Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Wystawy

2010.02.11 g. 13:25

Arbeit macht frei

Otwarcie wystawy Amira Yatziva
Napis nad bramą obozu w Auschwitz jest najmocniejszym symbolem Holokaustu. Nie ma innego znaku, który byłby tak powszechnie rozpoznawalny i tak jednoznacznie przekazywał grozę zagłady.

W 2006 napis poddano oglądowi konserwatorskiemu. W rezultacie znaleziono 13 ubytków i ognisk rdzy.
Na potrzeby dwumiesięcznego procesu konserwacji zdemontowano napis i zastąpiono go specjalnie wykonaną kopią.

 

 

 

W tym samym roku w Izraelu również wykonano kopię napisu, którą zamówiło tamtejsze muzeum.


 

Powstały więc dwie kopie w tym samym czasie, przy czym zarówno polscy, jak i izraelscy wykonawcy nie mieli ze sobą żadnego kontaktu, ani też nie wiedzieli o swojej pracy.

 

Izraelski artysta Amir Yatziv w krótkim wideo dokumencie zderza ze sobą wypowiedzi twórców obu rekonstrukcji.

Powstaje w ten sposób rodzaj dialogu, a artysta sprawia, że sprawą kluczową staje się kwestia odwróconej litery B.

 

W rezultacie powstała intrygująca wypowiedź na ten sam temat ludzi, którzy nic o sobie nawzajem nie wiedzieli. Ponieważ narracja prowadzona jest bez śladu patosu, a kwestie dotyczą najstraszliwszego symbolu Zagłady, końcowy efekt potęguje i uwydatnia grozę napisu.

 

Drugą cześć wystawy stanowi zestaw kilkunastu fotografii. Są to bardzo duże powiększenia mikroskopowych zdjęć ubytków i ognisk rdzy w napisie, pierwotnie wykonanych na potrzeby konserwacji. Tysiąckrotne powiększenie zmnieniło zupełnie ich charakter. Zdjęcia stały się anonimowymi kolorowymi kompozycjami. Tracą swój dokumentalny charakter. Publiczności wydaje się na początku, że ma do czynienia z niewinną autorską abstrakcją. Dopełnienie zawarte w filmie nie tylko wyjaśnia sprawę, ale wymusza na widzu poważną refleksję, zmusza go do zadania sobie pytania o swoje reakcje, odczucia. Artysta poprzez zerwanie ze stereotypowymi przedstawieniami wprowadza Symbol we współczesność, nadaje mu dzisiejsze życie, wywołuje u widza poczucie współuczestnictwa, potęguje grozę.

 

W najwyższym stopniu trzeba docenić umiejętność artysty dostrzegania prostych, zdawałoby się banalnych zdarzeń, trafnego ich analizowania i przekładania na język sztuki oraz interpretowania ich tak, że nabierają najważniejszych sensów. Wydaje się, że powstała jedna z najbardziej istotnych prac dotyczących Zagłady, jakie pojawiły się w ostatnim czasie.

 

  • galeria appendix2
  • serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy
  • Amira Yatziva
    ARBEIT MACHT FREI

  • w czwartek, 18 lutego o godz. 19.00.

  • Wystawa będzie czynna do 27 marca (sobota).
  • Godziny otwarcia galerii:
    wtorek - piątek: 11.00-18.00
    sobota: 11.00-15.00

 



Autor: appendix2
Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy