Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Wystawy

2009.08.31 g. 11:37

Dialog czarno na białym

Grafika polska i węgierska 1918–1939

Wystawa ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie i Magyar Nemzeti Galéria w Budapeszcie

10 września – 26 października 2009

 

Wystawa  

 

Wystawa obejmuje przeszło 180 grafik, w przeważającej części drzeworytów, polskich i węgierskich z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Wystawa opiera się na zasadzie dialogu: dialogu dwóch kultur narodowych, dialogu nowoczesności z tradycją i historii ze współczesnością. Jest też świadectwem wielowiekowej przyjaźni dwóch wielkich europejskich narodów.

 

Wystawa dzieli się na dwie zasadnicze części: pierwszą poświęconą nowoczesności i drugą – tradycji. Bardziej szczegółowe podziały na wystawie różnią się od podziałów stosowanych zwyczajowo na wystawach poświęconych dwudziestoleciu międzywojennemu, głównie z racji specyfiki medium, jakim jest grafika – ze swej natury tańsza i łatwiej dostępna niż malarstwo olejne (działy poświęcone ilustracji gazetowej i książkowej, podróżom artystycznym etc.). 

 

W pierwszej części wystawy można zobaczyć, jak rodziła się nowoczesna sztuka na początku XX wieku, w jaki sposób powstała abstrakcja geometryczna (i jakie to miało konsekwencje, szczególnie na Węgrzech), a także jak wyglądało życie w nowoczesnym, wielkim mieście. Oprócz tego nowoczesność niosła za sobą szereg takich zjawisk jak niezadowolenie społeczne, walka z nędzą i przemocą, a także z militaryzmem i dążeniem do wojny światowej.

 

Druga cześć wystawy pokazuje takie zjawiska jak powrót do wartości i tematów biblijnych i arkadyjskich, a także sztukę opartą na folklorze i sztukę religijną tamtego czasu.

 

Wystawie towarzyszy trójjęzyczny (polsko-węgiersko-angielski) katalog, z fascynującym autentycznym dialogiem na temat polskiej i węgierskiej kultury między kuratorkami wystawy, a także z esejami na temat sztuki pokazywanej w każdym z kolejnych działów.

 

Wystawa została przygotowana dzięki pomocy instytutów narodowych (Węgierskiego w Polsce i Polskiego na Węgrzech) oraz ministerstw kultury z obu stron.

 

Komisarze wystawy:

 

  • Anna Manicka,
  • Katalin Bakos

 

Królikarnia

 

  • Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie
  • ul. Puławska 113a,
  • 02-707 Warszawa
  • tel. (22) 843 15 86,
  • fax. (22) 853 69 53
  • www.krolikarnia.mnw.art.pl
  • e-mail
  • godziny otwarcia 
    wtorki, środy, piątki, niedziele: 10.00–16.00
    czwartki, soboty: 10.00–18.00
    poniedziałki: nieczynne


Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy