Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Sport

2008.11.30 g. 19:56

Historia Polonii Warszawa

Spotkanie z Robertem Gawkowskim - Czarny Wtorek w Czarnej Koszuli

Gościem najbliższego spotkania z cyklu "Czarny Wtorek w Czarnej Koszuli" będzie historyk sportu i - jak sam podkreśla - wieloletni kibic Polonii dr Robert Gawkowski, autor "Encyklopedii klubów sportowych Warszawy i jej najbliższych okolic w latach 1918-39". Tematem wykładu, bogato ilustrowanego zdjęciami, będzie blisko 100-letnia historia Polonii Warszawa.


Nasz gość zamierza skoncentrować się na następujących wątkach:

 

  • początki warszawskiej Polonii i jej działalność od 1911 r. do pierwszych lat niepodległości;
  • tytuł najlepszego klubu w Polsce w końcu lat trzydziestych;
  • kibice "Czarnych Koszul" w okresie międzywojennym;
  • stosunki polsko-żydowskie w sporcie II RP i szczególna rola Polonii;
  • sport stołeczny i polityka stalinowska - czyli jak marginalizowano klub z Konwiktorskiej.

 

Spotkanie odbędzie się we wtorek, 2 grudnia o godz. 18.30 w klubowej kawiarni "Czarna Koszula" na stadionie Polonii przy ul. Konwiktorskiej 6 (pod Trybuną Główną. Tego dnia przypada 62. rocznica zdobycia przez piłkarzy Polonii Warszawa Mistrzostwa Polski w 1946 r.

 

W czasie spotkania będzie można nabyć książkę naszego gościa "Encyklopedia klubów sportowych Warszawy i jej najbliższych okolic w latach 1918-39" po promocyjnej cenie 37 zł. Miesiąc temu książka ta została nagrodzona przez Towarzystwo Miłośników Historii i przez Bibliotekę m.st. Warszawy za najlepsze Varsaviana 2007/08.

 

Wtorkowe spotkanie będzie trzecim z cyklu wykładów Roberta Gawkowskiego poświęconego historii sportu w II RP. 19 listopada na Zamku Królewskim w Warszawie tematem spotkania były "Osiągnięcia i porażki sportu II RP". Wykład ten połączony był ze zwiedzaniem wystawy "Dwudziestolecie. Oblicza nowoczesności". 25 listopada w warszawskim Muzeum Historycznym mowa była na temat "Sport w stolicy II RP".

 

Organizatorem cyklu spotkań „Czarny Wtorek w Czarnej Koszuli” jest Fundacja Polonia 2011.




Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy