Od 26 maja w Muzeum Techniki NOT w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie można oglądać wystawę edukacyjną „Dwa Światy Elektrośmieci”. Ekspozycja została stworzona przez organizację odzysku ElektroEko, aby w interesujący i przystępny sposób przedstawić tematykę recyklingu zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych oraz zasady właściwego postępowania z elektrośmieciami. Ma również na celu uświadomienie skali zagrożeń wynikających z niewłaściwego postępowania z elektrośmieciami, oraz wskazanie na zasadność ich przetwarzania i recyklingu.
Na wystawie można znaleźć odpowiedzi na pytania:
Tytuł wystawy „Dwa Światy Elektrośmieci” bezpośrednio nawiązuje do ekspozycji, która przedstawia między innymi dwie sfery, tytułowe światy – otoczenie pełne bujnej i zdrowej przyrody oraz środowisko zanieczyszczone przez szkodliwe i wszechobecne elektrośmieci. Celowo przerysowane, metaforyczne przesłanie wystawy ma oddziaływać na wyobraźnię zwiedzających i skłonić do zastanowienia nad konsekwencjami swojego zachowania. Zwiedzający mogą wejść do dwóch światów i sami zdecydować jaki świat chcą w przyszłości zbudować.
Wystawa podzielona jest na sekcje tematyczne – przetwarzania, odzysku i recyklingu, szkodliwości oraz właściwego postępowania z elektrośmieciami. Każda sekcja posiada oryginalne eksponaty, które w ciekawy i obrazowy sposób przekazują wiedzę na temat właściwego gospodarowania zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym.
Niektóre eksponaty mają charakter interaktywny, można ich dotknąć i dokładnie obejrzeć, aby przekonać się dlaczego warto prawidłowo pozbywać się elektrośmieci oraz jakie są korzyści z recyklingu i odzysku tego rodzaju odpadów. Łącząc przyjemne z pożytecznym, zaaranżowano również edukacyjną strefę zabawy (quiz ścienny i mózg elektronowy), gdzie można sprawdzić i utrwalić swoją wiedzę.
Bardzo nam zależało, aby wystawa pobudzała wyobraźnię zarówno młodzieży, jak i dorosłych, ponieważ zwiększa to oddziaływanie przekazu edukacyjnego. Tematyka elektrośmieci jest trudnym i dla większości mało atrakcyjnym tematem, jednak ważnym z punktu widzenia ochrony środowiska i prawa. – wyjaśnia Anna Podsiadło z ElektroEko. Mamy nadzieję, że wystawa dzięki ciekawej w formie ekspozycji, będzie wartościowym uzupełnieniem działań edukacyjnych w temacie segregacji i recyklingu odpadów elektrycznych i elektronicznych.
A jak prawidłowo postępować z elektrośmieciami?
Przede wszystkim warto pamiętać, że zużyte sprzęty elektryczne i elektroniczne powinny być przetworzone i poddane recyklingowi.
Są to odpady niebezpieczne, ale można z nich odzyskać wiele cennych surowców. Elektrośmieci wyrzucone do zwykłego, osiedlowego śmietnika, zalegające na wysypisku czy porzucone na łonie natury zanieczyszczają środowisko. Szkodliwe substancje zawarte w mechanizmach, mogą wydostać się na zewnątrz ze źle zagospodarowanych lub zdemontowanych zużytych urządzeń, a potem przenikać z deszczem do gleby i wód gruntowych. W konsekwencji, niewłaściwe pozbywanie się elektrośmieci niszczy przyrodę i może być w przyszłości przyczyną problemów zdrowotnych u ludzi i zwierząt. Zgodnie z prawem za wyrzucenie elektrośmieci do śmietnika lub porzucenie na łonie przyrody można zapłacić grzywnę do 5 000 złotych. Zużyte sprzęty należy oddawać do specjalnych punktów zbierania bądź do sklepów przy zakupie nowych urządzeń.
Głównym organizatorem wystawy jest ElektroEko Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego. Wystawa nie ujrzałaby jednak światła dziennego bez przychylności Muzeum Techniki NOT oraz zaangażowania firm: Leroy Merlin, Polimex Mostostal, Grot, AMK Andrzej Kaliński.
Ekspozycję zaprojektowali doświadczeni architekci – Jeremi Kupczyński oraz Michał Płoski, którzy stworzyli eksponaty i nietypową koncepcję wizualną wystawy.
Inicjatywa spotkała się z uznaniem ze strony Minister Edukacji Katarzyny Hall, Ministra Środowiska Macieja Nowickiego, oraz Prezydent m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, którzy objęli wystawę patronatem honorowym. Patronat merytoryczny sprawuje Wydział Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej.
Patronat medialny sprawują: tygodnik społeczno-kulturalny Przekrój, tygodnik społeczno-oświatowy Głos Nauczycielski, magazyn edukacyjno-rozrywkowo-publicystyczny Victor Gimnazjalista, portale internetowe Onet.pl, Fokus.pl, Recykling.pl, Ekoedukacja.pl, oraz Clear Chanel Poland.
Ekspozycji towarzyszyć będą wydarzenia specjalne. Więcej informacji o nich, wystawie, oraz elektrośmieciach znaleźć można na stronie www.dwaswiatyelektrosmieci.pl
Opis ekspozycji
Konstrukcja ma charakter mroczny, aby wzmocnić wrażenie negatywnych skutków złego zagospodarowania elektrośmieci, czyli zanieczyszczenia i degradacji środowiska. Zwiedzający mogą również zobaczyć różnego rodzaju urządzenia elektryczne i elektroniczne, które zaliczane są do kategorii elektrośmieci.