Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Sport

2005.12.10 g. 20:00

Stadion Narodowy w Warszawie

Piłkarski stadion w Warszawie spełniający normy europejskie jest tak samo potrzebny naszemu miastu jak druga nitka metra, drugie duże lotnisko czy obwodnica w centrum i poza nim. Każda z tych inwestycji sprawi, że nasze miasto już niedługo stanie się prawdziwą europejską metropolią. W swoim artykule pragnę opisać sytuacje i przedstawić możliwość budowy w Warszawie aren sportowych. W przyszłości pragnę na bieżąco informować Państwa o postępach związanych z pracami budowlanymi.

Według roku raportu o obiektach sportowych, zrealizowanego przez Biuro Sportu, Turystyki i Wypoczynku w Warszawie Urzędu m.st. Warszawy, stadionów w naszym mieście jest 26 (słownie: dwadzieścia sześć! stan z 30 kwietnia 2004).

18 - z widownia do 3000 miejsc,
6 - z widownia od 3001 do 10000 miejsc,
1 - z widownią od 10001 do 40000 miejsc i
1 - który ma widownie na ponad 40000 miejsc.

Piłkarski stadion w Warszawie spełniający normy europejskiejest tak samo potrzebny naszemu miastu jak druga nitka metra, drugie duże lotnisko czy obwodnica w centrum i poza nim. Każda z tych inwestycji sprawi że nasze miasto już niedługo stanie się prawdziwą europejską metropolią. W swoim artykule pragnę opisać sytuacje i przedstawić możliwość budowy w Warszawie aren sportowych.
W przyszłości pragnę na bieżąco informować Państwa o postępach związanych z pracami budowlanymi.

Statystyka robi wrażenie, zwłaszcza dla osób które nigdy jeszcze nie były w naszym mieście.
Na papierze jesteśmy istnym zagłębiem stadionów.
Rzeczywistość jednak już nie jest jednak taka kolorowa.

Największy stadion w mieście - Stadion X-lecia - to jednocześnie największy bazar w Europie Środkowo Wschodniej (wszystko na powierzchni blisko 30 hektarów), który jest kompletnie zdewastowany i oprócz świetnej lokalizacji i dużego potencjału nie ma żadnych atutów.

Kolejna sportowo opuszczona arena jest Stadion SKRY przy ulicy Wawelskiej, który od 1965 roku do 30 grudnia 2004 był m.in. siedziba Muzeum Sportu i Turystyki (nowa siedziba w Centrum Olimpijskim przy Wybrzeżu Gdyńskim 4).
Na bieżni tego obiektu, 9 czerwca 1984 roku, Marian Woronin (wówczas Legia Warszawa) przebiegł 100 m w 10,00 sekund, ustanawiając rekord Europy i Polski.
W „mrocznych” latach 80-tych stadion stał się miejscem odwiedzin sobotnio-niedzielnych Warszawiaków robiących zakupy na weekendowej giełdzie.
Po zmianie ustroju jego rolę przejął inny były przybytek sportowy - stadion X-lecia...

Dwa warszawskie kluby 1-ligowe również grają na zabytkowych już obiektach.

Stadion Wojska Polskiego im. Marszałka Józefa Piłsudzkiego przy Łazienkowskiej 3 liczy już sobie ponad 70 lat, obiekt oddano do użytku 10 sierpnia 1930 roku.
Legia Warszawa gra na nim od samego początku, a dokładnie 9 września 1930 roku rozegrany został na nim pierwszy oficjalny mecz z zespołem Europy z Barcelony zakończony rezultatem 1:1, a w październiku 1930 roku pierwszy mecz międzypaństwowy w którym Polska pokonała Łotwę aż 6:0.
Głównymi architektami byli inż. Maksymilian Dudryka-Darlewski - autor trybuny krytej, która stoi do dziś w niemal nie zmienionej formie – i inż. Aleksander Kodelski.
W latach 30-tych Legia miała kilka sekcji, miedzy innymi sztandarową - pływaków, na której potrzeby zbudowano pierwszą w Warszawie pływalnię (o wymiarach olimpijskich) oraz więżę do skoków która również po dziś dzień możemy zwiedzać, niestety już w zmienionej formie - po środku z bujnym drzewostanem....
W sezonie 96/97 wymieniono zadaszenie nad trybuną główną, podwyższono płot okalający boisko, zainstalowano elektroniczną tablicę wyników, monitoring a następnie zamontowano krzesełka na obydwu łukach (po 2000 każdy).
W sezonie 2004/2005 wymieniono murawę na podgrzewaną, wzmocniono moc reflektorów do 1400 luxów i zmodernizowano klubowy budynek, głównie jego fasadę, lożę honorową i dziennikarską.
22 stycznia 2005 roku odsłonięto pamiątkową tablicę Kazimierza Deyny, który w latach 66-78 grał w barwach Legii i rozegrał w niej 380 meczy oraz strzelił 133 gole.
Stal się symbolem i na zawsze zostanie legendą wojskowego klubu.
Dziś stadion Wojska Polskiego ma pojemność 13 278 miejsc siedzących, co jest zdecydowanie za mało, o czym świadczy wielkie zainteresowanie meczami warszawskiej drużyny (nad komplet widzów gdy Legia gra z Lechem, Wisłą czy Polonią) na której mecze bilety są wyprzedane na kilka dni przed spotkaniem.

Stadion Poloni Warszawa przy ulicy Konwiktorskiej 6 jest dosyć kameralnym obiektem jak na standardy pierwszoligowe, o pojemności 5970 miejsc.
W zeszłym roku trybuna kamienna przeszła gruntowną modernizacją – została w całości zadaszona i zainstalowano 1911 krzesełek (ta liczba to rok utworzenia klubu).
Stadion posiada również najmocniejsze oświetlenie w Polsce o mocy 1600 luxów.
Prawdopodobnie w tym sezonie wymieniona zostanie murawa na podgrzewaną, co zdecydowanie podniesie standard obiektu na Muranowie.

Na tym praktycznie można skończyć opis stadionów w Warszawie.
Jedne popadają w kompletna ruinę jak na przykład obiekt wolskiej Sarmaty, mokotowskiej Gwardii bądź bielańskiego Hutnika. Inne pomimo drobnej modernizacji nie przypominają nawet szkolonych zachodnich stadionów jak Olimpi Warszawa czy DKS-u Targówek.

Stadion Legii pęka w szwach przy okazji meczy ekstraklasy, nie wspominając już o meczach kadry. Uprzywilejowani kibice z Warszawy momentalnie wykupują większość biletów, a w puli wolnych kart wstępu zostaje garstka.

Stolica 40-milionowego państwa musi mieć porządny stadion.

Obiekt w Chorzowie wydaje się być studnia bez dna, który mimo milionowych inwestycji wciąż wymaga kolejnych poprawek.
Należałoby go zburzyć i zbudować od podstaw gdyż nie jest to zupełnie stadion pilkarski; o czym świadczy kąt nachylenia trybun, olbrzymia odległość widowni od płyty boiska, zła akustyka i pierwotne przeznaczenie... żużel.
Stadion Śląski sprawdza się jedynie przy okazji organizowania wielkich koncertów rockowych: Metalliki czy The Rolling Stonesow.

W ostatnich latach ku zadowoleniu kibiców sportowych coś drgnęło w związku z budową nowoczesnego stadionu piłkarskiego.
Wszystko wskazuje na to ze już w 2006 roku w Warszawie powstanie arena piłkarska na miarę XXI wieku.

19 września 2003 roku na mocy uchwały Rady Miasta Stołecznego Warszawy powstała spółka „ Budowa i Zarząd Stadionu Piłkarskiego”.

Celem spółki było przygotowanie Miasta do ogłoszenia przetargu na projekt i budowę stadionu piłkarskiego na ok. 35 - 40 tys. widzów, spełniającego wymagania UEFA.
Stadion będzie zlokalizowany przy ul. Łazienkowskiej 1/3 w Warszawie, tam gdzie obecnie swoje mecze rozgrywa klub piłkarski "LEGIA".
Inwestycja pochłonie około 300 mln zł., polowe sfinansuje miasto, drugą połowę ma zainwestować wyłonione w wyniku przetargu konsorcjum, które po wybudowaniu obiektu ma nim zarządzać i czerpać z tego zyski.
Najprawdopodobniej stary stadion nie zostanie zburzony lecz będzie boiskiem treningowym, a nowy powstanie na terenie arboretum basenowego.

20 listopada 2004 roku Pan Leo Turno, Prezes Zarządu BiZSP sp. z o.o. przekazał do Miasta sprawozdanie ze swojej rocznej działalności.
Spółka wykonała swoje zadanie polegające na przygotowaniu Miasta do przetargu. Uzyskała warunki zabudowy terenu, które podnoszą wartość całej działki o grube kilkadziesiąt milionów PLN. Ukoronowaniem działalności Spółki było zorganizowanie Forum Informacyjnego - pierwszego takiego wydarzenia w Polsce poprzedzającego ogłoszenie przetargu.
W pierwszych dniach lutego bieżącego roku, wg słów naczelnego architekta Pana Michała Borowskiego, poznamy firmy które wezmą udział w przetargu na budowę stadionu przy Łazienkowskiej.

Wstępne założenia dotyczące zagospodarowania działki przy ul. Łazienkowskiej w Warszawie opracowane przez specjalistów ze spółki „Budowa i zarząd stadionu piłkarskiego”.

Ogólny zarys projektu:

M.st. Warszawa zamierza ogłosić przetarg na budowę stadionu piłkarskiego, który miałoby powstać na terenie zajmowanym przez stadion Legii Warszawa przy ul. Łazienkowskiej 1/3.
Całkowita powierzchnia działki to ponad 113,000 m2. Zamiarem Miasta jest zawarcie umowy z wyłonionym w drodze przetargu wykonawcą.
Zadaniem wyłonionego wykonawcy będzie:

  1. wybudowanie stadionu piłkarskiego na ok. 35 tys. widzów zgodnego z wymaganiami UEFA
  2. zapewnienie odpowiedniej infrastruktury technicznej (media, wyposażenie obiektów, telekomunikacja)



Wymagania funkcjonalne dotyczące stadionu piłkarskiego:

  1. Stadion typowo piłkarski, bez bieżni lekkoatletycznej
  2. Zgodny z wymaganiami UEFA: wymogi bezpieczeństwa, oświetlenie
  3. Liczba widzów - ok.35,000
  4. Zadaszenie nad trybunami
  5. Loże VIP-owskie - ich liczba kształtowałaby się na poziomie ok. 30 – 50
  6. Możliwość organizowania koncertów rockowych i innych imprez, szczególnie poza sezonem piłkarskim w celu maksymalizacji wykorzystania obiektu



Projekt powinien przewidywać:

  1. pomieszczenia pomocnicze (odnowa biologiczna, sale treningowe i wysiłkowe, gabinet lekarski) w miarę możliwości umieszczone pod trybunami
  2. stadion treningowy
  3. ewentualnie siedzibę władz piłkarskich (zarówno klubowych, jak i PZPN) udogodnienia dla Kibiców zaproponowane przez Stowarzyszenie Kibiców Legia Warszawa
  4. umożliwienie oglądania imprezy osobom niepełnosprawnym z opiekunami
  5. Zespół obiektów przy ul. Łazienkowskiej 1/3 powinien zapewnić w większym stopniu dojazdy komunikacją zbiorową, co oznacza konieczność zlokalizowania na terenie objętym inwestycją parkingów dla autokarów.


Wymagania dotyczące sposobu prowadzenia budowy:

  • Budowa stadionu nie powinna trwać dłużej niż 2 lata od momentu podpisania kontraktu
  • W miarę możliwości budowa stadionu nie powinna przeszkadzać w rozgrywaniu meczów piłkarskich zespołu Legii Warszawa
  • Prowadzenie dokumentacji audiowizualnej (od podpisania kontraktu, do oddania stadionu do eksploatacji)




Mając taki stadion już w 2006 roku jako pierwsze i jedyne jak dotąd miasto w Polsce moglibyśmy się ubiegać o organizacje jednego z finałów Pucharu Europy.

W kolejnym artykule postaram się Państwu przybliżyć wizje Centralnego Ośrodka Sportu dotyczącą budowy wielkiego stadionu lekkoatletycznego w miejscu stadionu X-lecia, a także jak przyszłość tego miejsca widzi Pan Bogdan Tomaszewski, prezes Damisu - firmy zarządzającej tym terenem.

źródła:
http://www.stadion.waw.pl/
http://www.men.waw.pl/
http://www.legia.pl/
własne.



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy