Powstały w 1939 r. Tor Wyścigów Konnych Służewiec od samego początku miał ogromne znaczenie kontynentalne. Dziś ursynowski obiekt jest najważniejszą areną wyścigów w naszej części Europy.
Corocznie na Wyścigach odbywa się przeszło 600 gonitw w kategorii pół angielskiej i czystej arabski krwi.
Dzień Arabski to nie byle jaka impreza. Wchodzi ona bowiem, w skład całego ogólnoeuropejskiego cyklu. Podobne gonitwy odbywają się w kilku europejskich miastach, jak i w Stanach Zjednoczonych. Warszawa jest jednym z nich.
konferencja prasowa przed Dniem Arabskim
zdj. własne
Organizacja tak wielkiego przedsięwzięcia, jest możliwa dzięki Instytutowi Dziedzictwa i Kultury Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Instytut ZEA inwestuje w to spore kwoty pieniężne. Zmarły wiele lat temu szejk, był profesjonalistą w każdym calu. Bardzo kochał konie, podporządkowując im część swojego życia.
Bardzo o nie dbał. Sporą część swojego majątku inwestował w ten dochodowy sport. To dzięki niemu, Francuzi, mogli przed 17 laty podziwiać u siebie podczas zawodów najpiękniejsze i najlepsze konie.
Był wymagający nie tylko dla siebie, ale i względem organizatorów. Przed przeprowadzanymi wyścigami, wymagał potwierdzenia certyfikatów poszczególnych zwierząt, jakie miały się ścigać. W br. Odbędzie się dodatkowo wyścig z udziałem samych kobiet.
Pierwsza jego odsłona będzie miała miejsce właśnie w weekend na Służewcu, a druga już jesienią, 6 listopada, lecz już w innej lokalizacji. . W następnym nastąpi ogromny rozwój imprezy, gdyż będzie to już 8 biegów. Oficjalna informacja o miastach – gospodarzach tych biegów zostanie podana w niedzielę podczas Dania Arabskiego.
Główną gonitwą Dnia Arabskiego będzie Nagroda Europy, wchodząca w Międzynarodowy Festiwal Płaskich Gonitw Koni Arabskich im założyciela Emiratów Arabskich, Szejka Zayeda bin Sultana Al Nayana.
Festiwal odbywa się nie tylko w Polsce, ale i Holandii, Niemczech USA jak i Adu Dhabi, które jest głównym sponsorem całej imprezy.
Pula nagród wszystkich 9 gonitw wyniesie prawie ćwierć miliona zł. Będą się w nich ścigały konie w przedziale wiekowym 4 – 8 lat. Wśród nich zobaczymy rekordzistów służewieckiego toru. Niezwykle silne ogiery, i tym razem będą chciały poprawić swoje wyniki. Zapowiadają się niesamowite emocje.
Poza tym, konie będą się też ścigały w Nagrodzie Europy, Nagrodzie Białki bez bitego faworyta, jak i imiennych gonitwach: Memoriale Bogdana Ziemiańskiego oraz nagrody Sabelliny i Bandoli.
Współpraca Dziedzictwa i Kultury Zjednoczonych Emiratów Arabskich jak i Festiwalu, znacznie podwyższy poziom zawodów, jak i podwyższy ich prestiż. Przed rokiem Dzień Arabski wzbudził wśród warszawiaków jak i mediów, ogromne zainteresowanie. Teraz spodziewana jest znacznie wyższa frekwencja, kibiców jak i mediów.
Podczas imprezy przybyłe dzieci wraz z rodzicami, nie będą się wcale nudziły całodniowymi gonitwami. Organizatorzy przygotowali dla nich masę atrakcji. Nie tylko ubóstwianą przez najmłodszych watę cukrową, dostępną tego dnia całkowicie za darmo, ale jak i wyścigi na kucykach.
Dorośli natomiast będą mogli skosztować słynnej fajki wodnej, jak i nabyć pamiątkowy obraz tworzony metodą hippiczną, lub karykaturę z własną podobizną.
Do przyjścia na Służewiec zachęcają także tradycyjnie niezbyt wygórowane wejściówki, które są tańsze niż bilety w nie jednym multipleksie.
Początek imprezy z prezentacją koni o 13. Pół godziny później w górę pójdzie pierwsza bomba
Na Wyścigi można dojechać bezpośrednio tramwajami o nr 4 i 10, lub specjalnie przygotowaną autobusową linią 300, które jest uruchamiana tylko podczas dni gonitw. Kursują one z pętli autobusowej mieszczącej się przy Metrze Wilanowska.