Imprezę rozpoczęto treningiem prowadzonym przez Andrzeja Suprona. Po krótkiej rozgrzewce dzieci ćwiczyły w parach. Młodzi zapaśnicy siłowali się trzymając się za ręce i toczyli walki zadaniowe, w których trzeba było trafić przeciwnika otwartą dłonią w kolano. Zrezygnowano ze skomplikowanych rzutów na rzecz prostych technik sprowadzania do parteru. Owację kibiców wzbudził pokaz technik zapaśniczych i akrobatyki w wykonaniu drużyny mistrzów Polski kadetów UKS Zdrowy Targówek.
Andrzej Supron z adeptami.
„Dzieci uczyły się od najlepszych. W pokazie brali udział najzdolniejsi, młodzi zawodnicy w kraju, reprezentanci Polski na mistrzostwach świata i Europy” – mówi Roman Soroczyński, prezes UKS Zdrowy Targówek, organizator imprezy. „Co ciekawe aż trzech z nich pochodzi z tej samej rodziny i wszyscy walczą dla Polski w swoich kategoriach wiekowych” – dodaje.
Głównym punktem dnia był turniej, w którym stoczono niezwykle zacięte walki. Na matach rywalizowały drużyny koedukacyjne, a w wielu walkach mieszanych górą wychodziły dziewczynki. Każda szkoła chciała zdobyć nagrodę główną jaką była profesjonalna mata zapaśnicza. Zwyciężyła Szkoła Podstawowa numer 58, która pokonała w finałach S.P. 206 wynikiem 5 do 2.
Efektowny rzut.
„Dziś wszyscy byli zwycięzcami. Zawody na Targówku były pierwszym kontaktem z zapasami dla ogromnej większości dzieci. Myślę, że był to bardzo fajny ostatni dzień szkoły przed Świętami Bożego Narodzenia” – powiedział na koniec zawodów Andrzej Supron.
Osobny turniej stoczyły przedszkolaki, które miały za zadanie wypchnąć przeciwnika poza pole lub sprowadzić do parteru. W przypadku tych zawodów najważniejsza była zabawa i bezpieczeństwo dzieci, dlatego mniejszą wagę przywiązywano do punktacji czy wyników.
Wciąż napływają nowe zgłoszenia od szkół i klubów chcących zorganizować kolejne zawody. Z początkiem nowego roku Andrzej Supron wyruszy do innych miejsc w Polsce, aby promować zapasy i zachęcać do wprowadzania elementów tej dyscypliny do programu lekcji WF-u.
Paniątkowe zdjęcie z organizatorami.
Impreza na Targówku była współfinansowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, a jej współorganizatorem był Urząd Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy.
Patronat sprawowały Polski Komitet Olimpijski i Polski Związek Zapaśniczy, zaś patronat medialny objęły Radio RMF MAXXX i portal www.warszawa.pl.
Zdjęcia: Anna Rojewska
Zobacz też: