20 lutego aktorka kończy 99 lat i mimo to, w dalszym ciągu nie może narzekać na brak propozycji aktorskich. Wciąż można ją jeszcze zobaczyć zarówno na deskach teatru jak i ekranach kin.
Danuta Szaflarska zdobyła ogromną popularność dzięki roli w filmie Leonarda Buczkowskiego – „Zakazane piosenki”, który to otworzył przed nią drzwi do kariery filmowej. Udział w kolejnym filmie zatytułowanym „Skarb” potwierdził tylko pozycję aktorki jako pierwszej amantki odradzającego się kina polskiego. Artystka przez lata intensywnie występowała na deskach teatrów m.in.: Współczesnego, Narodowego i Dramatycznego w Warszawie, z mniejszą częstotliwością, być może przez brak interesujących propozycji, pojawiała się w filmie. W ostatnim czasie mogliśmy ją podziwiać w filmach takich jak: „Inny świat” – dokumencie zrealizowanym przez Dorotę Kędzierzawską opowiadającym o życiu samej Szaflarskiej, „Pokłosie” – kontrowersyjnym dziele Władysława Pasikowskiego, „Janosik. Prawdziwa historia” – filmie Agnieszki Holland i Katarzyny Adamik – odnoszącym się do losów najsławniejszego, żyjącego na polskich ziemiach zbójnika, czy też komedii Juliusza Machulskiego – „Ile waży koń Trojański?”.
Danuta Szaflarska i prezydent Bronisław Komorowski
podczas odsłonięcia pomnika Haliny Mikołajskiej
w Warszawie (2012)
Fot. Michał Józefaciuk
W dniach 17 – 23 lutego z okazji urodzin aktorki zaprezentujemy w Iluzjonie filmy z udziałem Danuty Szaflarskiej takie jak: wspomniany „Skarb” i „Zakazane piosenki”, a także filmy Doroty Kędzierzawskiej: „Diabły, diabły”, „Pora umierać” oraz dokument „Inny świat”.
Przeglądowi filmów towarzyszy wystawa multimedialna przygotowana ze zbiorów Fototeki Filmoteki Narodowej, którą do końca lutego można oglądać w rotundzie kina Iluzjon.
PLAN PROJEKCJI:
Ceny biletów na seanse: 12 - 17 zł.
Kino Iluzjon; ul. Narbutta 50 a; 02-536 Warszawa
Kasa kina – 22 462 72 60;
iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl