Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Sport

2010.07.28 g. 15:59

Tour de Pologne - klasa The Best

67 raz rusza nasz narodowy Tour

„Na taki wyścig, kolarski świat zjeżdża do Polski od wielu lat. A kto zwycięży ten wielki jest...”

Tak brzmią pierwsze słowa piosenki napisanej kiedyś przez Skaldów. I taki ten wyścig rzeczywiście jest. 67. Tour de Pologne UCI Pro Tour 2010 będzie nie tylko znakomitą ucztą dla kolarskich kibiców w Polsce, ale odbędzie się pod znakiem wielu rocznic.

Etap 1 – Warszawa, Chopin, Powstanie

Trasa etapu










175 kilometrów będzie liczył pierwszy etap tegorocznego Touru. Międzynarodowy peleton wyruszy 1 sierpnia z Sochaczewa w kierunku Warszawy. Przed wjazdem do stolicy, kolarze przejadą przez Żelazową Wolę, Łazy, Kampinos, Leszno, Bałuty, Błonie, Czubin, Brwinów, Pruszków, Pęcice, Janki, Janczewice, Lesznowolę, Piaseczno i Konstancin-Jeziorną. Do Warszawy zawodnicy wjadą od strony Wilanowa. Na stołecznych ulicach kolarze będą mieli do przejechania 8 pętli po 8,1 kilometra każda. Pętla wiedzie ulicami: Książęcą, Ludną, Solec, Czerniakowską, Gagarina Belwederską i Al. Ujazdowskimi do Placu Trzech Krzyży. Na Placu Trzech Krzyży, podobnie jak przed rokiem będzie zlokalizowane miasteczko kolarskie Tour de Pologne.

Etap rocznic
Tour de Pologne UCI ProTour podczas swojej 67. już edycji nie tylko przejedzie przez Polskę pokazując ją całemu światu, ale włączy się także w obchody rocznicowe najważniejszych wydarzeń związanych z historią naszego kraju. – Musimy pamiętać o miejscach i osobach, które na trwale wpisały się w historię Polskie i świata – mówi dyrektor wyścigu, Czesław Lang. – To mój obowiązek jako Polaka i dyrektora Tour de Pologne. Z drugiej strony chcę zrobić wszystko, by promować Polskę nie tylko poprzez sport, ale także poprzez historię czy kulturę – podkreśla były znakomity polski kolarz, który od wielu lat jest dyrektorem i organizatorem narodowego Touru.
Na pierwszym etapie zlokalizowano wiele specjalnych premii. Pierwsza czekać będzie na kolarzy już w Żelazowej Woli. Zostanie tam rozegrana Premia Specjalna im. Fryderyka Chopina. Ma to związek z tegorocznymi obchodami 200. rocznicy urodzin tego wybitnego polskiego kompozytora. Kolarz, który jako pierwszy minie linię Premii otrzyma z rąk burmistrza Sochaczewa specjalny Puchar z popiersiem Chopina.
1 sierpnia to także data szczególna w historii Warszawy. 66 lat temu wybuchło bowiem Powstanie Warszawskie. Podobnie jak w ubiegłym roku kolarze uczczą pamięć Powstania Warszawskiego. W Alejach Ujazdowskich wyznaczona będzie Premia Specjalna 66. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Przejeżdżając przez stolice kolarze uczczą także 90 rocznicę Bitwy Warszawskiej (nazywana też „Cudem nad Wisłą”).

Happening w Warszawie
1 sierpnia w godzinach 15:00-15:30 w Warszawie, przy okazji zakończenia 1. etapu Tour de Pologne odbędzie się happening rowerowy z okazji 66. Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego. Punktualnie o 15:00 spod Belwederu ruszy kolumna zabytkowych rowerów, która na Plac Trzech Krzyży ma dotrzeć o 15:30. Kolarze uczestniczący w przejeździe będą mieli na sobie specjalne koszulki Masy Powstańczej. A już od godziny 14:00 w miasteczku kolarskim czynny będzie punkt informacyjny Muzeum Powstania Warszawskiego.

- Happening łączy pamięć historyczną z tradycjami sportowymi. Pokolenie Powstania Warszawskiego to nie tylko bohaterowie heroicznej walki, ale także ludzie wychowani w duchu kultury fizycznej. Wielu z nich było wybitnymi sportowcami, jak choćby gen. Tadeusz Bór-Komorowski, olimpijczyk z Berlina, czy Eugeniusz Lokajski, wybitny polski lekkoatleta - informuje Krzysztof Mikołajewski z Instytutu Stefana Starzyńskiego - W oddziałach Powstańczych nie brakowało też kolarzy, którzy utworzyli nawet oddział kolarski w czasie walk o Warszawę.

- Happening z okazji 67. Tour de Pologne ma przypomnieć tą dobrą tradycję, która łączyła sport z wychowaniem patriotycznym. Akcja ta organizowana już po raz drugi cieszy się szerokim poparciem środowisk kombatanckich. Dla nich Tour de Pologne to spełnienie marzeń z okresu walki, to powstańcze jutro, gdzie walkę między narodami zastąpiła rywalizacja sportowa - zakończył Mikołajewski.

Kolejne etapy

Drugi etap
Po mazowieckim etapie kolumna wyścigu skieruje się na południe kraju. Drugi etap z Rawy Mazowieckiej przez Tomaszów, Piotrków Trybunalski, Radomsko i Zawiercie do Dąbrowy Górniczej doprowadzi kolarzy na Śląsk. Będzie to najdłuższy etap tegorocznego Touru, gdyż będzie liczył aż 240 kilometrów.
Trzeci etap
Po przyjeździe na Śląsk na kolarzy czeka najkrótszy etap – 133 kilometry z Sosnowca do Katowic po ulicach aglomeracji śląskiej. Etap ten poświęcony będzie Franco Balleriniemu:
- To był wspaniały kolarz, selekcjoner włoskiej reprezentacji i mój wielki przyjaciel – mówi Lang - Zginął tragicznie w bezsensowny sposób [zginął 7 lutego br. w wypadku (był pilotem jednego z aut) podczas rajdu samochodowego koło Florencji – przyp. red.]. Bardzo chciał przyjechać do Polski. Stale brakowało mu na to czasu. Chcę uczcić jego pamięć podczas wyścigu. W tym roku będzie z nami - dodał wzruszony Lang.
Czwarty etap
Czwarty etap będzie etapem, który zapisze się w historii Tour de Pologne. Oto bowiem, po raz pierwszy kolarze wyjadą poza granicę Polski. Finałowe rundy etapu z Tychów do Cieszyna poprowadzą także po czeskiej stronie Cieszyna. Etap poprowadzony przez Beskid Śląski i Beskid Żywieckich będzie liczył 176 kilometrów.
Piąty etap
Na kolejny górski etap kolarze wyruszą z Jastrzębia Zdroju, by po pięciu rundach wokół Wisły i 151 kilometrach, dojechać do mety w Ustroniu.
Szósty etap
Będzie to zapewne najbardziej wzruszający etap w całym tegorocznym kalendarzu wyścigów kolarskich:
- Po starcie do 6. etapu kolarze zatrzymają się i złożą kwiaty pod bramą nazistowskiego obozu koncentracyjnego, który niektóre zagraniczne media nazywają polskim – tak o etapie mówi Czesław Lang. Uroczystości odbędą się w, przypadającą w tym roku 65. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
Później kolarze pojadą do Bukowiny Tatrzańskiej, gdzie na ostatnich 90 kilometrach etapu czeka ich aż 60 kilometrów podjazdów. To najprawdopodobniej ten, liczący 228,5 kilometra etap, poustawia ostateczną klasyfikację wyścigu.
Siódmy etap
Ostatni etap o długości 156 kilometrów poprowadzi z Nowego Targu do Krakowa, gdzie po siedmiu dniach rywalizacji i przejechaniu 1256,5 km poznamy zwycięzcę.

Kto pojedzie

Od momentu, kiedy Tour de Pologne znalazł się w 2005 roku w „kolarskiej Lidze Mistrzów”, jak nazywa się cykl wyścigów UCI Pro Tour, nad Wisłę przyjeżdżają najważniejsze i zarazem najlepsze światowe grupy kolarskie. Także w tym roku nie zabraknie światowej czołówki kolarzy.

Składy drużyn (w nawiasach kwadratowych, kraj, w którym zarejestrowana jest drużyna; kolorem czerwonym oznaczeni polscy kolarze)
Reprezentacja Polski:
Marek Rutkiewicz, Jacek Morajko, Mariusz Witecki, Błażej Janiaczyk, Mateusz Taciak, Łukasz Bodnar, Bartłomiej Matysiak i Tomasz Marczyński.
AG2R La Mondiale [Francja]:
Aleksander Jefimkin, Sébastien Hinault, Jurij Kriwcow, Rene Mandri, Anthony Ravard, Nicolas Rouesseau, Gatis Smukulis i Rinaldo Nocentini.
Astana [Kazachstan]:
Assan Bazajew, Allan Davis, Aleksander Diaczenko, Enrico Gasparotto, Maksim Gourow, Oscar Pereiro, Dimitri Fofonow i Andrej Zeits.
Caisse d’Epargne [Hiszpania]:
Andrey Amador, Juan Jose Cobo, Wasilij Kirijenka, Pablo Lastras, Alberto Losada, Angel Madrazo, Ruben Plaza i Xabier Zandio.
Euskaltel-Euskadi [Hiszpania/Baskonia]:
Aitor Galdos, Javier Aramenida, Jonathan Castroviejo, Gorka Izaguirre, Miguel Minguez, Jorge Azanza, Daniel Sesma i Benat Intxausti.
Française des Jeux [Francja]:
Jewhen Hutarowicz, Frederic Guesdon, Jussi Veikkaneni, Timothy Guedsell, Arnaud Gerrard, Francis Mourey, Gianni Meersman, Olivier Bonnair.
Footon-Servetto [Hiszpania]:
Jonnie Walker, Fabio Felline, Matthias Brandle, Martin Pedersen, Michele Merlo, Marco Corti, Ermanno Capelli i Noe Gianetti.
Garmin-Transistors [USA]:
Tom Danielson, Murilo Fischer, Fredrik Kessiakoff, Daniel Martin, Christian Meier, Cameron Meyer, Tom Peterson i Peter Stetina.
HTC-Columbia [USA]:
Michael Albasini, Andre Greipel, Craig Lewis, Frantisek Rabon, Vicente Reynes, Marcel Sieberg, Peter Velits i Martin Velits.
Lampre-Farnese Vini [Włochy]:
Grega Bole, Matteo Bono, Witalij Buc, Angelo Furlan, Mirco Lorenzetto, Manuele Mori, Marcin Sapa i Alessandro Spezialetti.
Liquigas-Doimo [Włochy]:
Maciej Bodnar, Sylwester Szmyd, Maciej Paterski, Peter Sagan, Daniele Bennati, Jacopo Guarnieri, Alessandro Vanotti i Fabio Sabatin.
Omega Pharma-Lotto [Belgia]:
Kenny Dehaes, Michiel Elijzen, Leif Hoste, Jonas Ljungblad, Gerben Lowik, Jean-Christophe Peraud, Tom Stubbe i Staf Scheirlinckx.
Quick Step [Belgia]:
Andrei Kunicki, Dario Cataldo, Stijn Devolder, Davide Malacarne, Bronisław Samoiłow, Thomas Vedel Kvist, Marco Velo i Wouter Weylandt.
Team RadioShack [USA]:
Fumiyuki Beppu, Ben Hermans, Daryl Impey, Tiago Machado, Sebastien Rosseler, Iwan Rowny, Gert Steegmans i Tomas Vaitkus.
Vacansoleil PCT [Holandia]:
Borut Bozic, Matteo Carrara, Michał Gołaś, Johnny Hoogerland, Siergiej Łagutin, Marco Marcato, Alberto Ongarato i Wout Poels.
Team Katusha [Rosja]:
Danilo Napolitano, Nikołaj Trusow, Michaił Czałiłow, Władimir Gusiew, Michaił Ignatiew, Artem Owieczkin, Jegor Silin i Maxime Vantomme.
Team Milram [Niemcy]:
Markus Fothen, Robert Foerster, Dominik Nerz, Dominik Roels, Björn Schröder, Roy Sentjens, Paul Voss i Markus Eichler.
Team Saxo Bank [Dania]:
Anders Lund, Dominic Klemme, Frank Hoj, Jarosław Marycz, Kasper Klostergaard, Laurent Didier i Lucas Sebastian Haedo.
Team Sky [Anglia]:
Kjell Carlstrom, Mathew Hayman, Gregory Henderson, Peter Kennaugh, Lars Petter Nordhaug, Ian Stannard, Christopher Sutton i Ben Swift.

Klasyfikacje Tour de Pologne

Zawodnicy startujący w Tour de Pologne walczyć będą przede wszystkim o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej. Po każdym etapie aktualny lider tej klasyfikacji będzie otrzymywał żółtą koszulkę, w której pojedzie w kolejnym etapie.
Poza liderem klasyfikacji generalnej w charakterystycznych koszulkach na etapach Touru zobaczymy także: najlepiej punktującego kolarza – w granatowo-białej koszulce Plus, najlepszego „górala” (czyli zawodnika z największą ilością punktów za premie górskie) – w różowej koszulce Tauron, najaktywniejszego kolarza (czyli zawodnika z największą ilością punktów za premie lotne, sprinterskie) – w czerwonej koszulce Fiat.
Ponadto każdorazowo po etapie koszulką BGŻ będzie dekorowany jego zwycięzca, a koszulką TVP będzie dekorowany najlepszy polski zawodnik w klasyfikacji generalnej.


Opublikowal: Kacper Napurka
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy