W najbliższy czwartek 5 maja, w ramach cyklu TEMATY TABU w warszawskiem kinie Alchemia, zaczyna się nowy blok: Prostytucja. Pokazany zostanie kontrowersyjny hiszpański dramat – opowieść o sile przyjaźni w strasznym świecie prostytucji.
Maj to czas budzenia się przyrody do życia, ale także czas miłości. Czy wzrasta wtedy też zainteresowanie „płatną miłością”? Dlaczego coraz więcej młodych kobiet – studentek decyduje się na taki sposób zarabiania na życie. Co to jest sponsoring – czym różni, a może nie różni się od prostytucji. Jak wygląda podwójne życie, jakie niebezpieczeństwa są z tym związane.
Po filmie odbędzie się dyskusja, w której udział wezmą przedstawiciele Fundacji Przeciwko Handlowi Kobietami La Strada.
- 5.05
- Księżniczki
– reż. Fernando León de Aranoa, Hiszpania, Meksyk 2005, 113 min.
- KINO ALCHEMIA
- ul. Jezuicka 4
- godz.18:00,
- bilety 13 PLN
"
Księżniczki" to nowy film reżysera uważanego za najważniejszego twórcę współczesnego kina hiszpańskiego. Fernando León de Aranoa robi kino "na poważnie", podejmuje w swojej twórczości najważniejsze problemy, z którymi boryka się nowoczesna Hiszpania. Robi to z niezrównaną wrażliwością i zarazem bezkompromisowo. "Księżniczki", to opowieść o pięknej przyjaźni w strasznym świecie prostytucji. Film został nagrodzony trzema nagrodami Goya - dwoma aktorskimi dla bohaterek tytułowych oraz dla Manu Chao za piosenkę "Me llaman calle". W dzień płacą wysoką cenę niepewności i upokorzeń, w nocy stawiają swoje serca za podwójną stawkę lub za nic, pozbawione celu kreatury nocy, które plączą się po lasach w okół miasta, być może szukając powrotnego biletu, który kiedyś zgubiły z uginającymi się kieszeniami pamięci pod ciężarem jego nieobecności. Są księżniczkami, dzisiejsze smoki z baśni zbladłyby na widok ryzyka, które one podejmują. Jednak każdej nocy w lasach parku ich śmiech skrapla się w zimnym powietrzu, gdy rozmawiają wokół szeptów ognia. Gdybyśmy słuchali uważniej, usłyszelibyśmy ich kłótnie, obietnice, jęki, które nie odejmują im pogody ducha. Gdybyśmy słuchali, usłyszelibyśmy, jak mówią w wielu różnych językach wspólnego języka nadziei.
NOMINACJE I NAGRODY (m.in.):
- Goya 2006
- Najlepsza aktorka (Candela Pena); Najlepsza debiutująca aktorka (Micaela Nevárez); Najlepsza piosenka ("Me llaman calle", wyk. Manu Chao);
- Goya 2006
- Najlepszy film (nominacja); Najlepszy scenariusz oryginalny (Fernando León de Aranoa); Najlepsza charakteryzacja (makijaż i fryzury) - Carlos Hernández, Manolo García; Najlepsze kostiumy (Bina Daigeler); Najlepszy debiutujący aktor (Luis Callejo)
- Sundance 2006
(nominacja) Główna Nagroda Jury - Udział w konkursie na najlepszy dramat zagraniczny (Fernando León de Aranoa)