Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Wystawy

2010.04.30 g. 16:40

Nie daj się smutkowi Rozdział: IX

Krzysztoff Skain May "- wystawa malarstwa

KrzysztOff Skain May - syn warszawskiego bikiniarza, przez wiele lat nie chciał wiedzieć o tym fakcie, ale krew i geny jednak dały znać o sobie.

  • wernisaż
    7 maja 2010, godzina 18.00

  • godzina 18.30
    Polska Poezja Ska w wykonaniu Krzysztoffa Skaina Maya

  • godzina 19.00
    projekcja filmu "Antena", muzyka terenNowy.live

 

wystawa czynna od 8 maja 2010 do 6 czerwca 2010
Dom Kultury "Świt" Warszawa, Wysockiego 11
wstęp wolny

 

 

KrzysztOff Skain May - syn warszawskiego bikiniarza, przez wiele lat nie chciał wiedzieć o tym fakcie, ale krew i geny jednak dały znać o sobie. Malarz, grafik, poeta, tekściarz, scenograf, inscenizator, performer, muzyk, publicysta, artysta „użytkowy”, ostatnio także wokalista... - generalnie prawdziwy, totalny artysta, choć konsekwentnie offowy. Nie może odnaleźć się w dzisiejszych czasach i dlatego antydatuje swoje prace. W latach 80. i 90. cofał się o 1000 lat. Dziś chciałby żyć w 207 roku naszej ery.

 

Debiutował w 1975 roku w Starej Prochowni w Wa-wie. W latach 80. wchłonęła go rewolucja muzyczna. Budował scenografie koncertów, które w ramach ilustracji artystycznej muzyki palił lub darł. Ale tworzył też „oficjalne” oprawy dużych imprez rockowych jak Jesień Mokotowska, Poza Kontrolą, Rock Front, Zadyma. No i oczywiście pierwsze Jarociny, których był nieodłączną, kolorową postacią, malarzem, muzykiem, scenografem ilustratorem publikacji.

 

W latach 1987-1989 robił scenografie do programu muzycznego Telewizji Polskiej - „Non Stop Kolor”. Cały czas tworzy okładki płyt, kaset, plakaty, ilustruje książki, programy i inne wydawnictwa. W 1986 r. zaprojektował swój pierwszy plakat teatralny do sztuki „Która godzina?” Z. Wojciechowskiego w Teatrze Dramatycznym w Wa-wie. Tak rozpoczął współpracę z teatrami,  „obsługując” - w różnej postaci, ponad 30 spektakli. Projektował, wybudował i okrasił malowidłami centra zabaw dla dzieci w Warszawie i Gdańsku. Wykonuje na zamówienie malarstwo ścienne, aranżacje przestrzenne, aranże wnętrz, obrazy, grafiki, loga itd.

 

Cały czas maluje obrazy na płótnie i na papierze. Bardzo często wystawia w Polsce i na świecie. Na świecie miał wystawy w Czechach, Finlandii, Francji, Grenlandii, Hiszpanii, Holandii, Chorwacji, Niemczech, Serbii, Szwajcarii. Poprzez swój Mail-Art jest obecny na całym świecie.

 

Od roku 2007 uczestnik kolektywu terenNowy.info, w ramach którego spełnia się zarówno jako malarz i scenograf, uczestnicząc w akcjach projektu (Zamek Ujazdowski, Pałac Kultury i Nauki, Galeria Zoya, Squat Elba), a także jako muzyk samorodnej sekcji kolektywu zespołu terenNowy.live. Na wiosnę 2010 zapowiadana jest premiera debiutanckiej płyty "Ambientność...", na której można będzie usłyszeć Skaina recytującego swoją poezję w języku japońskim.

 

Podczas wernisażu odbędzie się projekcja filmu "Antena" z ilustracją muzyczną zespołu terenNowy.live

 

Antena

 

  • "Antena / La Antena"
    (reż. Esteban Sapiro, 90 min, 2007, Argentyna)
    to niepowtarzalny, niezwykły, surrealistyczny obraz, pięknie opowiedziana bajka, wysmakowany wizualnie niemy film, odwołujący się do niemieckiego ekspresjonizmu filmowego, zwłaszcza do dzieł Fritza Langa i Friedricha Murnaua.


    ”Antena” Estebana Sapira to prawdziwa uczta dla oka i gratka dla wielbicieli kina. Miasto bez Głosu rządzone jest przez Pana TV. Odebrał on mieszkańcom głos i przejął całkowitą kontrolę nad każdym wypowiadanym słowem oraz każdym przedstawianym obrazem. Zmusił ich do żywienia się wyłącznie żywnością jego własnej produkcji - TELE-POKARMEM.


    Pan TV to nie tyle monopolista, ile personifikacja zła i totalitaryzmu. W tajemnicy pracuje nad hipnotyzującym urządzeniem, które ma mu pomóc w zawładnięciu umysłami obywateli. Jednym z etapów realizacji jego planu jest porwanie jedynej osoby w mieście, która posiada głos, pięknej piosenkarki telewizyjnej. Jednak wśród mieszkańców miasta znajdzie się kilku śmiałków, którzy postanowią pokrzyżować plany Pana TV…


    Scenografia filmu została opracowana z niezwykłym wyczuciem i wyobraźnią. Choć ‘Antena’ czerpie przede wszystkim z tradycji kina niemego, Esteban Sapir używa również nowoczesnych elementów języka kina, łącząc np. grafikę z animacją. Jednym z istotnych bohaterów filmu jest samo słowo: wielkość liter w dialogach uzależniona jest np. od siły głosu mówiącego czy też roli, jaką postać w filmie odgrywa. Tekst może zostać odepchnięty bądź zmiażdżony.


    To niewątpliwie jeden z najbardziej oryginalnych filmów ostatnich lat. Został on zaprezentowany podczas otwarcia MFF w Rotterdamie w 2007r.
    (materiały dystrybutora)

 

Więcej informacji:

 

Patronat medialny:
independent.pl, megatotal.pl



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy