Od 31 marca w Muzeum Geodezyjnym Warszawskiego Przedsiębiorstwa Geodezyjnego S.A. przy Nowym Świecie 2 w Warszawie można oglądać wystawę pt. „Hoppe, Lindley, WPG. Kartografia warszawska 1641 - 2009”.
Ekspozycja, która zorganizowana została przy współpracy Archiwum Państwowego m.st. Warszawy, przedstawia historię i etapy rozwoju Warszawy poprzez mapy i plany powstałe na przestrzeni wieków na potrzeby rozwijającej się metropolii.
Wystawa składa się z trzech części.
-
Pierwsza obejmuje okres „dawnej” kartografii warszawskiej począwszy od najstarszego planu całej Warszawy, jakim jest pochodzący z 1641 roku plan Israela Hoppego, poprzez prace takich autorów jak: C.F. Werneck, M. Pierre Ricaud de Tirregaille, Hieronim Jędrzejowski i Antoni Hiż, Gustav Johann Georg von Rauch, Johann Georg Lehmann i Joseph Bach.
plan Israela Hoppe z 1641 r - plan ze zbiorów AP w Gdańsku
- Druga część przedstawia kartograficzne dzieła rodziny Lindleyów powstałe na przełomie XIX i XX wieku na potrzeby budowy systemu kanalizacji i wodociągów warszawskich. Na cześć rodziny Lindleyów
i z okazji 150-lecia narodzin najbardziej warszawskiego z Lindleyów, Josepha, w jednaj z sal powstał gabinet w stylu epoki. Można tu obejrzeć m.in. portrety członków sławnej, inżynierskiej rodziny.
- Trzecia część obejmuje czasy współczesne i zawiera opracowania instytucji, którą można uznać za następcę lindleyowskiego wydziału pomiarów - Warszawskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne S.A. Zaobserwować na niej można ewolucję kartografii miejskiej XIX wieku i nowatorskie rozwiązania wieku XX. Współczesne plany i mapy miasta, mimo zastosowania zaawansowanych technik pomiarowych oraz sposobów opracowania, są rozwinięciem osiągnięć kartografii minionych okresów.
Historyczne plany i mapy przedstawione są w scenerii z epoki. W atmosferę dawnego miasta wprowadza „sala warszawska”, w której pośród kamienic Rynku Staromiejskiego widnieje replika syrenki,
z fontannami tryskającymi wodą. „Salę dawnej kartografii” otwiera reprodukcja planu Warszawy z 1762 roku autorstwa Tirregaille’a, której oryginał spłonął po Powstaniu Warszawskim wraz z całym Archiwum Miejskim.
Plan Tirregaillea z 1762 r., APW
W „salach lindleyowskich” umieszczono plansze z albumu pamiątkowego, który w 1907 roku William Lindley otrzymał od współpracowników z okazji 25-lecia współpracy. Wybrane reprodukcje planów zwiedzający mogą oglądać w nietypowej formie ekspozycyjnej – zamiast w gablotach zostały ułożone na stole kreślarskim, by można było wziąć je do ręki w sposób typowy dla codziennego oglądania map.
Plan Korpusu Inżynierów z 1831 r., APW
Wystawę można zwiedzać po uprzednim umówieniu telefonicznym z sekretariatem WPG, tel.: (022) 621-44-61.
- Autorem wystawy jest Paweł E. Weszpiński, reprezentujący Archiwum Państwowe m.st. Warszawy.
- Konsultacji historycznych udzielił prof. Ryszard Żelichowski.
- Współtwórcą i konsultantem z zakresu geodezji i fotogrametrii jest Jacek Uchański, reprezentujący WPG.
- Aranżację plastyczną wystawy przygotowali Jolanta Gałązka i Tomasz Kościuszko.