Jarmark Saski - impreza plenerowa poświęcona czasom Baroku i Oświecenia - doczekał się już drugiej edycji.
Historycznie jest to okres rosnącej zależności Polski od sąsiadów, szczytowej dezorganizacji ustrojowo - politycznej, okres walk magnackich, ale także okres wielkiego ożywienia kulturalnego w kraju. Czas nacisku na rozwój budownictwa, kultury, malarstwa i muzyki. Gospodarka podupada, ale dla kultury jest to czas znakomity.
Okres ten zwany jest w historii 'wiekiem filozofii i rozumu, epoką oświecenia'. Nazwiska związane z tą epoką to August II Mocny, August III, Stanisław August Poniatowski i Stanisław Leszczyński.Wielka jest rola dworu królewskiego, wielu jest mecenasów sztuki, kultury, teatru. Rozwija się czasopiśmiennictwo wzorowane na angielskim 'Spectatorze', wydawane są: Merkuriusz Polski, Gazeta Narodowa i Obca, Magazyn Warszawski.
Okres ten to także reforma szkolnictwa, wraz z wprowadzeniem nauczania rozumowego, wychowania obywatelskiego i świadomości obywatelskiej.Oś Saska, na której znajduje się Ogród Saski, jest jednym z największych osiągnięć urbanistycznych XVIII w. Obejmowała ona następujący obszar: Aleje Jerozolimskie w powiązaniu z późniejszą trasą W-Z, Krakowskie Przedmieście aż do Grobu Nieznanego Żołnierza i Plac Żelaznej Bramy. STĄD POMYSŁ REALIZACJI PROGRAMU W 'OGRODZIE SASKIM'.
W tym roku wśród zaproszonych gości będą zespoły: Choreaa Antiqua, Umbraculum, Alta Danza, goście z Saksonii, Orkiestra Salonowa Piotra Skubisa, kawaler Wojciech Olszański na koniu (konferansjer), Jacek Borkowski, Dorota Naruszewicz i inni.
Wśród atrakcji programu znaleźć można będzie: pokazy tańców dworskich, pojazdy zabytkowe, postacie w kostiumach z epoki, dekoracje, słodki poczęstunek, fragmenty literatury, stoiska kupieckie: porcelana, antyki, kapelusze, miody, sery i wędliny wykonane wg starych receptur.
Zapraszamy serdecznie po raz drugi do udziału w imprezie pt. 'Jarmark Saski' w Ogrodzie Saskim. , w dniu 31 maja 2009 r. w godzinach 12.00 - 21.00, zakończony pokazem świateł laserowych.