Informacje o możliwości wycofania się z ligi pojawiły się w połowie czerwca. Powodem rezygnacji miały być kłopoty finansowe ośmiokrotnego Mistrza Polski i pięciokrotnego zdobywcy Pucharu Polski i braku nowych możliwości skonstruowania budżetu.
Stowarzyszenie „Grupa 1916”, które zarządza SKF Legia Warszawa, złożyło w dniu 20 lipca 2010 roku w siedzibie PZPS komplet dokumentacji uprawniającej do ubiegania się o licencję dla klubu na sezon 2010/2011. To kolejny krok na drodze, którą muszą przejść zarządzający klubem, by siatkarze Legii Warszawa zagrali w II lidze w nadchodzących rozgrywkach. Mimo złożenia dokumentacji, sytuacja Legii nadal nie należy bowiem do najlepszych. Klub ma obecnie duże braki w kadrze, brakuje także trenera oraz sponsorów. W związku z tym Stowarzyszenie „Grupa 1916” ogłosiło nabór do drużyny oraz zachęca firmy i instytucje z Mazowsza do wsparcia klubu.
Historia siatkówki w Legii
Początki sekcji
Historia siatkówki w Legii to już 80 lat. Pierwsze informacje o sekcji siatkówki w Legii pochodzą z 1930 roku. Drużyna wzięła udział w warszawskich rozgrywkach i zajęła w nich czwarte miejsce. Legię wyprzedziły wówczas: AZS (18 punktów), YMCA (16) i Polonia (14).
Powojenna reaktywacja
Po II wojnie światowej sekcję siatkówki reaktywowano w 1947 roku i włączono w struktury WKS Legia Warszawa. Pierwszy poważniejszy sukces przyszedł w 1951 roku – dwa lata po rozwiązaniu WKS Legia i powołaniu w jego miejsce CWKS-u. Wtedy to Legia zdobyła 4 miejsce w Pucharze Polski. Rok później drużyna triumfowała w Pucharze Polski, a w Mistrzostwach Polski osiągnęli trzecie miejsce. Brązowy medal MP „Wojskowi” zdobyli ponownie w 1955 roku.
Złota era
Pierwsza „złota era” siatkarzy Legii przypadła na lata 60-te. W 1961 roku siatkarze odzyskali po 9 latach Puchar Polski. Po roku przyszło pierwsze Mistrzostwo Polski. Do 1970 roku Legia jeszcze czterokrotnie nie miała sobie równych w rozgrywkach ligowych, a w pozostałych sezonach tamtej dekady zawsze kończyła Ekstraklasę na podium.
Spadek
Potem nadeszły lata chudsze, zakończone spadkiem do Serii B. Po roku na zapleczu Ekstraklasy Legia wróciła do najwyższej klasy rozgrywkowej.
Mistrzowski okres
Drugi najlepszy okres siatkarzy „Wojskowych” to pierwsza połowa lat 80-tych. Do kolekcji pięciu tytułów Mistrza Polski doszły kolejne trzy – w roku 1983, 1984 i 1986. W 1984 i 1986 Legia zdobyła „podwójną koronę” zdobywając także Puchar Polski.
Gasnący blask
Zmiany systemowe w Polsce w 1989 i kolejne reorganizacje wewnątrz Legii sprawiły, że blask „Wojskowych” zaczął gasnąć. W 1990 roku Legia po raz drugi w historii spadła z Ekstraklasy, przez jeden sezon grając nawet w II lidze (trzeci szczebel ówczesnych rozgrywek).
Ostatnie sukcesy
Ostatni błysk Legii nastąpił w roku 1995, gdy wywalczony został awans do Ekstraklasy oraz, ostatni do tej pory, Puchar Polski oraz w roku 1996, gdy drużyna zdobyła srebrny medal rozgrywek ligowych.
Brak kibiców i rozwiązanie klubu
Od tego momentu sekcja siatkarska Legii zaczęła się powoli rozpadać, do czego w pewnym stopniu przyczynili się kibice, którzy od meczy siatkarzy woleli mecze piłkarzy. Brak zainteresowania zaowocował w 2000 roku rozwiązaniem sekcji.
Powrót na parkiety siatkarskie
Reaktywacja siatkarskiej Legii, już pod szyldem CWKS Legia nastąpił w sezonie 2004/2005. W klubie pojawili się najbardziej uzdolnieni siatkarze warszawskich drużyn młodzieżowych, a klub zagrał w II lidze. W tamtym sezonie warszawscy siatkarze walczyli o awans do I ligi, ale na przeszkodzie stanęła wówczas Gwardia Szczytno i Legia pozostała w trzeciej klasie rozgrywkowej.
Po skrzdłami „Grupy 1916”
W 2006 roku sekcja została przejęta przez skupiające kibiców Legii Stowarzyszenie „Grupa 1916”, które wzięło na swoje barki finansową i prawną odpowiedzialność za losy drużyny, odłączając tym samym siatkarzy Legii od znajdującego się nad finansową przepaścią CWKS Legia. Zmieniona została także nazwa klubu – z CWKS Legia Warszawa na Stowarzyszenie Kultury Fizycznej (SKF) Legia Warszawa. Trzon klubu stanowili wówczas zawodnicy wypożyczeni z klubu Metro Warszawa (w tym znany z gry w AZS Politechnika Warszawska, Karol Kłos).
Mimo ambicji zarządu Stowarzyszenia „Grupa 1916” Legia wciąż pozostaje w II lidze i na dzień dzisiejszy bliżej jej do III ligi niż do I ligi.