Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Wystawy

2009.06.23 g. 23:38

Nie po drodze nam z przeciwnikami socjalizmu!

Wystawa na pl. Konstytucji

Archiwum Państwowe m.st. Warszawy, Muzeum Woli oddział Muzeum Historycznego m.st. Warszawy, Dom Spotkań z Historią i Stołeczna Estrada zapraszają:

 

  • w środę,
  • 24 czerwca
  • o godz. 14.00
  • na plac Konstytucji w Warszawie

 

na uroczyste otwarcie wystawy pt.

 

 

 

Tytuł wystawy to hasło opracowane przez Wydział Pracy Ideowo-Wychowawczej KC PZPR; w grudniu 1980 r. rozesłane do komitetów wojewódzkich celem stosowania w różnych formach propagandy wizualnej. W tym czasie kierownictwo PZPR odroczyło jawną rozprawę z „Solidarnością” i obrało taktykę „odcinkowych konfrontacji” stanowiącej połączenie akcji propagandowych i politycznych, tworząc grunt pod wprowadzenie stanu wojennego równo rok później.

 

Poprzez zdjęcia, plakaty, ulotki i dokumenty z lat 1945-1989 wystawa ukazuje ciąg wydarzeń, które oddalały i przybliżały Polskę do przełomowych wyborów w czerwcu 1989 roku. Ekspozycja przedstawia działania aparatu władzy socjalistycznej zmierzające do wyeliminowania opozycji politycznej, całkowitego przejęcia, a następnie utrzymania władzy w Polsce. Ukazuje także formy protestów społecznych oraz proces kształtowania się opozycji demokratycznej w latach 70. - jej dojrzewanie, tworzenie programu, reakcje na działania i propagandę reżimu.

 

Wystawa przypomina o wydarzeniach, które wpływając na zbiorową świadomość Polaków, określiły kluczowe etapy procesu zwieńczonego zwycięstwem opozycji w wyborach czerwca 1989 roku.
Opowiada o sytuacji w 1945 r., gdy wojna zbliżała się ku końcowi, a uczestnicy konferencji jałtańskiej zdecydowali o przyszłych losach państwa polskiego bez udziału jego przedstawicieli, o represjach wymierzonych w przywódców Polskiego Państwa Podziemnego i okolicznościach dojścia do władzy PZPR, represjach doby stalinowskiej, poznańskim czerwcu 1956 r., nadziejach polskiego października, wydarzeniach w 1968 r., protestach robotników na Wybrzeżu w 1970 r., wydarzeniach w Radomiu i Ursusie w 1976 r., okolicznościach powstania Komitetu Obrony Robotników, Wolnych Związków Zawodowych i Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela, wyborze Karola Wojtyły na papieża i pierwszej pielgrzymce Ojca Świętego do Polski, strajkach w roku 1980, podpisaniu porozumień sierpniowych i powstaniu NSZZ „Solidarność”, wprowadzeniu i przebiegu stanu wojennego, okolicznościach śmierci Grzegorza Przemyka i księdza Jerzego Popiełuszki, fali strajków
w 1988 r. i o obradach „okrągłego stołu”.

 

Wśród blisko 400 eksponatów - zdjęć, plakatów, ulotek i dokumentów - pochodzących z instytucji archiwalnych, muzealnych, prasowych, związkowych oraz od osób prywatnych, znajdują się m.in:

 

  • projekt konstytucji PRL z 22 lipca 1952 r. z odręcznymi poprawkami Józefa Stalina;
  • zdjęcia z akcji rozrzucania ulotek przez opozycję w latach 80;
  • fotografie z pogrzebu Grzegorza Przemyka i księdza Jerzego Popiełuszki.

 

Wystawa w języku polskim i angielskim, będzie czynna do 15 lipca.

 

Zapraszamy!


Autorami ekspozycji są:

 

  • Violetta Urbaniak
    z Archiwum Państwowego m.st. Warszawy

  • i Maria Tejchman
    z Muzeum Woli oddział Muzeum Historycznego m.st. Warszawy

 

Organizatorami wystawy są:

 

  • Archiwum Państwowe m.st. Warszawy,
  • Muzeum Woli oddział Muzeum Historycznego m.st. Warszawy,
  • Dom Spotkań z Historią,
  • Stołeczna Estrada

 



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy