Piątek, 22 XII 2006
Klub Jadłodajnia Filozoficzna,
ul. Dobra 33/35, Warszawa
Start 20:30, wjazd 6 pln
Zagrają:
27 Pablo
Obora Rekords
Dj Yasman
Tisztelet Sound
Yes Mi Selecta - Pablo 27 aka Dancehall Terapeuta - pojawił się na scenie sound systemów w Polsce w 1998 roku. Początkowo osadzony w tradycji Roots Reggae, rok później stal się jednym z pionierów ostrego Dancehallowego grania. W 1999 roku na Jamajce na topie były takie riddimy jak Sweet Sweeper, Bada Bada, Sweat, Bruck Out i inne. Pablo był pierwszym krajowym selektorem, który prezentował Juggling na tych właśnie świeżych riddimach, oprócz tego cofnął się w przeszłość i przyniósł Juggling na takich podkładach jak: Satta Massagana, Stalag i innych klasykach. W przeciągu 1999-2002 Pablo zagrał niezliczona liczbę imprez w całym kraju propagując nowoczesny jamajski styl.
Inspirując się zarówno klasyką polskiej sceny Joint Venture czy Love Sensi Music jak i jamajskiego style Stone Love, Black Scorpio Pablo rozwinął własny styl pracy z mikrofonem. Przez długi czas był jedynym selektorem, który do typowego dla tej roli komentarza dodał także DJską nawijkę. Wielu twierdzi, ze to Pablo wylansował kilka Dancehall haseł jak choćby "Więcej Ognia", on był też zwycięzcą pierwszego Anti-Babilon Clashu w Słupsku, został też wybrany oficjalnym królem Clashu w Łodzi.
Krótko przed Dancehallową eksplozją w Polsce, 27-my selektor zdecydował się przeprowadzić do Portugalii, gdzie szybko zajął jedno z centralnych miejsc na sound systemowej scenie. Razem z selektorem Lexo stworzyli Yes Mi Selecta crew propagując Dancehallowe rytmy. Już na początku 2003 YMS stał się czołową ekipą Reggae / Dancehall w Portugalii, grając serie imprez z czołówką lokalnego Hip Hopu, R&B oraz otwierając imprezy niezliczonych zacnych gości pojawiających się w Portugalii.
W kraju gdzie każdy młody selekta zaczynał swoją działalność marząc o krzyczeniu "More Fire" Pablo i Lexo (Polak i Francuz) zdobyli szacunek publiczności używając prawie wyłącznie języka Portugalskiego. Pojawili się na inauguracji Sound Systemu Red Bulla (w pierwszy dzień Mistrzostw Europy w piłce nożnej), oraz na dwóch kolejnych edycjach, wzięli udział w kilku festiwalach, otworzyli także największą w historii Lizbony imprezę Reggae dla trzech i pół tysiąca osób. W 2005 Pablo zagrał kolejną trasę w Polsce a następnie przeniósł się do Irlandii, gdzie zagrał serię imprez z lokalnymi załogami, oraz stał się gospodarzem czwartkowych sesji Hip Hop Ragga, która potem przerodziła się w Sleng Teng Party. W latach 2005-2006 powracał wielokrotnie do Lizbony aby zagrać kolejne sesje z Lexem, który w 2006 otworzył Embassy Sound - pierwszy Reggae shop w Portugalii. W Listopadzie 2006 Pablo i Lexo zostali zaproszeni do Kolonii zagrać na imprezie zorganizowanej z okazji dziesięciolecia Kingstone Sound System.
Artyści, z którymi zagrało Yes Mi Selecta: Dub Syndicate + Fred Locks, Fredie Mcgregor, TOK, Patrice, Pow Pow, Java Nuclear Power & Joe 90, David Rodigan, Daddy Juice, Beatcamp, Chullage & Red Eyes Crew, Esquadro Central, Melo D, Bezegol, Prince Wadada, Jimy Ciff, Planet Hemp, Dubadelic, Virgul, Jogi, Te-Killa, Outernationa, Brian K.
Polska: Love Sensi Music, Joint Venture, Obora Rekords, Abselektor, Kołtun Sound System, Mouse Studio & Selektas, DJ Leo, Zjednoczenie Sound System, Single Dread, Tiszlet Sound, Positive Ferment, DJ Crime, DJ FeelX, DJ Cent, DJ Noz, DJ Ross.
Obora Rekords (Roots Reggae no.1 sound / Poznań /) - pierwsze kroki na scenie stawiał w 1994 roku w konińskich klubach a 2 lata później założył ze znajomymi sound system Obora Rekords, który grywał w remizie strażackiej w podkonińskim Morzysławiu, zwanej przez autochtonów Oborą. Mariusz Harmasz jest obecnie jedynym członkiem sound systemu Obora Rekords i działa od 10 lat w Poznaniu. Selekcja jaką prezentuje na imprezach to jamajskie roots reggae, early dancehall i modern roots, które stanowią część jego siedmiocalowej kolekcji, którą gromadził latami. Obora Rekords jest uważany za jednego z największych kolekcjonerów jamajskich singli w Polsce, z wykształcenia magister sztuki i filmu, traktuje swoje granie jako swoisty performance i chęć podzielenia się z ludźmi przekazem muzycznym Rastafari. 14 października 2006 roku zwyciężył w pierwszym polskim Roots Clashu.
W ramach projektu Roots Music Promotion, Obora Rekords zajmuje się promocją i organizacją imprez związanych z muzyką reggae, jest głównym organizatorem corocznych ogólnopolskich Sound Clashy, organizował występy m.in. takim artystom jak Luciano, Mikey General, Gentleman, Dean Frazer, współpracował m.in. z Pablopavo (Vavamuffin), Lu Jah, Kingstone Sound i chyba wszystkimi polskimi sound systemami. Występował na wielu imprezach w kraju obok innych wykonawców takich jak Zjednoczenie, Bass Medium, Rub Pulse, Love Sen-c Music, Sidney Polak czy Pow Pow Movement i Dr. Israel... Do dziś bierze czynny udział w środowisku reggae w Polsce, realizując swoje projekty na różnych płaszczyznach, m.in. filmowej muzycznej i sztuki.
DJ YasMan - wcześniej założyciel i członek FORWARD s.s. i zespołu RAGGATTACK z Łodzi. Od 21 lat zakochany z wzajemnością w muzyce reggae. Mistrz w wyszukiwaniu ciekawostek muzycznych z całego świata. Jego selekcje odbywają się pod hasłem: REGGAE AROUND THE WORLD! Muzyka z Jamajki i Rosji, Niemiec i Argentyny, Afryki i Indii, Polski i Ekwadoru. Nie obawia się zagrać samby, cha cha, merengue, ragga, banghra, czy juju...
Opinia o nim jako najbardziej obciachowym DJ na polskiej scenie reggae, jest w pełni zasłużona, nie ma takiego kiczu muzycznego którego YasMan, Król wieśniackiego stylu nie obawiałby się zagrać!!! Ale właśnie to gwarantuje mega energetyczną zabawę na imprezach.
Janusz "YasMan" Kusz jest też organizatorem i promotorem wielu imprez muzycznych m.in. Festiwal Muzyki Reggae w Łodzi w maju 2000, i ostatnio II Dancehall Sound Clashu w klubie Forum Fabricum w Łodzi Współpracuje też z innymi artystami reggae oraz grupami muzycznymi wywodzącymi się z kręgów etnicznych.
Tisztelet (po węgiersku - “szacunek”) powstał w 2003 roku. W jego skład wchodzą: Lucek (selekcja), JSM Rootskontrolla (selekcja, dubmaster) oraz Lady Maga, DeeR i Earl Jacob (mikrofony). Na imprezach Tiszteletu najczęściej można usłyszeć klasyczny jamajski dancehall, roots&culture i szeroki przekrój przez historię i współczesność dubu.
Latem 2005 roku Tisztelet wydał w limitowanym nakładzie pierwszą część mixtape pt. “Armagideon Time” - rok później ukazała się część druga. DeeR wystąpił gościnnie na płytach Bandy tre, Dreadsquad’u oraz na składance ‘Polski Ogień’. Utwory De.eR’a, Lady Magi i Earl Jacoba można usłyszeć na mixtape Jr. Stress’a ‘Witamy w Polsce’. W 2006 roku Tisztelet wywalczył tytuł wice-championa w ogólnopolskim Sound Clash’u.
Tisztelet grał m.in. z Dr Ring Dingiem (Niemcy), Jah Free (UK), Irie Mafia (Węgry), 27 Pablo (Polska/Portugalia) oraz najlepszymi polskimi sound systemami: Zjednoczenie, Rub Pulse, Bass Medium Trinity, Love Sen-C Music, Dj Feel-x, East West Rockers. Występowali również na czołowych polskich festiwalach reggae - One Love, Ostróda Reggae Festiwal, WRF, WinterReggae, a także na Litwie i Węgrzech.
Tisztelet jest również flagowym soundsystemem największej polskiej dystrybucji jamajskich winyli - Siódemki.com.