Począwszy od debat, dyskusji, nocy z kinem rosyjskim, aż po wystawy, koncerty w iście wschodnim stylu. Ze „Sputnikiem” mogą Państwo swobodnie zaplanować swoje jesienne poranki, popołudnia, a także wieczory i noce.
Festiwal ten to niezwykła okazja dająca możliwość odkrycia na nowo kraju naszych wschodnich sąsiadów oraz być może powrotu do miejsc i wspomnień, które drzemią głęboko w naszych sercach. Dlatego już teraz zachęcamy do rezerwacji czasu od 6 do 15 listopada i polecamy spędzenie tych dni ze „Sputnikiem”.
Na tegorocznym Festiwalu szczególnie dużo czasu poświęcimy mistrzowi kina rosyjskiego Andriejowi Tarkowskiemu. ,
„Wszystkie filmy Tarkowskiego można rozpoznać bez żadnej pomyłki, ale dwa ostatnie (Ofiarowanie, Nostalgia) najwyraźniej ukazują męczące reżysera problemy poetyckie, teoretyczne i filozoficzne. Te długie, liryczne, tajemnicze filmy są w istocie niezwykłym splotem wspomnień, objawień i proroctw. Odbijają pełen napięcia konflikt między tym co duchowe i tym co materialne. (…)
Wszelkie dylematy, pytania, rozterki związane z twórczością Andrieja Tarkowskiego pomogą nam rozwiać najbliższe osoby mistrza. Będą mieli Państwo niepowtarzalną okazję spotkać się z siostrą Andrieja Tarkowskiego – Mariną oraz jego przyjacielem Aleksandrem Gordonem, którzy przyjeżdżają do Polski specjalnie na Festiwal „Sputnik”. Jest to niezwykła możliwość bezpośredniej konfrontacji twórczości mistrza z osobami z najbliższego otoczenia artysty.
W celu przybliżenia polskim widzom sylwetki Tarkowskiego oraz jego życia codziennego zaprezentujemy również cykl filmów dokumentalnych poświęconych Andriejowi Tarkowskiemu. Szczypok – film o domu Tarkowskiego w miejscowości o takiej samej nazwie, Pamięć – zrealizowany w stylu Tarkowskiego film o domu, w którym się urodził i wychował,
Student Andriej Tarkowski – podstawą tego filmu są wspomnienia Aleksandra Gordona, przyjaciela Tarkowskiego i partnera życiowego jego siostry. To tylko część z obrazów zrealizowanych po to, aby pamięć o wielkim reżyserze przetrwała.