Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Rozrywka

2011.06.10 g. 15:02

Juwenalia III Wieku

Od dziś do 12 VI 2011 w DK "Świt" przy ulicy Wysockiego 11 będą trwały IV JUWENALIA III WIEKU, w których wezmą udział studenci-seniorzy z Uniwersytetów III Wieku z całej Polski i zagranicy.

Skoro jak grzyby po deszczu wyrastają nowe Uniwersytetu III Wieku, postanowiliśmy zorganizować artystyczne święto studentów III Wieku. Z roku na rok nasza impreza zatacza coraz szersze kręgi! Juwenalia III Wieku to festiwal seniorskich chórów, zespołów, solistów, teatrów oraz grup tanecznych i plastycznych. Wśród uczestników są reprezentacje dosłownie z całej Polski - od Koszalina po Zakopane i od Zielonej Góry po Suwałki - a także spoza jej granic.  

 

W tym roku na scenie wystąpi ponad 2000 osób, skupionych w ponad 100 grupach twórczych! Prezentacje będzie oceniać jury złożone z wykładowców uczelni artystycznych. W sobotę wieczorem dla uczestników zaśpiewa Irena Santor, zaplanowano także plenerową zabawę taneczną oraz paradę seniorów. Gala finałowa, połączona z występem Sienna Gospel Choir, pokazem mody w wykonaniu Zielonogórskiego UTW oraz ogłoszeniem wyników konkursu będzie miała miejsce w niedzielę 12 VI o g. 14. W jej trakcie kilkusetosobowy chór wykona uroczyste "Gaudeamus Igitur".    

 

Juwenalia III Wieku

 

Juwenalia III Wieku to przede wszystkim oryginalna edukacja kulturalna osób w wieku 50+. Zależy nam, aby zerwać ze stereotypowym wizerunkiem artystycznych zespołów seniora, jako "sztuki drugiego sortu". Chcemy pokazać, że chór seniora wcale nie musi kojarzyć się z trzęsącymi głosami i  biesiadnym repertuarem. Dlatego festiwalowi towarzyszą warsztaty artystyczne.  

 

Imprezę organizuje Fundacja AVE dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy wsparciu Białołęckiego Ośrodka Kultury, Domu Kultury "Świt" i Funduszu Hipotecznego DOM. 

 

Serdecznie zapraszamy, wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe wolny.

 

W trakcie gali finałowej nastąpi otwarcie nowego portalu internetowego KULTURALNY SENIOR, promującego artystyczną twórczość seniorów.

 

Ze wstępu do folderu festiwalowego:

 

KULTURALNY SENIOR

 

W powieści Tadeusza Konwickiego "Zwierzoczłekoupiór", bądź co bądź afirmującej życie i zachęcającej do cieszenia się każdym dniem, znalazł się taki oto pesymistyczny akapit: "Całe życie żyliśmy jakby na walizkach. Tysiące przejść, niepewności, załamań. Ciągła prowizorka, tymczasowość, byle do jutra. A kiedyś zacznie się prawdziwe życie. No i masz. Przychodzi starość i gdzie to prawdziwe życie?" Od razu widać, że autor nie był nigdy na Juwenaliach III Wieku! Gdyby spędził na nich choćby kilka godzin - nigdy by coś podobnego nie wyszło spod jego pióra.

 

Bo Juwenalia III Wieku - bez cienia przesady niekwestionowany HIT w seniorskim środowisku! - pokazują jak się pięknie starzeć (nie bójmy się tego słowa!), jak zamieniać jesień życia w twórczą wiosnę, a nade wszystko jak kultura i artystyczne przeżycie potrafią znakomicie rekompensować wszelkie niedostatki i nadawać blask codzienności. Wszystkim "kulturalnym seniorom" z taką pasją i oddaniem tworzących muzykę, teatr, układy taneczne, obrazy, rękodzieło, fotografie… dziękuję za kolejne, czwarte spotkanie, które - jestem o tym przekonany - będzie pełne najgłębszych artystycznych przeżyć i wielu inspiracji.

 

Skala zainteresowania przedsięwzięciem dowodzi, że pomysł studenckiego święta dla żaków w trzecim wieku, był strzałem w dziesiątkę. A swoją drogą - jak ten czas szybko mija! Pamiętam jakby to było wczoraj, kiedy w 2008 roku nieśmiało inaugurowaliśmy naszą imprezę, nie wiedząc co z tego wyjdzie. Przyjechała wówczas połowa Polski. Ale to co wspólnie przeżyliśmy i zobaczyliśmy na scenie uskrzydliło nas! Wiedzieliśmy, że Juwenalia III Wieku muszą stać się jednym z głównych projektów Fundacji AVE; że kryją w sobie ogromny potencjał edukacyjny, kulturalny, integracyjny, społeczny który koniecznie trzeba rozwijać.

 

To, co wyróżnia Juwenalia III Wieku od wielu innych przedsięwzięć konkursowych dla grup seniorskich, które odbywają się lokalnie, to zasięg naszej imprezy. W Warszawie co roku spotyka się dosłownie cała seniorska Polska - od Koszalina po Zakopane i od Zielonej Góry po Suwałki - a obecnie także zagranica. Także poziom artystyczny jest nieporównywalny do innych imprez. Prezentowany repertuar na festiwalu odbiega znacząco od stereotypu "seniora na scenie". To nie tylko biesiadne "Sokoły" śpiewane trzęsącymi się głosami. W minionych latach mieliśmy okazję słuchać świetnych wykonań Moniuszki, Chopina, Karłowicza, Gomółki, Mozarta, oglądać adaptacje Mickiewicza, podziwiać tańce hawajskie czy profesjonalnego kankana. A do tego bardzo ciekawe prace plastyczne.

 

W ciągu tych czterech lat Juwenalia III Wieku z konkursu o profilu muzycznym, potem muzyczno-teatralnym stały się znaczącym przedsięwzięciem interdyscyplinarnym, łączącym różne dziedziny sztuki! Rangę potwierdza udział gwiazd. Niezmiernie się cieszę, że w tym roku zaśpiewa dla Państwa sama Królowa Polskiej Piosenki Irena Santor!!!

 

Wszyscy, którzy raz pojawiali się na Juwenaliach III Wieku, wracają. Co roku do juwenaliowej rodziny dołączają kolejne grupy, nowi fani… Cieszę się, że z wychodzicie Państwo z kolejnymi propozycjami i pomysłami. To z Waszej inspiracji wprowadziliśmy w tym roku kolejną dyscyplinę - fotografię artystyczną. Za rok Juwenalia muszą chyba trwać co najmniej tydzień, bo tegoroczne trzy dni okazują się za krótkie, choć prezentacje będą trwały od świtu do później nocy. (No a w nocy na Juwenaliach też się nie śpi, tylko tańczy na plenerowej czerwcówce!).

 

Docierają do Fundacji AVE wieści, że Juwenalia III Wieku inspirują Państwa do nowych inicjatyw. Wielu z uczestników pisze do nas, że nasz festiwal pobudza do pracy, warsztatów, ciągłego podnoszenia poziomu,  twórczych poszukiwań, słowem - jest istotnym bodźcem do rozwoju artystycznego. To nas ogromnie cieszy, bo stanowi istotę projektu. Wiem, że po ubiegłorocznej edycji kilka UTW nawiązało ściślejszą współpracę i zrealizowało kilka wspólnych projektów kulturalnych. Chcemy ten nurt rozwijać.
Dlatego przygotowaliśmy niespodziankę. Podczas gali finałowej uroczyście uruchomimy nowy portal internetowy "Kulturalny Senior" (w sieci dostępny pod adresem kulturalnysenior.fundacjaave.pl), który ma stanowić ogólnopolską, a nawet międzynarodową (zadbaliśmy o wersję anglojęzyczną) platformę współpracy między artystycznymi środowiskami seniora. Chcemy pokazać, jak wiele wartościowych przedsięwzięć inicjuje amatorski ruch artystyczny seniorów; chcemy ułatwić współpracę między Państwa organizacjami i grupami twórczymi. Kiedy będziemy wiedzieli o sobie i swoich inicjatywach więcej, łatwiej o współdziałanie i pomysły na wspólne przedsięwzięcia artystyczne. Zapraszamy do współtworzenia "Kulturalnego Seniora" - jego sukces zależy od Państwa. Zgłaszanie koncertów, spektakli, wystawy, zespołów odbywa się on-line poprzez prosty formularz.

 

Geroge Sand powiedziała:
"Boimy się późnego wieku, jakbyśmy mieli pewność, że go osiągniemy."

 

Prawdziwość tych słów w szczególny sposób dociera do nas w tym roku. 25 kwietnia br. w wieku 42 lat niespodziewanie zmarł Tomasz Służewski, dyrektor Białołęckiego Ośrodka Kultury, wielki przyjaciel naszego festiwalu. Bez tego człowieka - bez Jego zaufania i pasji - Juwenalia pewnie by nie zaistniały.

 

Tak bardzo cieszył się na tegoroczne artystyczne święto seniorów, tak bardzo zachęcał mnie, aby zgłosić to właśnie przedsięwzięcie do nagrody na najciekawszy projekt edukacji kulturalnej! Co roku z charyzmą inicjował wspólne "Sto lat" podczas gali finałowej. Będzie go nam bardzo brakowało! Tomasz Służewski, swoim życiem i ogromną aktywnością artystyczną (reżyser, szef Teatru 13) zdawał się przeczyć prawdzie wyrażonej przez Hemingwaya:

"Człowiek nie mądrzeje na starość, ale staje się ostrożny".

Niech Jego pasja życia i tworzenia będzie dla Państwa motywacją, aby ostrożność zostawiać w domu i dalej artystycznie szaleć w chórach, zespołach, teatrach



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy