Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Sport

2012.04.05 g. 22:06

Zawody w koluchstyl

Targówek jest dzielnicą, w której panuje chyba najbardziej sprzyjająca zapaśnikom (i innym sportom walki) atmosfera w Warszawie. Na początku 2011 roku pojawili się na Targówku przedstawiciele nowej dyscypliny – koluchstylu.

Na ich prośbę Uczniowski Klub Sportowy „Zdrowy Targówek” pomógł zorganizować w dniu 20.03.2011 r. Puchar Polski Seniorek i Seniorów oraz Mistrzostwa Warszawy Dzieci w tej dyscyplinie.

 

Walka dzieci

 

Walka dzieci

 

Rok później, 31 marca, w Hali OSiR Dzielnicy Targówek odbyły się następne zawody. Zanim je omówimy, warto dowiedzieć się, czym jest koluchstyl.

 

Otóż, na stronie www.koluchstyl.stefa.pl czytamy, że jest to „sztuka, która w swojej formie zawiera rozwój fizyczny, psychiczny oraz duchowy. Na poziomie fizycznym /…/ jest walką sportową i samoobroną o szerokim wachlarzu zastosowania”. O ile elementy samoobrony są ćwiczone w stójce, o tyle sportowa wersja polega na walce w parterze. Moim zdaniem, jest to bezpieczna dyscyplina – szczególnie dla dzieci i młodzieży: dopiero po skończeniu 17 lat można stosować duszenia i dźwignie, a wcześniej stosuje się wypchnięcia z koła i trzymania. Zawodnicy walczą na macie w kole zwanym yin yang, które ma dwa okręgi - o średnicy 230 cm (młodzież do 16 roku życia) lub 280 cm (starsi). Trzymania też wyglądają inaczej, niż w pozostałych sportach walki.

 

Kinga Gryczka trzyma przeciwniczkę

 

Kinga Gryczka trzyma przeciwniczkę

 

Twórcą dyscypliny jest Wiesław Koluch – były zawodnik judo i sumo, członek kadry narodowej w obydwu dyscyplinach. Jest autorem kilku książek z zakresu sportu, ezoteryki     i beletrystyki. W 2007 roku założył w Kleosinie, na obrzeżach Białegostoku pierwszy prywatny klub Sumo Koluch. Niewielu ludzi jest tak aktywnych i wszechstronnych.

 

Kinga Gryczka wypchnęła przeciwniczkę z koła

 

Kinga Gryczka wypchnęła przeciwniczkę z koła

 

Mimo, że dyscyplina jest stosunkowo młoda, w ubiegłym roku zorganizowano Mistrzostwa Europy. Do kadry narodowej, która startowała w Lusinie koło Wejherowa, zostało powołanych kilkoro zawodników UKS „Zdrowy Targówek”. Najlepiej wypadła Kinga Gryczka, która zdobyła tytuł Mistrzyni Europy. Michał Żółtowski został Wicemistrzem Europy, a brązowe medale zdobyli Tomasz Buba i Hubert Madejski. W maju 2012 roku odbędą się kolejne Mistrzostwa Europy i nasi reprezentanci staną przed szansą obrony, a może nawet poprawy, swoich miejsc.

 

Plakat Pucharu Polski w koluchstylu

 

Plakat Pucharu Polski w koluchstylu

 

Tymczasem, 31 marca 2012 roku, piętnaścioro dzieci i pięcioro starszych zawodników reprezentowało UKS „Zdrowy Targówek” podczas Pucharu Polski Seniorek i Seniorów oraz w drugiej edycji Mistrzostw Warszawy Dzieci. Po raz kolejny Kinga Gryczka nie zawiodła, wygrywając wszystkie walki we wspaniałym stylu. Tomasz Buba i Hubert Madejski zajęli trzecie miejsca w swoich kategoriach wagowych.

 

Początek walki Tomka Buby

 

Początek walki Tomka Buby

 

Klub z Targówka okazał się „potęgą” w kategorii 38 kg wśród dzieci. Trzy pierwsze miejsca zajęli jego zawodnicy: Krystian Kaczmarek, Sebastian Kaczmarek i Jakub Boroszko. W innych kategoriach wagowych zwyciężali: Albert Kharatyan (34 kg), Jakub Łoś (40 kg) i Łukasz Marciniak (42 kg). Drugie miejsca zajęli: Jakub Rokicki (39 kg), Mateusz Wielądek (50 kg) i Sebastian Bęczyński (54 kg). Na trzecich miejscach uplasowali się Maciej Mirecki (33 kg), Bartosz Sobieski (39 kg), Dawid Gouryan (41 kg) i Dominik Kluczny (50 kg).

 

Walka Seniorów

 

Walka Seniorów

 

Najlepszym zawodnikom nagrody wręczali: Prezes Polskiego Związku Sportów Budo, a jednocześnie honorowy prezes Światowej Federacji Sportów Walki /WMAO/, Jan Roman Braun (posiadacz 10 dana w ju-jitsu), była Wicemarszałek Sejmu, przyjaciółka KS Sumo Koluchstyl, Genowefa Wiśniowska, Zastępca Burmistrza Dzielnicy Targówek Wacław Kowalski, Wiesław Koluch oraz prezes Uczniowskiego Klubu Sportowego „Zdrowy Targówek” Roman Soroczyński.

 

Warto odnotować, że w zawodach wzięło udział ponad dwadzieścia klubów z całej Polski. Oprócz pięciu klubów warszawskich (UKS „Zdrowy Targówek”, UKS „Niska”, UKS „Niedźwiadek”, UKS „Marysin” i Gwardia) reprezentowane były Białystok, Lublin, Wrocław, Radom, Tarnowskie Góry, Luzino, Międzyrzecz, Łapy i Sochaczew. Jak z tego wynika, uporczywe starania popularyzatorskie twórcy dyscypliny przynoszą coraz lepsze rezultaty.

 

Zdjęcia: Patrycja Buba



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy