To wyniki najnowszej sondy przeprowadzonej wspólnie przez Szkołę Jazdy Renault i serwis moto.onet.pl, w której oddano ponad 85 tysięcy głosów.
Na jedno z pytań sondy
„Czy przekraczasz dozwoloną prędkość?” zaledwie 4% osób odpowiedziało „nigdy”, a odpowiedź „rzadko” wybrało 25% uczestników. Pozostałe osoby przyznały, że jeżdżąc przekraczają dozwoloną prędkość, w tym aż 17% kierowców zadeklarowało, że robi to zawsze!
Jednocześnie, odpowiadając na drugie z pytań
„O ile zdarza ci się przekraczać dozwoloną prędkość?” aż 28% osób przyznało, że jest to ponad 50 km/h.
To bardzo niepokojące wyniki – mówi Zbigniew Weseli. – W dużej mierze wynikają one z braku świadomości kierowców, jak tragiczne skutki może mieć zbyt szybka jazda – dodaje.
Jazda z nadmierną prędkością może być bardzo niebezpieczna nie tylko dla kierowcy i jego pasażerów, ale także dla innych uczestników ruchu. Pieszy, uderzony przez samochód jadący z prędkością blisko 50 km/h ma ok. 55% szans na przeżycie. Jednak przy uderzeniu z prędkością ponad 70 km/h prawdopodobieństwo przeżycia jest bliskie zeru!
- Zbyt szybka jazda ogranicza kontrolę nad pojazdem i znacznie wydłuża drogę hamowania. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji nagłych, które wymagają od kierowcy natychmiastowej reakcji. Nadmierna prędkość jest szczególnie niebezpieczna zimą, kiedy zaśnieżona lub oblodzona nawierzchnia dróg istotnie ogranicza przyczepność - ostrzegają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.
Choć jazda z nadmierną prędkością w mieście jest szczególnie niebezpieczna, kierowcy muszą zachować ostrożność także poza obszarem zabudowanym. Dotyczy to zwłaszcza prostych odcinków dróg, które tylko pozornie wydają się bezpieczne. Nadmierna prędkość jest bardzo częstą przyczyną tragicznych zdarzeń drogowych.
Co trzeci wypadek z winy kierującego jest spowodowany niedostosowaniem prędkości do warunków ruchu. Tylko z tego powodu w 2008 roku w Polsce doszło do blisko 12 tysięcy wypadków, w których zginęło 1 638 osób, a ponad 17 tysięcy zostało rannych.
Dopuszczalne prędkości samochodów osobowych w Polsce