Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Dla mieszkańca

2013.11.07 g. 10:54

Wiadomości bieżące

Warszawski Serwis Prasowy
Życie miasta, komunikacja, zaproszenia, zapowiedzi, okolice Warszawy, przegląd prasy.

Warszawski Serwis Prasowy

ŻYCIE MIASTA

 

  • ZWIERZĘTA
    Radni Pragi-Północ zażądali na wczorajszej sesji wyjaśnień w sprawie opieki nad kotami i innymi zwierzętami, a ściślej – całkowitego jej braku. Mimo że w budżecie Pragi przeznaczono na ten cel najniższą kwotę w całej Warszawie, zarząd dzielnicy ją zabrał i przeznaczył na inne rzeczy. O sprawie pisze na blogu radny Kamil Ciepieńko. „Co mają zrobić bezdomne zwierzęta z Pragi? Uciekać!” – komentuje radny.
  • CZYSTOŚĆ
    Z okolic cmentarzy wywieziono 20 ciężarówek zanieczyszczeń. Największy bałagan zostawili po sobie handlarze. Zanieczyszczenie spowodowane było faktem, iż sprzedawcy zniczy często wyrzucali odpady opakowań i folii do pobliskich koszy na śmieci lub na ulice. Taka działalność jest nielegalna, zwłaszcza zostawianie odpadów w miejscu stoisk – informuje Zarząd Oczyszczania Miasta.
  • PLANY
    Na stronie stowarzyszenia SISKOM pojawił się miejscowy plan ogólny zagospodarowania przestrzennego Warszawy z 1992 r. Ma on wartość historyczną, ale może też służyć do ciekawych porównań.
  • SAMORZĄD
    Radni Ursynowa zdjęli pieniądze z budowy ul. Wełnianej (w związku z zakończeniem zadania), rekultywacji Jeziora Grabowskiego i jeziora Księży Staw oraz przebudowy ciągu pieszojezdnego do obiektów oświatowych przy ul. Hirszfelda i przeznaczyli je na budowę 16 KUD, wykup gruntów pod budowę ulic w rejonie Kabat oraz uregulowanie własności pod przyszłe ulice na obszarze Skarpy Wiślanej. >>>WIĘCEJ
  • KINO
    Od dziś do 17 listopada w Kinotece w Pałacu Kultury i Nauki odbędzie się 7. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”. O nagrodę powalczą m.in.: dramat psychologiczny „Pragnienie” Dmitrija Tiurina, ukazujący losy poważnie ranionego na wojnie chłopca, „Ostatnia bajka Rity” Renaty Litwinowej – historia o miłości, śmierci oraz poszukiwaniu szczęścia, która rozgrywa się na skraju rzeczywistości i fantazji, oraz „Opowieści” Michaiła Segała przedstawiające cztery historie z życia współczesnej Rosji i poruszające problemy społeczne, etyczne oraz kulturowe.
  • PARLAMENTARZYŚCI
    Stołeczna posłanka Ligia Krajewska opublikowała sprawozdanie z pracy poselskiej za dwa lata VII kadencji Sejmu RP. Przeczytamy tam zarówno o tym, czym zajmowała się posłanka w Sejmie, jak i o kontaktach z wyborcami czy wyróżnieniach i medalach, które otrzymała (m.in. „Najlepszy debiut poselski” w 15. Rankingu Tygodnika „Polityka”).
  • KIBICE
    Legia Warszawa jako pierwszy klub piłkarski w Polsce udostępniła domenę klubową swoim kibicom. Teraz każdy miłośnik drużyny może zarejestrować się w domenie Legia.com, tworząc unikatowy adres dla swojej poczty e-mail.

 

KOMUNIKACJA

 

  • KOLEJ
    Jeden oddał znalezione 20 tys. dol., drugi narażał życie, broniąc pociągu przed chuliganami – Stanisław Siwek oraz Wiesław Młodzianowski, maszyniści pracujący w spółce Koleje Mazowieckie – KM, zostali uhonorowani tytułem Kolejarz Roku w IX edycji konkursu Człowiek Roku – Przyjaciel Kolei.
  • ZMIANY TRAS
    „Remont mostu Grota-Roweckiego to brak informacji o tym, jak w jego kolejnych fazach będzie wyglądać funkcjonowanie komunikacji miejskiej. To także brak propozycji zmian i alternatyw na wypadek zakorkowania mostu oraz dzielnic Bielany, Białołęka i Targówek. Oddanie peronu na terenie osiedla Niedźwiadek w dzielnicy Ursus to kolejny moment, w którym należy się spodziewać zmian, o otwarciu centralnego odcinka II linii metra nie wspominając. W obu przypadkach zabrakło spotkań i konsultacji z mieszkańcami” – napisał w interpelacji radny Jarosław Krajewski.
  • LOTNISKA
    Prawie 846 tys. osób odprawionych zostało na Lotnisku Chopina w październiku 2013 r. – 14,2 proc. więcej niż w podobnym okresie przed rokiem – poinformowały władze lotniska.
  • REMONTY
    8 listopada (piątek) około godz. 22 rozpocznie się zasadniczy etap przebudowy Trasy Armii Krajowej wraz z remontem mostu Grota-Roweckiego. Wyłączone z ruchu zostaną ślimaki: na prawym brzegu Wisły północ – wschód (Tarchomin – Bródno) oraz na lewym brzegu Wisły wschód – południe (most Grota-Roweckiego – Wisłostrada) i zachód – północ (Bielany – Gdańsk). Zamknięte dla ruchu zostaną również: przejazd ul. Gwiaździstą i północna połowa mostu Grota-Roweckiego. Zmienią się trasy autobusów: 114, 118, 122, 145, 518, 732.
  • AUTOBUSY
    W związku z meczem piłki nożnej Legia Warszawa – Trabzonspor od godz. 19 przystanki Torwar i Rozbrat na Trasie Łazienkowskiej będą obowiązywały dla linii przyspieszonych jako stałe. Po zakończeniu meczu (około godz. 22.50) uruchomiona zostanie linia rozwozowa 901 z Dworca Centralnego na rondo Wiatraczna.
  • BEMOWO
    W związku z budową skrzyżowania ul. Połczyńskiej z ul. Gierdziejowskiego przystanek Instytut Energetyki zlokalizowany będzie przy ul. Połczyńskiej w kierunku ul. Szeligowskiej, około 70 metrów za lokalizacją podstawową.

 

ZAPROSZENIA NA DZIŚ

 

  • ŚRÓDMIEŚCIE
    O godz. 10 w Sali Warszawskiej PKiN odbędzie się LXX posiedzenie Rady Warszawy. W porządku obrad m.in. inicjatywa mieszkańców Warszawy odwołująca styczniowe podwyżki biletów oraz ustalenie wysokości stawek podatku od nieruchomości i od środków transportowych na 2014 r.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    O godz. 10 w sali konferencyjnej Domu Arcybiskupów Warszawskich odbędzie się V Seminarium z cyklu „Architektura i sztuka kościołów w świetle liturgii”. Temat tego seminarium to „Kościoły ubogie”.
  • WOLA
    O godz. 12 w Centrum Bezpieczeństwa przy ul. Młynarskiej 43/45 (sala 14) odbędzie się briefing nt. zgromadzeń publicznych zgłoszonych na 11 listopada oraz organizacji ruchu podczas inauguracji konferencji COP19. Udział w nim weźmie udział Ewa Gawor, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.
  • URSYNÓW
    O godz. 14 w urzędzie dzielnicy (sala konferencyjna) przy al. KEN 61 odbędzie się spotkanie dotyczące budowy infrastruktury FTTH (Fiber to the Home, czyli światłowód do domu) dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych z Ursynowa. Zostaną tam przedstawione plany współpracy przy budowie infrastruktury FTTH na Ursynowie przez firmę HAWE SA.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    O godz. 17 w Muzeum Łazienki Królewskie w pałacu Na Wyspie odbędzie się wykład prof. Richarda Butterwicka-Pawlikowskiego (University College of London) „Sir Charles Hanbury Williams i Anglicy w życiu i w Pamiętnikach Stanisława Augusta”. Będzie to czwarty z cyklu wykładów „Pamiętniki Stanisława Augusta i ich bohaterowie”. Wstęp wolny.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    W godz. 17–21.30 na Torwarze Ośrodek dla Kotów Miejskich Koteria wspólnie z klubem bokserskim Fenix będą budowali zimowe kocie budki. Jest to coroczna akcja Koterii. W zeszłym roku ośrodkowi pomagali osadzeni w zakładzie karnym na ul. Rakowieckiej. – W tym roku zaprosiliśmy do współpracy sportowców. Zgodził się nam pomóc trener Kadry Narodowej Seniorów Hubert Migaczew – mówi Anna Kaflik z Koterii.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    O godz. 18 w galerii Salon Akademii przy ul. Krakowskie Przedmieście 5 (wejście od ul. Traugutta) odbędzie się wernisaż wystawy finalistów konkursu o nagrodę artystyczną Siemensa. Prace wystawią: Leszek Margasiński, Joanna Tumiłowicz, Aleksandra Stachowicz i Mariusz Lipski. Wystawa czynna będzie do 17 listopada od poniedziałku do piątku w godz. 12–18, a w soboty i niedziele w godz. 11–16.

 

ZAPOWIEDZI

 

  • ŚRÓDMIEŚCIE
    8 listopada (piątek) w barze Kufle i Kapsle celebrowany będzie Międzynarodowy Dzień Stouta. Z tej okazji poleją się stout ostrygowy z browaru Flying Dog, Pearl Necklace, dwa RiS-y (Russian Imperial Stout ) z browaru De Molen: Hemel & Aarde oraz Hel & Verdoemenis i Cent Us z Pracowni Piwa. Do RiS-ów barmani będą serwować czekoladę z Francji.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    11 listopada (poniedziałek) w godz. 10–17 z okazji Święta Niepodległości Muzeum Historii Polski organizuje imprezę miejską „VIII Przystanek Niepodległość”. Uczestnicy wraz z opiekunem wezmą udział w serii gier na terenie Ogrodu Saskiego, będą odkrywali procesy i wydarzenia, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości, a także wezmą udział w wyścigu ku wolności, w którym liczy się umiejętność logicznego myślenia. Start i meta: ogródek Muzeum Historii Polski, ul. Senatorska 35.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    11 listopada (poniedziałek) o godz. 13 Traktem Królewskim przejdzie tradycyjna defilada historyczna. Po oficjalnych uroczystościach na pl. Piłsudskiego z ul. Królewskiej ruszą rekonstruktorzy w historycznych mundurach. Największą atrakcją rocznicowej defilady jest zawsze konnica. W tym roku ruszy z pl. Trzech Krzyży i dołączy do maszerujących, ustawiając się na ich czele. Przejadą m.in. ułani grochowscy, szwadron ochotniczy, a także szwoleżerowie rokitniańscy i mazowieccy, ułani krechowieccy oraz lansjerzy nadwiślańscy.
  • MOKOTÓW
    16 listopada (sobota) o godz. 18 w Dorożkarni przy ul. Siekierkowskiej 28 odbędzie się finał projektu Historypaint.pl. Składa się on z konkursu plastycznego adresowanego do polonijnej młodzieży, warsztatów piosenki historycznej, koncertu oraz dwóch wystaw.

 

OKOLICE WARSZAWY

 

  • JÓZEFÓW
    Dzisiaj ruszają konsultacje projektu Programu Współpracy Miasta Józefowa z organizacjami pozarządowymi i pożytku publicznego. Swoje zgłoszenia mogą nadsyłać organizacje pozarządowe oraz podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego. Konsultacje będą prowadzone do 20 listopada.
  • KONSTANCIN-JEZIORNA
    Miejsko-Gminne Koło Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Konstancinie-Jeziornie ogłosiło konkurs na prezentacje multimedialne ukazujące gminne miejsca pamięci narodowej. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Prace należy wysyłać do 25 listopada. Na zwycięzców czekają nagrody.
  • MILANÓWEK
    W połowie listopada rozpocznie działalność Dzienny Ośrodek Wsparcia dla Osób Starszych w Milanówku przy ul. Kościuszki 116. Placówka będzie mieć charakter lokalny, sprzyjający aktywizacji i integracji seniorów poprzez różnego rodzaju działania. W ofercie będą m.in.: zajęcia usprawniające prowadzone przez rehabilitanta, zajęcia komputerowe, poradnictwo prawne, psychologiczne i socjalne oraz imprezy okolicznościowe czy spotkania.
  • PIASTÓW
    Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza seniorów na kolejne „Spotkanie z pasjami”. O godz. 11 osoby starsze będą mogły nauczyć się obsługi komputera i Internetu. Spotkanie poprowadzi Robert Jurek, który jest doskonałym przykładem na to, że na naukę nigdy nie jest za późno – obsługi komputera nauczył się, będąc już na emeryturze.
  • NOWY DWÓR MAZOWIECKI
    9 i 10 listopada w Twierdzy Modlin (Nowy Dwór Mazowiecki, ul. gen. Bema 312) odbędą się I Otwarte Mistrzostwa Europy w Szermierce Tradycyjnej. W trakcie trwającej dwa dni sportowej rywalizacji szermierze zmierzą się w dwóch konkurencjach: szabli i mieczu długim, a walczyć będą otulinowymi palcatami Go-Now.

 

PRZEGLĄD PRASY

 

  • WARSZAWA.PL
    Dziesięć drużyn w kategorii junior młodszy wystartuje w zbliżającym się IX Memoriale Jacka Glinickiego. Organizatorzy zawodów, które zostaną rozegrane w dniach 9–10 listopada w Warszawie, potwierdzili listę uczestników.
  • PRZEGLĄD WOLSKI
    Litewskich kołdunów, gruzińskich chinkali, azerbejdżańskiej diuszbara i wiele innych rodzajów pierogów będzie można posmakować od piątku do poniedziałku w restauracji Klukovka przy al. Jana Pawła II 45a, lok. 46.
  • PRZEGLĄD URSYNOWSKI
    Piłkarze amatorzy będą mieli okazję rywalizować w ramach Pucharu Ursynowa. Rozegrany zostanie on na boisku przy ul. Koncertowej 4 nazywanym „Areną Futbolu”.
  • WIADOMOŚCI SĄSIEDZKIE
    W czwartek, 7 listopada, Stowarzyszenie Obywatelskie Saska Kępa organizuje ostatnie już spotkanie, na którym porozmawiamy o zagospodarowaniu otoczenia Stadionu Narodowego. Zapraszamy do OSP Saska Kępa (ul. Walecznych 74) na godz. 18.
  • TWOJA-PRAGA.PL
    Skromny mostek nad Kanałkiem Kawęczyńskim doczekał się w ostatnim miesiącach tak potrzebnego niewielkiego remontu. Usunięte zostały grożące upadkiem nierówności oraz zamontowano metalowy płotek. Niestety, główny problem, czyli brak jakiegokolwiek oświetlenia, pozostał nadal nierozwiązany.
  • POLSKIE RADIO RDC
    Dziś mija termin, w którym ratusz powinien podpisać umowy z wyłonionymi w przetargu firmami. Warunki przetargu na wywóz odpadów – na wniosek przegranej firmy Byś – wciąż bada jednak Krajowa Izba Odwoławcza.
  • MOJA GAZETA REGIONALNA
    Wstydliwy skansen nazywany „linią wołomińską” w ciągu kilku lat zostanie wreszcie ucywilizowany. Na czym polegać mają najważniejsze modernizacje i zmiany na odcinku z Warszawy do Tłuszcza?
  • TRANSPORT-PUBLICZNY.PL
    Jeden z wiodących producentów nawigacji opublikował raport poświęcony zatłoczeniu miast. Warszawa zajmuje czwarte miejsce – za Moskwą, Stambułem i Rio de Janeiro. Czy pozycja na pewno zasłużona?
  • WAWALOVE.PL
    Festiwal Chleba – Wypieki i Smarowidła to pierwsza edycja targów prezentujących tradycję oraz kunszt rzemiosła piekarskiego. Wydarzenie będzie odbywać się cyklicznie w Wypiekach Kultury. Pierwszy Festiwal Chleba będzie miał miejsce 16 listopada, w sobotę, w godz. 11–18. Wstęp wolny.
  • TVNWARSZAWA.PL
    Gigantyczna reklama nowego miejskiego numeru alarmowego zawisła na Pałacu Kultury. Nie byłoby w tym może niczego dziwnego, gdyby nie fakt, że miasto zwolniło niedawno szefa Wydziału Estetyki za to, że... nie radził sobie z wielkoformatową reklamą.

 

---------------------------------------
Warszawski Serwis Prasowy
www.wsp.waw.pl
www.facebook.com/WarszawskiSerwisPrasowy
www.twitter.com/redakcjaWSP



Opublikowal: Michał Pawlik
-

Dziś w Warszawie

Jutro w Warszawie

Zobacz także


2010.02.09 g. 23:41

Nasi Partnerzy










2009.12.06 g. 23:04

Warszawa – przecieramy szlaki

Projekt "Przetarty Szlak" - ułatwiamy życie
Nasza Fundacja chce wziąć czynny udział w ułatwianiu życia mieszkańcom stolicy. Również osobom niepełnosprawnym ruchowo, które mogą napotykać trudności w przemieszczaniu się po mieście na wózkach inwalidzkich czy o kulach.

Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy