Po głośnych wystawach w Wenecji, Berlinie, Barcelonie, Sztokholmie, Lubece czy Nowym Yorku Tarasewicz zaprezentuje nową, nigdzie dotąd nie pokazywaną instalację.
Wystawa w Galerii Art NEW media, przy Krakowskim Przedmieściu 41 w Warszawie, którą można oglądać do 25 kwietnia 2009 r., jest okazją do obcowania ze sztuką na najwyższym światowym poziomie, a także do zakupu prac Tarasewicza do własnej kolekcji.
Organizatorem wystawy jest pierwsza w Polsce spółka giełdowa łącząca świat biznesu ze sztuką, Art NEW media S.A. Patronem wystawy jest Polkomtel S.A., operator sieci Plus.
Źródeł inspiracji dla nowej instalacji Tarasewicza można dopatrywać się w realizacji w Barcelonie, gdzie kompozycja z kolorowych kwadratów autorstwa artysty, ozdobiła jeden z głównych placów miasta. Jednak tym razem, Tarasewicz całkowicie pozbawia swoje obrazy pikturalności, uprzestrzennia je i podświetla. Podobne obrazy – podświetlone, przestrzenne i zamknięte w bryłach z plexi – artysta chciał zrealizować w większej skali w parku Pałacu Branickich w Białymstoku. Teraz tę koncepcję można będzie zobaczyć w Warszawie.
Inwestowanie w sztukę Tarasewicza jest gwarancją sukcesu – ceny jego prac z roku na rok osiągają wyższy poziom. W opublikowanym w tym roku rankingu najdroższych prac polskich artystów na aukcjach w Polsce Tarasewicz sytuuje się już na 10 miejscu – za jego obraz z 1985 roku kolekcjoner zapłacił 150 000 PLN. Podobnie jest w przypadku prac polskich artystów sprzedanych na aukcjach zagranicznych – 10 miejsce
i 44 100 USD za obraz olejny z 1991 roku.
Leon Tarasewicz ukończył studia w Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Jest jednym z najważniejszych ambasadorów polskiej sztuki współczesnej na świecie. W 2001 roku reprezentował Polskę na 49 Międzynarodowym Biennale Sztuki w Wenecji. Jego obrazy znajdują się w najważniejszych kolekcjach prywatnych i muzealnych w Polsce i na świecie. Twórczość Tarasewicza jest rozpoznawana i ceniona zarówno przez krytyków i kolekcjonerów, jak również przez ludzi nie związanych na co dzień ze sztuką. Swoje prace wystawiał w najbardziej znanych muzeach i galeriach w Polsce i na świecie m.in. w Nowym Yorku, Chicago, Seulu, Glasgow, Londynie, Sztokholmie, Berlinie, Lipsku, Tel Avivie, Bolzano, Lionie, Malmo, Rzymie, Mińsku, Kijowie, Frankfurcie, Bostonie, Toyamie, Mediolanie.
Malarstwo Tarasewicza jest silnie zakorzenione w pejzażu. Artysta pokazuje go w syntetyczny sposób – zamienia las, ziemię, pola, ptaki, wodę, góry... na wycinki rzeczywistości. Jego obrazy posiadają cechę „over all”, i choć „wycinają” fragmenty pejzażu, w rzeczywistości go poszerzają. Artysta wychodzi poza ramy. Przestrzeń zamknięta w ścianach szybko przestaje wystarczać artyście, zaczyna malować na projektowanych przez siebie powierzchniach.