Kredytowanie
To, czy będą chętni na mieszkania zależy głównie od tego, czy kupujący będą mieli możliwość uzyskania finansowania. Duża konkurencja na rynku kredytów hipotecznych powoduje, że banki przerzucają się promocjami i w najbliższym czasie nie powinny zaostrzać warunków udzielania pożyczek. Spadają marże i inne opłaty kredytowe, ale zdolność pożyczkobiorców obliczana jest w bardzo skrupulatny sposób.
Jak podsumował Związek Banków Polskich, liczba nowych umów kredytowych na mieszkania w II kwartale 2010 r. osiągnęła najwyższy poziom od końca 2008 r. W odniesieniu do I kw. br. nastąpił wzrost o ponad 32 proc. i aż 40 proc. zwyżka wobec analogicznego okresu w 2009 roku. W III kw. tego roku liczba kredytów w porównaniu do tego samego przedziału poprzedniego roku wzrosła o 16 proc.
Średnia wartość przyznawanych kredytów w III kw. br. była jednak nieco niższa niż w pierwszych kwartałach 2010 r. To skutek wejścia w życie wymogów rekomendacji T. Przeciętna wartość pożyczki hipotecznej udzielonej w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku to 204,3 tys. zł.
Zakupy i ceny
Zapowiedzi: wyższego VAT na mieszkania, kolejnych ograniczeń w dostępie do kredytów z powodu rekomendacji T oraz niekorzystnych zmian o w programie: Rodzina na swoim działają w pewnym stopniu prosprzedażowo.
W poszczególnych inwestycjach największe wzięcie mają mieszkania, które kosztują najmniej biorąc pod uwagę cenę 1 mkw. Najmniejsze lokale o nie wygórowanej cenie całkowitej w nowych projektach znikają jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Inwestorzy rzadko przeceniają nieduże, rozkładowe mieszkania, które nawet od dłuższego czasu czekają na nabywcę. Deweloperzy częściej proponują gratisy niż obniżają cenę mieszkań.
- Najszybciej kupowane są lokale, które mają największą liczbę pokoi przy najmniejszej powierzchni mieszkania. W drugim etapie osiedla Alpha w Ursusie hitem sprzedażowym okazały się lokale dwupokojowe o powierzchni 34 mkw. Dostosowaliśmy ofertę do oczekiwań klientów i w tej fazie projektu zwiększyliśmy funkcjonalność mieszkań. Na powierzchni od 49 mkw. możemy zaoferować już trzy pokoje. Kupujący czteropokojowe lokum w gotowym budynku dostają gratis pomieszczenie gospodarcze i garaż – mówi Teresa Witkowska, dyrektor Sprzedaży w RED Real Estate Development.
Z podanych przez ZBP danych wynika, że w III kwartale 2010 ceny mieszkań w największych miastach zmieniały się tylko nieznacznie. W Warszawie, Katowicach, Gdańsku, Białymstoku i Poznaniu nastąpiły niewielkie spadki, nieco większe w Krakowie, Białymstoku i Gdańsku. Tylko we Wrocławiu nastąpił wzrost. Zwyżki zanotowano też w Łodzi, Wrocławiu i Krakowie. We wcześniejszym II kw. br. sytuacja była odwrotna, poza Poznaniem, odnotowano nieznaczne wzrosty cen we wszystkich miastach.
Najwyższa średnia cena transakcyjną za mkw. na rynku pierwotnym należy do Warszawy, w III kw. tego roku wyniosła 8 151 zł.
Oferta i tempo budowy
W tym roku deweloperzy ostrożnie, a później w coraz bardziej wyrównanym tempie wprowadzali na rynek nowe projekty. Stagnacja na rynku pierwotnym i zamrożenie projektów w 2008 i 2009 roku daje się jednak teraz odczuć.
Ponad połowa z mieszkań już gotowych to lokale z wyższej półki i segmentu apartamentów. Wśród gotowych mieszkań w Warszawie rzadko znajdziemy lokale o mniejszym metrażu. Według wyliczeń redNet Consulting zaledwie co trzecie lokum z całej oferty deweloperów to mieszkanie budowane w segmencie popularnym. A te są najbardziej poszukiwane dla kupujących.
GUS podał, że od stycznia do września 2010 r. deweloperzy oddali o ponad 31 proc. mniej mieszkań niż w analogicznym okresie roku 2009. W ciągu dziesięciu miesięcy br. rozpoczęli budowę o 50,5 proc. więcej mieszkań niż w 2009 r. Wzrosła również liczba pozwoleń na budowę, których deweloperzy uzyskali o 3,8 proc. więcej.
Wizualizacje: RED