Sport
2009.07.07 g. 20:12
Konkurs Graffiti 1944 rozstrzygnięty
Mur Polonii zmieni swój wizerunek
Dziś, we wtorek, 7 lipca w siedzibie Muzeum Powstania Warszawskiego odbyło się zebranie jury powołanego dla wyłonienia zwycięskiej pracy w konkursie na wykonanie powstańczego graffiti na murze stadionu Polonii Warszawa przy ul. Konwiktorskiej.
Jury nagrodziło równorzędnie dwie prace, które zostaną przekazane do realizacji.
Zwycięzcami zostali
Jury podkreśliło, że wybrane zostały prace, które reprezentują wysoki poziom artystyczny i w sposób nieszablonowy oddają hołd pamięci Powstania Warszawskiego. Równocześnie jury uzależniło realizację prac od dokonania pewnych poprawek w projektach.
Jury obradowało w składzie:
- Juliusz Kulesza (grafik, powstaniec warszawski),
- Jerzy Piekarzewski (honorowy prezes KS Polonia),
- Paweł Ukielski (wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego),
- Jarosław Trybuś (historyk sztuki, laureat Złotego Lwa na XI Biennale Architektury w Wenecji 2008).
Odsłonięcie graffiti planowane jest w przeddzień 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – 31 lipca 2009 r.
Organizatorem konkursu jest:
- Fundacja Polonia 2011
- we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Sponsorzy:
- Warszawski Ośrodek Sportu i Rekreacji,
- J.W. Construction Holding S.A.
Informacja o autorach:
- Rafał Roskowiński
absolwent ASP Gdańsk, uważany za legendę polskiego muralu. Artysta jest pionierem muralu w Polsce: nikt przed nim nie malował go na taką skalę. Zorganizował m.in. „pospolite ruszenie” malarzy na Węźle Kliniczna, podczas 1000-lecia Gdańska (1997) stworzył międzynarodowy festiwal, który odbył się na blokach gdańskiej dzielnicy Zaspa. Jest autorem m.in. słynnego muralu na Zaspie z wizerunkami Jana Pawła II i Lecha Wałęsy (1999). Jego prace znajdują się również w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Rafał Roskowiński o swojej pracy:
W Powstaniu wzięli udział tacy sami chłopcy i dziewczęta jak my. Mural ma mówić, że także dzisiaj, gdyby była taka potrzeba, nie zawahamy się zrobić tak, jak zrobili to powstańcy w sierpniu 1944 r. My zawsze będziemy bronić naszej wolności, bo taka jest natura Polaka.
- Adam Walas
rysownik, malarz i grafik. Wielokrotnie uczestniczył w przedsięwzięciach związanych z malowaniem dużych powierzchni, m.in. projektował i wykonał graffiti dla Akademii Tańca Hakiel, wykonał graffiti na TIRach dla Kompanii Piwowarskiej i uczestniczył w malowaniu murów stadionu Polonii.
Adam Walas o swojej pracy:
Główną ideą pracy jest przedstawienie chaosu panującego na polu walki w czasie Powstania Warszawskiego, oraz tragedii powstańców, którzy z góry byli skazani na klęskę w starciu z dużo lepiej wyposażoną i dużo liczniejszą armią niemiecką. Stąd bardzo wyrazista, ekspresyjna forma, której towarzyszy wyrazista, lecz nienachalna symbolika. Istotnym elementem kompozycji jest tekst piosenki powstańczej:
Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój,
Za każdy kamień Twój, Stolico, damy krew!
Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój,
Gdy padnie rozkaz Twój, poniesiem wrogom gniew!
Słowa te odzwierciedlają heroizm i brawurę powstańców. W zestawieniu z formą w jakiej je prezentuję, zyskują bardzo silny, tragiczny wymiar – stają się marszem granym młodym żołnierzom idącym na śmierć.
-