Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kina

2011.03.20 g. 22:36

TEMATY TABU- Zaklęty świat patologii


Zapraszamy na kolejny film oraz przedstawiamy uaktualniony opis projektu "Tematy Tabu" na najbliższe miesiące.

W najbliższy czwartek, w ramach cyklu Tematy Tabu, kontynuujemy blok: Zaklęty świat patologii. Pokażemy intrygujące studium uzależnienia - film “Reguły Kłamstwa” w reż. Roberta Sedlačka. Obraz kameralny, pozbawiony zbędnego patosu, a jednak szczery do bólu i niezwykle aktualny w pełnym pokus i złudzeń współczesnym świecie.

 


Po filmie zapraszamy na spotkanie z gośćmi: Tomaszem Szczepańskim i Andrzejem Orłowskim – pedagogami z Grupy Pedagogiki i Animacji Społecznej Praga Północ, którzy na codzień pracują z trudną młodzieżą na ulicach warszawskiej Pragi oraz organizują szereg akcji społecznych i projektów skierowanych do tzw. „dzieci ulicy”.

 

Porozmawiamy o cieniach i blaskach ich pracy, o motywacji do działania, o trudnych wyborach oraz radości płynącej z niesienia pomocy innym ludziom.

 

Poprzednie spotkanie, z udziałem pisarza i pedagoga Ryszarda Makowskiego zakończyło się burzliwą dyskusją.

 


24.03 KINO ALCHEMIA (ul. Jezuicka 4) godz.18:00, bilety 13 PLN

 

 

 

 


 24.03.2011(czw): Reguły kłamstwa – reż. Robert Sedlaček, Czechy 2006,120 min. godz. 18:00

Psychologiczny dramat ze środowiska grupy terapeutycznej, gdzie jedenaścioro ludzi spróbuje zerwać ze swoją przeszłością. Motto ich starań dałoby się jednak sprowadzić do nieziszczalnego pragnienia – obym znalazł siłę zmienić to, co zmienić mogę i pogodzić się z tym, czego zmienić nie mogę; i niech potrafię te dwie rzeczy od siebie oddzielić. Mają około trzydziestki, a w ich życiorysach znaleźć można wszystkie grzechy świata. Kłamali, kradli, oszukiwali, myśleli tylko o sobie, a jeden z nich nawet zabił. Na razie nikt nie wie, kto, ale prawda wyjdzie na jaw. O ile jest prawdą to, co ludzie nazywają wspomnieniami? To nie jest opowieść o kryminalistach. Każdy z nich jest tu dobrowolnie i może odejść, gdy zechce. Z własnej woli spędzą tu rok życia. Skazani na siebie nawzajem, szukają swojego lepszego ja. Punktem wyjścia dla lepszej przyszłości jest właściwa ocena własnej przeszłości. Tylko czy może człowiek w ogóle nie kłamać i przeżyć między innymi ludźmi? Autorski debiut dotychczasowego dokumentalisty Roberta Sedlačka jest wyjątkowy z kilku powodów. Jest to chyba pierwszy czeski film wykorzystujący postacie ćpunów i motyw narkotyków, który jednak nie jest dekadencki.

 

TEMATY TABU c.d.

 

6. UCHODŹCY:

 

· 31.03.2011 (czw): Milczenie Lorny – reż. Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne, Belgia/Francja/Włochy 2008. (VIVARTO)

 

Tytułowa Lorna (Arta Dobroshi ) jest mieszkającą w Belgii emigrantką z Albanii. By stać się prawowitą obywatelką Europy, dziewczyna zawarła fikcyjne małżeństwo z Claudym (Jeremie Renier, znany z "Dziecka"), narkomanem i życiowym nieudacznikiem. Świat, w którym żyje Lorna jest brutalny. To dżungla, w której wygrywają jedynie najsilniejsi i najbardziej wytrwali. Przed Lorną kolejne małżeństwo – kolejnym mężem dziewczyny ma być bogaty Rosjanin. Plan jest prosty i misternie obmyślony – Claudy ma umrzeć z przedawkowania, a Lorna jako wdowa będzie mogła wejść w kolejny układ. Dziewczyna jest tyko pionkiem w skomplikowanej grze. Lorna podejmuje walkę, w której jest zupełnie sama. Na jej drodze pojawią się kolejne trudne wybory…

 

· 7.04.2011 (czw): Na złamanie karku – reż. Jan Hřebejk, Czechy 2007, 108 min. (VIVARTO)


 Współczesna Praga. Dwaj przemytnicy po „robocie” znajdują w skradzionym samochodzie dwumiesięcznego hinduskiego chłopca. Sprzedają go bezdzietnej Milušce, która marzy o tym, aby mieć potomstwo, nie może jednak ubiegać się o adopcję. Jej mąż František, zapalony kibic piłki nożnej, chuligan i rasista, dostał wyrok w zawieszeniu. Pewnego dnia Miluška pokazuje mu ich nowego, ciemnoskórego syna... Czterdziestoletnia Hana pracuje w centrum pomocy dla uchodźców. Jej sporo starszy partner Otakar słabnie podczas wykładu na Uniwersytecie. Ich osiemnastoletnia córka przez przypadek dowiaduje się, że Otakar nigdy nie rozwiódł się ze swoją dawną żoną – Věrą, z którą ma syna Martina...Obraz człowieka w wojennym konflikcie.

 


7. PEŁNOSPRAWNI


· 14.04.2011 (czw): Parę osób, mały czas – reż. Andrzej Barański, Polska 2007, 104 min.(VIVARTO)


 
 Jadwiga Stańczakowa (Krystyna Janda) jest niewidoma. Mieszka z apodyktycznym ojcem, którego nadopiekuńczość sprawiła, że jest osobą niesamodzielną. Przyjaźń z Mironem Białoszewskim (Andrzej Hudziak), człowiekiem nieco ekscentrycznym, poetą i oryginalnym prozaikiem całkowicie odmienia jej życie. Niezaradność Mirona w sprawach codziennych uaktywnia i usamodzielnia Jadwigę, która pełni rolę sekretarza Mirona. Nagrywa na magnetofon dyktowane przez niego teksty, a następnie przepisuje je na maszynie. Poeta odwzajemnia się udzielając rad i poprawiając pisany przez nią dziennik. Ale nie tylko ze względów praktycznych są sobie potrzebni, to również głębsza potrzeba psychiczna wynikająca z całej komplikacji ich życia. Ta przyjaźń ma również wpływ na twórczość Mirona. (www.filmpolski.pl) Opowiedzieć o miłości z zamkniętymi oczyma. O złych instynktach, które nie zwyciężyły czułości.

 

· 28.04.2011 (czw): Obcy – reż. Iwona Siekierzyńska, Polska 2005, 45’

 

Film o grupie teatralnej, której aktorami są osoby niepełnosprawne umysłowo. Teatr to dla nich terapia i możliwość nawiązywania kontaktu z publicznością. Kamera towarzyszy przygotowaniom do premiery nowego spektaklu.

 


8. PROSTYTUCJA

Maj to czas budzenia się przyrody do życia, ale także czas miłości. Czy wzrasta wtedy też zainteresowanie „płatną miłością”? Dlaczego coraz więcej młodych kobiet – studentek decyduje się na taki sposób zarabiania na życie. Co to jest sponsoring – czym różni, a może nie różni się od prostytucji. Jak wygląda podwójne życie, jakie niebezpieczeństwa są z tym związane?

 

· 5.05.2011 (czw): Księżniczki –  reż. Fernando León de Aranoa, Hiszpania, Meksyk 2005, 113 min. (VIVARTO)


 
 "Księżniczki" to nowy film reżysera uważanego za najważniejszego twórcę współczesnego kina hiszpańskiego. Fernando León de Aranoa robi kino "na poważnie", podejmuje w swojej twórczości najważniejsze problemy, z którymi boryka się nowoczesna Hiszpania. Robi to z niezrównaną wrażliwością i zarazem bezkompromisowo. "Księżniczki", to opowieść o pięknej przyjaźni w strasznym świecie prostytucji. Film został nagrodzony trzema  nagrodami Goya - dwoma aktorskimi dla bohaterek tytułowych oraz dla Manu Chao za piosenkę "Me llaman calle". W dzień płacą wysoką cenę niepewności i upokorzeń, w nocy stawiają swoje serca za podwójną stawkę lub za nic, pozbawione celu kreatury nocy, które plączą się po lasach w okół miasta, być może szukając powrotnego biletu, który kiedyś zgubiły z uginającymi się kieszeniami pamięci pod ciężarem jego nieobecności. Są księżniczkami, dzisiejsze smoki z baśni zbladłyby na widok ryzyka, które one podejmują. Jednak każdej nocy w lasach parku ich śmiech skrapla się w zimnym powietrzu, gdy rozmawiają wokół szeptów ognia. Gdybyśmy słuchali uważniej, usłyszelibyśmy ich kłótnie, obietnice, jęki, które nie odejmują im pogody ducha. Gdybyśmy słuchali, usłyszelibyśmy, jak mówią w wielu różnych językach wspólnego języka nadziei.

 


· 12.05.2011 (czw): Studentki – reż. Emmanuelle BERCOT, Francja 2010. (VIVARTO) – 90 min. – 18:30.


Film, który wywołał we Francji skandal i zmusił społeczeństwo francuskie do zwrócenia uwagi na  problem prostytucji wśród studentów.
Laura to 19 letnia studentka, która pomimo pracy na pół etatu nie jest w stanie opłacić rachunków za mieszkanie, jedzenie i studia . Sytuacja staje na tyle ciężka, że zdesperowana dziewczyna odpowiada na ogłoszenie zamieszczone w Internecie: „Joe, 57 letni mężczyzna, poszukuje studentki do fizycznych zbliżeń. 100 euro za godzinę”. Laura decyduje się na ten jeden raz i trzy dni później ląduje w tanim hotelu z mężczyzną z ogoszenia. Szybko zarobione pieniądze, sprawiają, że Laura wpada w pułapkę i zaczyna spotykać się z kolejnymi mężczyznami.Parkingi, skromne, malutkie pokoje hotelowe – to tło sekretnego życia Laury, które zostało oddane bardzo realistycznie.
Film powstał na podstawie książki napisanej przez młodą Francuzkę, która opisała w niej własne przeżycia. Autora i bohaterka ukrywa się pod pseudonimem Laura D.

 

 



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy