Wśród sygnatariuszy listu znalazły się trzy podmioty "polonijne".
Do porozumienia nie dołączyła tylko KP Legia.
"Wspólnym celem jest umocnienie identyfikacji mieszkańców stolicy ze swoim miastem" - czytamy m.in. w dokumencie.
Jego sygnatariuszami są:
Zaproszeni do udziału w porozumieniu oraz towarzyszącej jego zawarciu debacie zaproszeni byli również przedstawiciele KP Legia. Nie przyłączyli się jednak, nie wyjaśniając przyczyn odmowy.
Tematem debaty, która odbyła się w sali konferencyjnej węzła komunikacyjnego Młociny, była "Budowa patriotyzmu lokalnego w Warszawie przez sport". Hasło to stało się jednak punktem wyjścia do szerszej dyskusji dotyczącej uwarunkowań, w jakich funkcjonuje sport profesjonalny w stolicy. Uczestnicy debaty zwracali uwagę, że w Warszawie lokalny patriotyzm nie znajduje wyrazu w kibicowaniu warszawskim klubom. Głównej przyczyny tego stanu upatrywali w słabości stołecznych drużyn.
- W Warszawie tyle się dzieje, że nijakie wydarzenie sportowe nie wzbudzi większego zainteresowania. Warszawskie kluby muszą prezentować ofertę na najwyższym poziomie - stwierdził Jacek Kamiński z Fundacji Polonia 2011.
Wiceprezes AZS Politechnika Warszawska Marcin Bańcerowski podkreślił, że źródła słabości warszawskich klubów profesjonalnych tkwią m.in. w braku wsparcia ze strony władz miasta.
- W Warszawie nie ma pomocy miasta, miejskich spółek w budowaniu silnych budżetów klubowych. To poprzez budowę silnego sportu, a nie przez jakieś akcje typu "Brat PIT" można budować identyfikację mieszkańców ze swoim miastem - przekonywał.
Wojciech Kozak z KK Polonia zwrócił uwagę na brak odpowiednich obiektów sportowych, bez których nie ma szans na budowę silnych klubów.
- W Warszawie potrzebna jest hala dla gier zespołowych, ale o pojemności 4-5 tysięcy widzów, a nie 18 tysięcy, o czym mówią władze miasta. Tak wielka hala znów, jak Torwar, będzie służyła targom, wystawom i koncertom, a nie sportowi - mówił.
Uczestnicy dyskusji byli zgodni, że potrzebne jest wspólne lobby, które bronić będzie interesów warszawskich profesjonalnych klubów sportowych wobec władz miasta.
List intencyjny
dotyczący współpracy klubów sportowych
na rzecz rozwijania patriotyzmu lokalnego
mieszkańców Warszawy
Przedstawiciele klubów sportowych, działających na terenie miasta stołecznego Warszawy - przekonani, iż poprzez sport buduje się i rozwija patriotyzm lokalny oraz zaangażowanie obywatelskie mieszkańców - deklarują podjęcie współpracy na różnych polach swojej działalności, która pozwoli zacieśnić więzi społeczne.
Intencją niżej podpisanych jest stworzenie różnorodnych możliwości rozwijania swoich zainteresowań sportowych poprzez udział w zajęciach rekreacyjnych, edukacyjnych i widowiskach sportowych organizowanych przez kluby sportowe.
Wspólnym celem jest umocnienie identyfikacji mieszkańców stolicy ze swoim miastem oraz wychowanie najmłodszych obywateli w duchu nabywania sprawności fizycznej i promowania takich cech charakteru jak: mężność, wytrwałość, lojalność, poczucie honoru i szacunek dla dziedzictwa kulturowego.
Warszawa, 25 marca 2010 r.