To niezwykle osobista i imponująca kolekcja podświetlanych manekinów symbolizująca bezradnych ludzi, którzy choć żyją w tłumie, tak naprawdę są samotni. Instalacja będzie przedstawiała ruchomy pokaz światła i koloru, pokazująca zmagania człowieka ze współczesnym światem i otaczającymi go ludźmi.
Każdy z nas przedstawia taki samotny w tłumie manekin. Nasze głowy są zamknięte na innych, skute metalem – mówi artystka Katarzyna Czajka. Składamy się z małych, kruchych cząsteczek, jak szkło, z którego zrobiłam manekiny – dodaje Katarzyna Czajka - a każdy z tych elementów tworzy całość, nie możemy istnieć bez choćby jednego z nich.
Katarzyna Czajka
fot. profilowa z fejsbuka
Ważnym elementem wernisażu są prace Michała Czajki, przekrój fotografii artysty – warszawska Praga widziana moimi oczami oraz zdjęcia, których główną inspiracją jest kobieta – kobieta mojego życia, kobieta jako obiekt pożądania oraz macierzyństwo. Zdjęcia pokazują jak artysta postrzega kobietę, jej seksualność, zmysłowość, wrażliwość i atrakcyjność.
Podczas wernisażu zostaną przedstawione prace młodych artystów malarzy, którzy cieszą się już znaczącym dorobkiem w swojej twórczości: Kamila Sarnowskiego, Roberta Motelskiego, Katarzyny Plewy oraz Bogny Podbielskiej.
Wszystkie wystawione prace będzie można kupić w galerii Katarzyna Czajka, przy ul. Ząbkowskiej 27/31 w Dorum Art.
Wystawa potrwa trzy miesiące.
W najbliższy czwartek zagra zespół Lester Kidson – Power Trio w składzie:
Zespół gra blues wzbogacony o elementy funky, korzennego rocka spod znaku Jimmiego Hendrixa, a nawet jazzu.
Serdecznie zapraszamy
O twórczości Katarzyny Czajki
Katarzyna Czajka używa XIX-wiecznej metody Louis Comfort Tiffany’ego, artysty który stał się jej pierwszym przewodnikiem po sztuce. Szukając analogii w jej twórczości można wskazać na pewne, pokrewieństwo z witrażami Marca Chagalla. Podobnie jak on artystka rozumie znaczenie szkła i przenikającego przez nie światła, jako tworzywa artystycznego. Widać też jej zafascynowanie twórczością Tamary Łempickiej, której motto często powtarza: Żyję na marginesie społeczeństwa, więc reguły normalności nie maja do mnie zastosowania. Wielu twórców miało wpływ na działania artystyczne Katarzyny Czajka, a wśród nich Pablo Picasso z początku XX wieku, gdzie mistrz przenosi w stylu kubistycznym kształty trójwymiarowe na dwuwymiarowy plan, czy Chuck Close, gdzie każdy maleńki fragment dzieła jest osobnym obrazem. Nowatorstwo i unikalna wartość witraży Katarzyny Czajka wyraża się przede wszystkim w tym, że zaczęła tworzyć prace trójwymiarowe, przestrzenne, rozświetlone. Forma i technika jakiej używa jest niezwykle czasochłonna. Mimo to artystka ma na swoim koncie ponad 20 manekinów, niemałą kolekcję zwierząt, prócz tego lampy i podświetlane, witrażowe obrazy. Manekiny to dzieła najbardziej osobiste, symbolizujące ludzkie życie, jego ciemne i jasne strony. Ale świat jej manekinów nie jest czarno-biały, to świat pełen barw, które nadają im swoiste piękno, atmosferę tajemniczości. Przypadek sprawiał, że ostatnio zacisze pracowni zaczęli odwiedzać artyści i znawcy sztuki, co przyczyniło się do zainteresowania jej dziełami.
O twórczości Michała Czajki
Fotografia to jego pasja, a od 2004 roku to również jego sposób na życie. Lubi wyzwania, podpatrywanie ludzi, emocji, sytuacji, miejsc, które pozwalają mu uchwycić w obiektywie niepowtarzalne momenty. Ma na swoim koncie kilka wystaw indywidualnych i zbiorowych m.in. w Oranżerii Pałacowej w Wilanowie w listopadzie 2010 roku, w klubie The Eve – luty 2011 rok. Fotografował m.in. Małgorzatę Foremniak, Szymona Majewskiego, Edytę Herbuś, Magdalenę Różczkę, Mateusza Damięckiego. Jego główną inspiracją jest piękno ukryte w każdej kobiecie.
Biografie młodych artystów: