Eksponowane historyczne i współczesne dzieła sztuki kartograficznej ukazują urbanistyczny rozwój terenów obecnej dzielnicy Ursus na przestrzeni lat, pozwalają zaobserwować jak Ursus stopniowo zmieniał się i „przybliżał” do stolicy, aby w 1977 r. stać się jej częścią.
Najstarszy prezentowany plan - pochodzący z zasobu Archiwum Państwowego m.st. Warszawy - wykonany z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w Paryżu pod koniec XVIII wieku, przedstawia obszar ówczesnej Warszawy i okolic. W miejscu dzisiejszej dzielnicy Ursus można dostrzec nazwy istniejących tu niegdyś wsi: Czechowice, Skorosze, Szamoty, folwark Gołąbki. Na początku XX wieku liczba mieszkańców każdej z nich nie przekraczała stu osób. Stopniowa urbanizacja tego obszaru postępowała od pierwszej połowy XIX w. dzięki budowie Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej i szczególnie dynamicznie po uruchomieniu w 1923 r. fabryki Zakładów Mechanicznych „Ursus”.
Na wystawie przedstawiono także między innymi plan z 1914 r. z zaznaczonymi fortyfikacjami Warszawy z widocznym Fortem V we wsi Solipsy oraz niemiecki fotoplan, wykonany we wrześniu 1939 r. przez Luftwaffe, na którym można zobaczyć, jak wyglądał Ursus tuż przed największymi bombardowaniami.
Punktem zwrotnym w historii Ursusa stały się strajki robotników w czerwcu 1976 roku. Niecały rok później miasto znalazło się w administracyjnych granicach stolicy jako część dzielnicy Ochota. W ten sposób komunistyczne władze starały się uzyskać lepszą kontrolę nad „nieposłusznym“ Ursusem.
Dzisiejszy Ursus jest jedną z najszybciej rozwijających się dzielnic Warszawy. 50 000 mieszkańców plasuje Ursus na 13. miejscu spośród wszystkich 18 dzielnic stolicy, a nowych mieszkańców stale przybywa. Z myślą o nich na postindustrialnych terenach byłej fabryki ciągników wkrótce powstanie nowoczesne osiedle mieszkaniowe.
Wystawa została przygotowana przez Urząd Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy we współpracy z Archiwum Państwowym m.st. Warszawy, Polskim Przedsiębiorstwem Wydawnictw Kartograficznych oraz Biurem Geodety Województwa Mazowieckiego.
Zapraszamy do wspólnej podróży poprzez Ursus kolejnych stuleci na dawnych i współczesnych mapach i planach. Wystawa w Parku Czechowickim będzie czynna do 4 maja, następnie przez dwa tygodnie w Centrum Handlowym „Skorosze”.