Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Rozrywka

2010.10.29 g. 15:27

Piąta rano

spektakl Agaty Fijewskiej

Zapraszamy na wyjątkowy, jednorazowy pokaz spektaklu "Piąta Rano" Teatru MŁYN, który odbędzie się 6 listopada o godz. 19 na barce na Wiśle!

PIĄTA RANO
dwudziestolatka po przejściach wyśpiewuje swoje życie

 

  • Scenariusz i reżyseria:
    Natalia Fijewska-Zdanowska

  • Obsada:
    Agata Fijewska

  • Muzyka:
    Joanna Cieśniewska

  • Akompaniament:
    Agnieszka Orzechowska

  • Współpraca muzyczna:
    Leszek Lewicki

  • Zdjęcia ze spektaklu:
    Lucjusz Koboska

 


 „Piąta rano” to monodram muzyczny z pogranicza kabaretu, piosenki aktorskiej i teatru. Bohaterka, młoda kobieta po przejściach, właśnie wzięła ślub: jest piąta rano – po weselu. Chwila na podsumowanie, na własną historię wyśpiewaną gościom spomiędzy popękanych, weselnych balonów. Widzowie mimowolnie stają się weselnymi gośćmi, którzy, tak jak bohaterka, muszą spojrzeć wstecz, na swoje pokręcone życie…

 

Poprzez subtelną metaforę, muzykę i prostą formę spektakl dotyka tematu samotności kobiety we współczesnej rzeczywistości. Między wierszami stawia też pytanie o różnicę: miasto a prowincja.

 

Spektakl w wykonaniu Agaty Fijewskiej otrzymał Grand Prix na 7 Przeglądzie Monodramu Współczesnego.

 

Natalia Fijewska-Zdanowska - autorka i reżyserka:
Dla mnie to opowieść o specyficznie polskim dorastaniu – o kobiecości, która kształtuje się między tradycją, a jej wyparciem: pierwsza komunia z nowym rowerem i pijaną zgrają gości, samotność na leszówce pod domem, pierwsze doświadczenia seksualne w szkolnej toalecie. Bohaterka to kobieta groteskowa – groteskowe są jej marzenia o karierze i ich komiczny finał. Groteskowa jest jej miłość i wreszcie wesele, na którym postanawia wyśpiewać swoje życie. Ale czy właśnie taka nie jest cała nasza rzeczywistość?

 



MIEJSCE:

 

 


Bilety:
Rezerwacji można dokonać mailem, lub telefonicznie:
rezerwacje@fundacjamlyn.pl
tel. 0 519 672 356
Bilety w cenie: 10zł

 

FRAGMENT RECENZJI:

 

„Spektakl "Piąta rano" Natalii Fijewskiej-Zdanowskiej wyśpiewuje jej rodzona siostra Agata. Jest w ślubnej sukni po nieprzespanej nocy na weselnym przyjęciu. Mąż śpi gdzieś w kącie z ręką w zupie, a ona robi rachunek z całego życia. Można się zastanawiać, dlaczego autorka wybrała dla tego przedstawienia formę śpiewaną, a więc operową. Pewnie dlatego, że monodram mówiony mógłby wypaść banalnie, a w pieśni proste rymowane tekściki zyskują uniwersalny wymiar. Agata Fijewska jest doskonale przygotowana aktorsko do roli. Śpiewa swobodnie, czysto, sprawnie zmieniając tembr głosu w zależności od sytuacji dramaturgicznej i stylu piosenki. Gra całym ciałem, raz tańczy walca, innym razem podryguje w rytm hiphopowego kawałka. I jest do bólu szczera. Miejsca godne szczególnego podkreślenia wyśpiewuje wspólnie z towarzyszącą jej pianistką Joanną Cieśniewską, która dołącza się ze swym głosem tercję niżej. Mimo niewyszukanej formuły muzyczno-teatralnej sztuka ma pewien walor, dosyć rzadki u Natalii Fijewskiej-Zdanowskiej - pozostawia światełko nadziei.”
"Biały, biały welon" Bronisław Tumiłowicz
Przegląd nr 7/22.02

 


BIOGRAMY TWÓRCÓW:

  • Agata Fijewska
    (ur. 1987) - aktorka związana z ruchem alternatywnym, laureatka nagród aktorskich i wokalnych na przeglądach i festiwalach piosenki, wokalistka. Zagrała między innymi w spektaklu „Różowa skarpetka” (2006), który otrzymał szereg nagród, był grany w Teatrze Stara Prochownia w ramach Sceny OFF Teatru Konsekwentnego, a także w spektaklu „Siostry” (2008) zrealizowanym we współpracy z Teatrem na Woli w Warszawie, oraz monodramie muzycznym „Piąta rano” (2009) w Teatrze Staromiejskim – który otrzymał GRAND PRIX Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramu Współczesnego w Warszawie. Studentka warszawskiej Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej.
    Jest współzałożycielką Fundacji Artystycznej „MŁYN”, mającej obecnie siedzibę w Teatrze Staromiejskim w Warszawie i wielokrotną organizatorką przedsięwzięć kulturalnych z ramienia Fundacji.


  • Natalia Fijewska-Zdanowska
    (ur.1981) – reżyser i dramaturg związany z teatralnym ruchem alternatywnym. Pracowała jako dziennikarz i krytyk teatralny. Jest magistrem filozofii UW.
    Realizuje spektakle autorskie: monodram „Głuchoniemoc” (2004) (dwanaście nagród na konkursach i festiwalach teatralnych w całej Polsce), „Różowa skarpetka” (2006) - w Teatrze Stara Prochownia w Warszawie w ramach Sceny OFF Teatru Konsekwentnego, „De-naturat” (2007) – w Teatrze Wytwórnia w Warszawie, „Siostry” w ramach projektu Teatru na Woli „Wola w Offsecie”, „Piąta rano” (2009) w Teatrze Staromiejskim. W 2007 roku otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie Teatru. W 2008 roku jej sztuka „Różowa skarpetka” została zrealizowana przez Teatr Polskiego Radia w reżyserii Julii Wernio.
    Jest organizatorem i szefem artystycznym Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Niesfornych Galimatias. Współpracowała z takimi instytucjami jak Stowarzyszenie Studio Teatralne Koło, Stowarzyszenie Teatru Konsekwentnego, Teatr Stara Prochownia Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej, Teatr Wytwórnia i Teatr na Woli w Warszawie. W 2007 roku otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie Teatru.
    Jest założycielką Fundacji Artystycznej „MŁYN”, mającej obecnie siedzibę w Teatrze Staromiejskim w Warszawie.


  • Joanna Cieśniewska
    (ur. 1975) – wokalistka, autorka tekstów i muzyki, wielokrotna laureatka nagród wokalnych na konkursach i festiwalach w całej Polsce, założycielka i wokalistka Zespołu o Wdzięcznej Nazwie, instruktor muzyki, organizator i szef artystyczny przeglądów piosenki.


-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy