Festiwal Literatura Na Peryferiach
ul. Lubelska 30/32, wejście od Skaryszewskiej, Teatr Komuna Otwock
3 grudnia (środa), godz. 18.30, wstęp wolny
Wieczór 33
Na koloniach Starego Doktora
Spotkanie z Martą Ciesielską, szefową Ośrodka Badań i Dokumentacji KORCZAKIANUM, poświęcone południowo-praskim wątkom w życiu prywatnym, działalności pedagogicznej oraz twórczości literackiej Janusza Korczaka. Prezentacja dorobku tej placówki oraz pokaz unikalnych fotografii przedstawiających przedwojenny korczakowski ośrodek kolonijny na Grochowie-Gocławku.
Janusz Korczak jest autorem powieści społecznych dla dorosłych, jak Dzieci ulicy (1901) oraz adresowanych do młodego czytelnika, np.: Mośki, Joski i Srule (1910), Józki, Jaśki i Franki (1911), Sława (1913), Bankructwo małego Dżeka (1924), Kajtuś czarodziej (1934). Najbardziej znanymi i popularnymi są: Król Maciuś Pierwszy i Król Maciuś na wyspie bezludnej (1923).
10 grudnia (środa), godz. 18.30, wstęp wolny
Wieczór 34
Ateny po grochowsku
Spotkanie poświęcone Zygmuntowi Kubiakowi, wybitnemu badaczowi starożytności, autorowi m. in. „Mitologii Greków i Rzymian”, który wychował się i przez wiele lat mieszkał na Grochowie. Opowieść o dziejach inteligenckiego rodu Kubiaków. Pokaz zdjęć przedwojennego Grochowa.
W wywiadach pisarz podkreślał, że otoczony zielenią dom dziadków (który stoi do dziś) na Grochowie był dla niego symbolem ładu i harmonii, którą w dorosłym życiu odnalazł, badając kulturę starożytnej Grecji i Rzymu.