Kolejna odsłona cyklu Warsaw Blues Night będzie stała pod znakiem klasycznych bluesowych brzmień na najwyższym światowym poziomie, którymi uraczą nas goście prosto z Chicago.
To nie przypadek, że kariera Seana Carney’a w ostatnich kilku latach rozwija się niezwykle dynamicznie. Jego intensywna współpraca z największymi w bluesie (m.in.: Duke Robillard, Charlie Baty, Charlie Grey, Willie Pooch) oraz występy na najznamienitszych festiwalach na świecie sprawiły, że należy on do grona najpopularniejszych gitarzystów współczesnej amerykańskiej sceny bluesowej.
Sean Carney i Omar Coleman
Przypadkiem również nie jest też jego triumf w najbardziej prestiżowym konkursie bluesowym na świecie czyli International Blues Challenge w Memphis w roku 2007, gdzie również zdobył nagrodę The Albert King Best Guitarist.
Carney podziwiany jest za swój gitarowy styl, nienaganny, ujazzowiony, ale potrafiący też pokazać agresywniejsze oblicze. Niewątpliwie atutem jego muzyki są wpływy Luthera Allisona, Duke’a Robillarda, T-Bone Walkera czy Alberta Collinsa, które połączone z wirtuozerią Carney’a tworzą elektryzującą bluesową mieszankę, porywającą publiczność na największych festiwalach na świecie.
Sławę przyniósł mu również jego autorski projekt charytatywny Blues For A Cure, w ramach, którego poprzez liczne koncerty i sprzedaż płyt zdobył ponad 50000 dolarów na pomoc potrzebującym.
Sean Carney i Omar Coleman
Niespodzianką warszawskiego koncertu będzie gościnny występ wirtuoza harmonijki ustnej, ucznia Billy Branch’a – Omara Colemana. Ten 38-letni muzyk zaliczany jest do czołowych instrumentalistów współczesnej chicagowskiej sceny bluesowej. Stale koncertuje w Chicago w najsłynniejszych klubach i z najznamienitszymi muzykami jak Buddy Guy, Billy Branch czy Dave Specter.
Od kilku lat wpółpracuje też z Seanem Carney’em, czego efektem jest ich wspólna tegoroczna płyta pt. „Very Lucky Man”
Wieczór rozpocznie muzyczne spotkanie z mistrzem akustycznych klimatów Romkiem Puchowskim, muzykiem harmonijnie łączącym w swej twórczości tradycję i awangardę. Na co dzień ten wszechstronny artysta stoi na czele alternatywnego zespołu Von Zeit, ale równocześnie od wielu lat jest uważany za wybitnego, jeśli nie najwybitniejszego polskiego gitarzystę nurtu akustycznego. Sam swoją muzykę nazywa alternatywnym bluesem. Inspirują go zarówno korzenni mistrzowie jak Robert Johnson, czy Mississippi John Hart, jak i Beck, Violent Femmes, Sonic Youth, The Residents, Wim Mertens czy Philp Glass. Gra na gitarze Dobro, na gitarze akustycznej i na basie, jest miłośnikiem techniki slide.
Romek Puchowski
Wystąpią:
Kiedy:
Gdzie:
więcej informacji: www.blues.waw.pl
WARSAW BLUES NIGHT – historia cyklu
Cykl koncertów Warsaw Blues Night został zainicjowany w 2003 roku przez Polskie Stowarzyszenie Bluesowe i zaliczany jest do najbardziej renomowanych wydarzeń bluesowych w kraju.
Jest to jedyna tego typu cykliczna impreza klubowa w Polsce. Pod względem obsady gwiazdorskiej ustępuje jedynie najbardziej renomowanemu polskiemu festiwalowi Rawa Blues.
Od samego początku jest to inicjatywa non-profit z założeniem nadrzędnego celu, jakim jest promocja muzyki bluesowej poprzez prezentację najlepszych i najciekawszych artystów polskiej sceny, a także gwiazd światowego bluesa odwiedzających Polskę.
Prezentując różnorodność stylów w muzyce bluesowej, koncerty pełnią również rolę edukacyjną, dlatego też udział młodzieży studenckiej jest jednym z priorytetów organizatorów. Ukazując piękno korzeni współczesnej muzyki, daje jednocześnie alternatywę w stosunku do forsowanej wokół muzyki komercyjnej.
Michael Hill’s Blues Mob 29.05.2005
i The Holmes Brothers 09.09.2005
w Traffic Club
W ośmioletniej historii na 47 edycjach Warsaw Blues Night zaprezentowało się ponad 70 wykonawców, w tym gwiazdy światowego bluesa: Otis Taylor, Jason Ricci, Dave Specter, Tad Robinson, John Primer, Omar and The Howlers, Moreland & Arbuckle, Wanda Johnson, The Holmes Brothers, Michael Hill, Walter Trout, Phil Guy, Studebaker John, Frank Morey, Eddie Turner czy Duke Robillard a także czołówka polskiego bluesa, m.in.: Nocna Zmiana Bluesa, JJ Band, Blues Flowers, Gang Olsena, Jan ‘Kyks’ Skrzek i Śląska Grupa Bluesowa, Szulerzy, Bluesmobile.
Impreza ma charakter klubowy. Gościła w kilku warszawskich klubach, m.in. w Traffic Clubie i Proximie. Od roku 2008 koncerty odbywają się w klubie Hybrydy.
Koncerty Warsaw Blues Night ze względu na rangę artystów ale też ze względu na eklektyczność prezentowanej muzyki gromadzą nie tylko miłośników muzyki bluesowej, lecz także fanów jazzu i rocka z całej Polski.
Warsaw Blues Night cieszy się uznaniem i renomą w polskim środowisku muzycznym. Wielokrotnie relacje z koncertów gościły m.in. na łamach Rzeczpospolitej, magazynu Twój Blues, w telewizjach TVN Warszawa i TVP na portalach internetowych i są gorąco komentowane na forach internetowych.
Duke Robillard 30.03.2008
i John Primer 24.03.2010
w Hybrydach
Jason Ricci 27.05.2010
i Dave Specter 08.11.2010
w Hybrydach