Towarzyszyły im reprezentacje 16 klubów z całej Polski, a wśród nich przedstawiciele organizatora zawodów – Uczniowskiego Klubu Sportowego „Zdrowy Targówek”.
Była to już czwarta edycja memoriału poświęconego najwybitniejszemu w historii polskich zapasów trenerowi - Bolesławowi Dubickiemu. W trzech poprzednich edycjach imprezy uczestniczyli seniorzy. W 2012 roku skupiają się oni na zawodach, które dają im szanse na start w igrzyskach olimpijskich. Dlatego UKS „Zdrowy Targówek” przystąpił do konkursu ofert na organizację imprezy skierowanej do juniorów i jego oferta została wybrana przez władze Polskiego Związku Zapaśniczego.
Burmistrz W.Kowalski przed grobem B.Dubickiego
Dobrą tradycją Memoriału stało się, że przedstawiciele uczestników zawodów składają wieńce na grobie Bolesława Dubickiego, który został pochowany na Cmentarzu Bródnowskim (kwatera 25-D-II-4). W imieniu władz Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy wieniec złożył Zastępca Burmistrza, Wacław Kowalski. Piękną oprawę uroczystości zapewnili żołnierze z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Nic dziwnego zatem, że przedstawicielki Rodziny Patrona, Halina Zadrożna i Alicja Kuźma, nie kryły wzruszenia.
Z kolei reprezentanci zagranicznych klubów byli zaskoczeni, kiedy podczas otwarcia zawodów zostali powitani w ich ojczystych językach. Być może gościnność gospodarzy zawodów spowodowała, że goście zza granicy zajmowali czołowe miejsca podczas zawodów. W konsekwencji pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej zajęli przedstawiciele Białorusi, trzecie zawodnicy z Litwy, a czwarte drużyna z Węgier. Jedynym polskim klubem, który znalazł się na podium w tej klasyfikacji, była CARTUSIA Kartuzy. Warto też zwrócić uwagę, że 5 i 6 miejsca zajęły kluby, które podczas organizowanych dotychczas na Targówku zawodów młodzików zajmowały czołowe miejsca: AKS Piotrków Trybunalski i OLIMPIJCZYK Radom. Można zatem pogratulować ich działaczom dobrych efektów dotychczasowej pracy i mieć nadzieję, iż zawodnicy z tych klubów będą – już jako juniorzy – osiągać kolejne sukcesy.
Walka Tomka Buby z UKS Zdrowy Targówek
Pierwszą dziesiątkę sklasyfikowanych klubów zamknął AZS –AWF Warszawa, zaś gospodarze imprezy – UKS „Zdrowy Targówek” – zajęli szesnaste miejsce. Były to jedyne kluby reprezentujące Warszawę, która w czasach sportowej aktywności Bolesława Dubickiego była potęgą w zapasach. Przedstawiciele SSA Legia 1926 uczestniczyli wprawdzie w uroczystościach na cmentarzu, ale nie wystawili swojej reprezentacji. Wiąże się to z trudną obecnie sytuacją bazową Klubu, w którym największe sukcesy zawodnicze i trenerskie odnosił Patron Memoriału. Przedstawicielom klubów z innych miast trudno było uwierzyć, że Klub, w którym wychowali się mistrzowie olimpijscy (Andrzej Wroński, Włodzimierz Zawadzki i Jacek Fafiński), medaliści mistrzostw świata i Europy (Andrzej Malina, Wiesław Dziadura, Sławomir Luto) zostaje wyrzucony na bruk. Jeśli dodać do tego podobną sytuację Gwardii Warszawa, to nic dziwnego, że kluby stołeczne wypadają coraz gorzej podczas konfrontacji z innymi. Wszak wiadomo, że juniorzy – nie wspominając już o seniorach – potrzebują większego wsparcia, niż dzieci, z którymi można prowadzić zajęcia na zasadzie zabawy.
Walki na trzech matach
Dlatego przedstawiciele UKS „Zdrowy Targówek” na każdym kroku podkreślali życzliwość władz Dzielnicy Targówek oraz dużą pomoc lokalową ze strony Robotniczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Praga”. Miejmy nadzieję, że stosunkowo niedługo zostaną stworzone warunki, dzięki którym Klub będzie mógł zatrzymać starszych zawodników.
Widok z góry
Dlatego też cieszy każdy sukces zawodników z Targówka, spośród których najlepiej w czasie Memoriału - zajmując dziewiąte miejsce w kategorii wagowej 84 kg - spisał się Artur Smakulski. Najlepsi dotychczas zawodnicy Klubu - reprezentanci Polski na mistrzostwa świata w 2011 roku, Paweł Wojciechowski i Sebastian Gwiazda – odnieśli kontuzje. Jednak nadal są oni wielką nadzieją polskich zapasów.
Walka Artura Smakulskiego z UKS Zdrowy Targówek
Szczegółowe wyniki Memoriału znajdują się na stronie almanach-sportu.pl
Burmistrz W.Kowalski wręcza pamiątkową paterę A.Wrońskiemu
Podczas uroczystości otwarcia zawodów Zastępca Burmistrza Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy, Wacław Kowalski, przypomniał, że Polski Związek Zapaśniczy obchodzi 90 rocznicę powstania i z tej okazji – w imieniu władz Dzielnicy - wręczył Wiceprezesowi Związku, Andrzejowi Wrońskiemu (notabene: wychowankowi Bolesława Dubickiego), pamiątkową paterę. Trenerzy UKS „Zdrowy Targówek”, którzy byli pomysłodawcami organizowania memoriału upamiętniającego Bolesława Dubickiego, wskazali, że nie tylko On dbał o ich rozwój. Dlatego wręczyli pamiątkową szablę innemu swojemu trenerowi i wychowawcy, Zygmuntowi Karczewskiemu. Z kolei prezes UKS „Zdrowy Targówek”, Roman Soroczyński, wręczył specjalne podziękowanie wieloletniemu przyjacielowi Klubu, Ryszardowi Wałkuckiemu.
Zawody były współfinansowane przez:
Organizatorzy imprezy wyrażali wielką radość wobec sponsorów, którymi byli:
Patronat medialny sprawowały