Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Sport

2011.07.31 g. 05:29

Rekordowy Bieg Powstania

Biegacze z całego kraju po raz 21 na sportowo uczcili kolejną rocznicę wybuchu powstania. Start 4.000 uczestników jest nowym rekordem.

Z każdą kolejną edycją zawody przyciągają co raz większą rzeszę fanów joggingu. Jeszcze w 2005 roku startowało raptem ponad 100 osób, by za dwa lata wynik ten był siedmiokrotnie wyższy. Zmusiło to organizatorów do przeniesienia imprezy z wąskich alejek Akademii Wychowania Fizycznego do centrum, na Konwiktorską, gdzie mieści się stadion Polonii.

 

najlepsi na 10 km

 

Najlepsi na 5 km, zdj. własne

 

Tu szeroka ulica gwarantowała start zdecydowanie większej ilości chętnych. Lata 2009-2010 to kolejna ogromna poprawa. Na linii startu meldowało się  odpowiednio 2 i 3 tysiące zawodników. Wpływ na to miał także wybór dystansu, wynoszący 5 lub 10 km.

 

Miejsce to nie przypadkowe, gdyż właśnie tu, w okolicach Starówki, dochodziło do największych walk. Z nocy z 21 na 22 sierpnia 1944 doszło do nieudanej próby odbicia pobliskiego Dworca Gdańskiego, następnie przebijając się na Żoliborz, w kierunku Placu Wilsona. Na boisku w obronie Ojczyzny śmierć pochłonęła 13 młodych powstańców, zmiażdżonych przez niemieckie czołgi.

 

 

najlepsze na 5 km

 

Najlepsze na 5 km, zdj. własne

 

 

Jest to wyjątkowy bieg, a jego historyczne odniesienie nie ogranicza się tylko do nazwy. Każdy z uczestników otrzymywał w pakiecie startowym okolicznościową koszulkę z symbolem Polski Walczącej, oraz biało- czerwoną opaską, z jaką śmierć za wolność kraju i narodu oddawali żołnierze Armii Krajowej. Honorowymi starterami są żyjący kombatanci, pamiętający trudy tragicznych sierpniowo- październikowych dni początku lat 40 poprzedniego wieku.




Obowiązkowo przed wystrzałem startera odgrywana jest Rota, z jej wszystkimi zwrotkami. Tuż po niej, zawodników do walki już na samym starcie jak i później na trasie, zagrzewają do walki powstańcze pieśni z „Warszawskimi Dziećmi” na czele. Trasę oświetlają liczne znicze, oddające hołd pomordowanym Bohaterom prawie siedem dekad temu.

 

 

najlepsi na 10 km

 

Najlepsi na 10 km, zdj. własne

  

 

 

najlepsze na 10 km

 

Najlepsze na 10 km, zdj. własne


 

Olga o kilka długości wyprzedziła swoje rywalki. Osiągnęła czas 30:53 min, dektansując o blisko cztery minuty swoje rywalki. Druga pozycja przypadła Joannie Schab z Ale Tempo Warszawa, a trzecia Annie Rębacz ze Zduńskiej Woli. Również i jej sporo zabrakło do warszawianki.

 

Męża Olgi, byłego rekordzisty Maratonu Warszawskiego, Pawła, pogodziła dwójka Michał Kaczmarek i Adam Draczyński. Stoczyli ze sobą pasjonującą walkę a o zwycięstwie zadecydowała sekunda.

 

 Lepszy okazał się mieszkaniec Aleksandrowa Łódzkiego, przecinając linię mety po upływie 30 min. I 10 sek.  Tym samym Michał Kaczmarek uzyskał lepszy czas, niż wybitny Janusz Kusociński podczas Mistrzostw Świata w 1932 r. Paweł Ochal finiszował dopiero pół minuty później.

 

W biegu na 5 km rywalizacja kobiet jak i mężczyzn też była bez barwna. Między pierwsza a drugą i drugą oraz trzecią biegaczką była różnica kolejnej pół minuty. Najlepsza okazała się Renata Kalińska z Impac Team Warszawa. Osiągnęła czas 17:24 min.

 

jeden z obecnych POwstańców

 

Jeden z obecnych Powstańców, zdj. własne

 

Wśród panów po upływie nie całych 15 min. triumfował reprezentant fachowego serwisu,  TreningBiegacza.pl , Jakub Nowak.  Złamał tą granicę o 21 sekund. Z czasem 15:13 min drugi zameldował się Kamil Poczwardowski ze Sportingu Międzyzdroje. Uprzedził on nieznacznie o sześć sekund Piotra Pałkę.

 

Dodatkowe nagrody otrzymali zawodnicy zajmujący symboliczne 21, 67 i 1944 miejsce. W biegu brał udział także zawodnik poruszający się o kulach, oraz znany „Bosonogi Biegacz” z Bochni,   Paweł Mej. Obaj tym sposobem uczestniczą w niezliczonej ilości zawodów na terenie całego kraju od wielu lat.



Opublikowal: Michał Kamiński
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy