współpracuje z prof. Jerzym Wrońskim przy tworzeniu kopciogramów.

 

Piotr Sakowski urodzony w 1983 w Gdańsku, mieszka i pracuje w Warszawie. W pracy twórczej posługuje się różnymi mediami. Jego projekty łączą tradycję sztuki konceptualnej, minimalnych działań efemerycznych z refleksją na temat postprodukcji. Skromne propozycje, które tworzy Sakowski objawiają się w formie niewielkich obiektów, instalacji oraz prac site specific większych rozmiarów, które powstają na ogół w związku z przestrzenią wybranej uprzednio galerii.

 

 



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy