Dla mieszkańca
2013.11.08 g. 09:20
Wiadomości bieżące
Warszawski Serwis Prasowy
Życie miasta, komunikacja, zaproszenia, zapowiedzi, okolice Warszawy, przegląd prasy.
ŻYCIE MIASTA
- KOTY
„Małymi krokami zbliża się rok 2014, a tym samym prace nad budżetami i przetargami w urzędzie miasta. Mamy jeszcze szansę wpłynąć na decyzję urzędników, odnośnie do wyboru karmy dla zwierząt wolno żyjących. Wypełnijcie proszę ankietę, wyślijcie albo do swojego Wydziału Ochrony Środowiska, albo do pani Joli Sobik, Wydział Ochrony Środowiska, ul. Modlińska 197, Urząd Dzielnicy Białołęka. Mamy czas do 12 listopada” – przypomina Kocia Mafia Tarchomińska.
- EDUKACJA
Burmistrz Śródmieścia Wojciech Bartelski uzyskał ustną zgodę właściciela roszczeń do gruntów, na których posadowione są budynki Gimnazjum nr 42 przy ul. Twardej 8/12, na nieprzerwane funkcjonowanie placówki do 1 września 2016 r. – a więc rok dłużej, niż pierwotnie planowano.
- MEDIACJE
Przez cały listopad i grudzień w Urzędzie Dzielnicy Ursynów (al. KEN 61) będzie działał punkt bezpłatnych konsultacji mediacyjnych. Odbywają się one w poniedziałki (w godz. 16–18) i czwartki (w godz. 9–11) na parterze, obok punktów Wydziału Obsługi Mieszkańców. Mediatorzy zapraszają do konsultacji wszystkich, którzy rozważają mediację jako sposób rozwiązania konfliktowej sprawy. Podczas konsultacji będzie można przedstawić problematykę konfliktu, a mediator doradzi, czy w danym konflikcie istnieją realne szanse na porozumienie i ugodę.
- LODOWISKA
Od 10 grudnia do wczesnej wiosny mieszkańcy Ursusa będą mogli korzystać z dwóch bezpłatnych lodowisk na terenie dzielnicy. Tradycyjnie lodowiska zostaną uruchomione przy Szkole Podstawowej nr 14 (ul. Sosnkowskiego 10) oraz przy Szkole Podstawowej nr 11 (ul. Keniga 20). Będą tam działać wypożyczalnie łyżew. Od poniedziałku do czwartku lodowiska będą czynne w godz. 8–20, w piątki od 8 do 21, w soboty od 9 do 21, a w niedziele od 9 do 20.
KOMUNIKACJA
- ROWERY
Na plac Piłsudskiego wreszcie można legalnie wjechać rowerem. Przy okazji remontu prowadzonego przez Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta usunęliśmy znak „Zakaz jazdy na rowerze”. Zamiast niego zawisła tabliczka dopuszczająca jazdę rowerem. Pierwsi chętni już wypróbowali – informuje pełnomocnik prezydenta Warszawy ds. komunikacji rowerowej.
- URSYNÓW
Od piątku od godz. 22 do poniedziałku do godz. 4 zamknięta będzie południowa jezdnia ul. Gandhi na odcinku od ul. Pileckiego do ul. Rosoła. Układana będzie nowa nawierzchnia jezdni. Proponowane objazdy prowadzą ulicami: Pileckiego – Płaskowickiej – Rosoła lub Pileckiego – Ciszewskiego – Rosoła. Przejezdna będzie al. Komisji Edukacji Narodowej przez skrzyżowanie z ul. Gandhi. Trasy zmienią linie autobusowe: 136, 148, 185, 503, 504, N37. >>>WIĘCEJ
- KOLEJ
Od 12 listopada (wtorek) pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej na linii S1 (Otwock – Pruszków) będą kursowały według nowego rozkładu jazdy. Jednocześnie dla pociągów tej linii nie będą już obowiązywały dłuższe postoje na stacji Warszawa Zachodnia, a planowane na weekendy utrudnienia na odcinku Warszawa-Włochy – Pruszków zostały odwołane.
ZAPROSZENIA NA DZIŚ
- ŚRÓDMIEŚCIE
W godz. 10–13 hala Torwar zamieni się w ogromny plac zabaw. Odbędzie się tam Wielki Festiwal Piłkarski dla Dzieci, organizowany w ramach I Międzynarodowego Kongresu Piłki Nożnej „All about Football”. „Spodziewamy się około 200 tys. dzieci z warszawskich przedszkoli i domów dziecka, dla których przygotowaliśmy mnóstwo niesamowitych atrakcji” – zapowiadają organizatorzy.
- ŚRÓDMIEŚCIE
O godz. 10 w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim (pl. Bankowy 3/5, sala 259) odbędzie się dyktando urzędowe z udziałem Jacka Kozłowskiego, wojewody mazowieckiego, pracowników Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego oraz prof. Katarzyny Kłosińskiej z Instytutu Języka Polskiego UW. Jaką ocenę z ortografii dostaną urzędnicy?
- ŚRÓDMIEŚCIE
W godz. 11–19 w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” im. Janusza Kurtyki odbędzie się V Kiermasz Wydawnictw IPN, towarzyszący XXV Biegowi Niepodległości.
- WŁOCHY
O godz. 12 w siedzibie Urzędu Statystycznego w Warszawie przy ul. 1 Sierpnia 21 w sali 102 odbędzie się briefing prasowy pt. „Portret statystycznego mieszkańca Warszawy na tle mieszkańców wybranych stolic europejskich – podobieństwa i różnice”. Porównane będą m.in.: przeciętny wiek, małżeństwa i rozwody, urodzenie dziecka i starzenie się społeczeństwa.
- ŚRÓDMIEŚCIE
O godz. 12 w Bar Studio przy pl. Defilad 1 (foyer teatru Studio) odbędzie się konferencja prasowa z udziałem Etgara Kereta oraz organizatorów Programu Rezydencyjnego Domu Kereta. Ogłoszone zostaną tam wyniki międzynarodowego konkursu na Rezydencje Artystyczne w Domu Kereta.
- WOLA
O godz. 12 w Centrum Informacyjnym Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się konferencja prasowa połączona z próbą medialną Koncertu Niepodległości. Podczas spotkania usłyszymy utwór „Piechota” w wykonaniu Oli Turkiewicz. W konferencji wezmą udział twórcy Koncertu Niepodległości Ola Turkiewicz – wokalistka, kompozytorka i dyrektor muzyczny Koncertu Niepodległości, oraz producent i scenarzysta Koncertu Niepodległości Jacek „Wiejski” Górski.
- ŚRÓDMIEŚCIE
O godz. 15 na terenie Muzeum Więzienia Pawiak (od strony ul. Dzielnej) odbędzie się uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej ofiarom nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Warschau, utworzonego w samym środku okupowanej Warszawy. Obóz nazywany był potocznie Gęsiówką, od starego więzienia wojskowego, które weszło w skład kompleksu obozowego. Pierwsi więźniowie zostali osadzeni w KL Warschau w lipcu 1943 r. Jako samodzielny obóz KL Warschau funkcjonował do kwietnia 1944 r., później stał się podobozem KL Lublin/Majdanek. Po wybuchu powstania warszawskiego 5 sierpnia 1944 r. obóz został wyzwolony przez żołnierzy Batalionu „Zośka” Armii Krajowej.
- ŚRÓDMIEŚCIE
W godz. 17–20 w Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20 odbędą się pierwsze konsultacje społeczne „Programu rozwoju tras rowerowych Warszawy do 2020 r.”. Projekt można oceniać do 30 listopada. Urzędnicy zapowiadają, że w stolicy powstanie spójny system tras rowerowych, który umożliwi miłośnikom jednośladów dojazd do Śródmieścia ze wszystkich dzielnic.
- ŚRÓDMIEŚCIE
O godz. 18.30 w Cafe Niespodzianka przy ul. Marszałkowskiej 7 odbędzie się spotkanie klubu dyskusyjnego Strefa Neutralna. Temat dyskusji: „Jedna koalicja prawicowa?”. Wezmą w niej udział m.in.: Jarosław Gowin, Przemysław Wipler i Andrzej Czuma.
- PRAGA-POŁUDNIE
O godz. 19 słynna reklama jaja PolDrobu, jedyny trójwymiarowy mural z okresu PRL, powróci na rondo Wiatraczna. Mural PolDrobu pokrywał ścianę szczytową kamienicy przy ul. Grochowskiej 215. Latem 2010 r. budynek poddano termoizolacji. Pracę zakryła gruba warstwa styropianu. Inicjatywie „Bliżej konsumenta”, partnerowi projektu, udało się jednak ocalić przed zniszczeniem najbardziej charakterystyczny jego element: liczącą ponad 2 metry wysokości wypukłą połówkę jaja.
- MOKOTÓW
O godz. 20 w teatrze Druga Strefa przy ul. Magazynowej 14 odbędzie się premiera jednoaktowej operetki „Nocleg w Apeninach” Aleksandra Fredry do muzyki Stanisława Moniuszki. Reżyser Sylwester Biraga dedykuje ten spektakl prof. Janowi Skotnickiemu.
- ŚRÓDMIEŚCIE
O godz. 20 Skwerem przy Krakowskim Przedmieściu zawładnie taniec z początku XX w. W ten weekend oprócz piątkowej potańcówki Swing w Skwerze będzie można podczas warsztatów poznać królujący w latach 30. i 40. na parkietach Kalifornii Południowej taniec Balboa.
- ŚRÓDMIEŚCIE
O godz. 21 klub 5/55 (ul. Żurawia 32/34) obchodził będzie pierwsze urodziny. „W związku z pierwszą urodzinową imprezą 5/55 szykujemy dla Was stricte taneczne wydarzenie. Bawić będziemy się w rytm rapu, funku i breakbeatów, będą zarówno nieśmiertelne klasyki, jak i świeża selekcja, o którą zadbają DTL, Panda i Tuniziano. Rozlejemy też z tej okazji troszkę wysokoprocentowego ponczu” – zapowiadają władze klubu. Wstęp – 10 zł.
ZAPOWIEDZI
- PRAGA-POŁUDNIE
11 listopada (poniedziałek) w godz. 10–14 na Pradze-Południe radni Dariusz Lasocki i Marek Borkowski będą przekazywać mieszkańcom dzielnicy polskie flagi. Radny Lasocki od godz. 10 będzie rozdawał flagi w parku nad Balatonem (w okolicach kościoła pw. św. Apostołów Jana i Pawła), od godz. 12 – na ul. Rechniewskiego w okolicach kościoła pw. św. Patryka, a od godz. 13 – przy kościele pw. św. Ojca Pio. Radny Borkowski będzie rozdawał flagi od godz. 10 na placu Szembeka.
- ŚRÓDMIEŚCIE
11 listopada (poniedziałek) w teatrze Studio odbędzie się kolejna debata z cyklu Studiotok pt. „Kto nam ukradł patriotyzm?”. Dyskutować będą: prof. Anna Giza-Poleszczuk – socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego, Paweł Kowal – europoseł PJN i Kuba Wojewódzki – dziennikarz, publicysta, satyryk. Wejście dla publiczności do godz. 18.50. Liczba miejsc ograniczona. Debata będzie transmitowana w Radiu TOK FM.
- TARGÓWEK
11 listopada (poniedziałek) o godz. 16 w sali teatralnej Domu Kultury Zacisze (ul. Blokowa 1) świętować będziemy Dzień Niepodległości. „Zgodnie ze zwyczajem będziemy tworzyć kotyliony, śpiewać razem z Zaciszańską Nutą i Męskim Zespołem Wokalnym »Żurawie« m.in. »Piechotę«, »Pierwszą Brygadę«, »Jedzie, jedzie na kasztance«. Razem stworzymy kotyliony, porozmawiamy o patriotyzmie. Spotkanie zakończy się radosną potańcówką warszawską. Nie zapomnijcie o obowiązujących tego dnia strojach w barwach narodowych” – zachęcają organizatorzy.
- ŚRÓDMIEŚCIE
12 listopada (wtorek) o godz. 13 w Cafe Kulturalna umieszczona na konnym powozie instalacja wyruszy spod Pałacu Kultury do najczęściej odwiedzanych i najbardziej charakterystycznych miejsc Warszawy. Obserwatorzy happeningu zobaczą żółwia morskiego i niedźwiedzia polarnego przygniecionych przez byka z Wall Street. Eksponat pokazuje zwierzęta złożone w ofierze na ołtarzu rozwoju cywilizacji. Artysta używając czarnego humoru, zwraca uwagę m.in. na problem globalnego ocieplenia, które w sposób szczególny dotyka Tuvalu.
- URSYNÓW
12 listopada (wtorek) o godz. 18 w Szkole Podstawowej nr 16 im. Tony’ego Halika przy ul. Wilczy Dół 4 mieszkańcy zachodniej części Kabat spotkają się z Piotrem Guziałem, burmistrzem dzielnicy Ursynów. „Celem spotkania jest wysłuchanie mieszkańców i poznanie ich opinii na temat dotychczasowej działalności zarządu dzielnicy oraz pracy urzędu dzielnicy” – czytamy w zaproszeniu. Spotkanie na Kabatach rozpoczyna cykl spotkań konsultacyjnych burmistrza z mieszkańcami.
- ŚRÓDMIEŚCIE
13 listopada (środa) o godz. 18 w Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20) odbędzie się spotkanie „Zrób ciszej! Warszawa – miasto dźwięków”. Czy Warszawa ma prawo być cicho? Jak muzyk radzi sobie w przestrzeni zanieczyszczonej dźwiękowo? Czy są takie miejskie dźwięki, które stroją? Rozmawiać będą: Sidney Polak (muzyk) i Bogna Kietlińska (socjolog).
OKOLICE WARSZAWY
- MAZOWSZE
Sprzęt komputerowy to nagroda dla domu dziecka, którego wychowanek zwycięży w VI edycji konkursu na kartkę świąteczną wojewody mazowieckiego. Praca laureata zostanie wysłana w formie elektronicznej z życzeniami do przedstawicieli samorządu i pracowników urzędu. Kartki należy przesyłać do 10 grudnia 2013 r.
- GRODZISK MAZOWIECKI
W Ośrodku Kultury o godz. 19 rozpocznie się wernisaż prac Katarzyny Skoczyńskiej pt. „Fartuszek Alicji”.
- JÓZEFÓW
O godz. 18 w galerii RAMA odbędzie się wernisaż fotografii Marzenny Szymańskiej „Meteoryty”. Wystawę uświetni recital Oli Cedrowskiej przy akompaniamencie Tomasza Kaznowskiego – autora utworu muzycznego, będącego muzyczną ilustracją „Meteorytów”.
- LEGIONOWO
Galeria Sztuki Ratusz świętuje dziś swoje piąte urodziny. Z tej okazji o godz. 20 w sali widowiskowej w legionowskim ratuszu zagra zespół Projekt Volodia. Usłyszymy piosenki: Cohena, Wysockiego, Toma Waitsa i The Tiger Lillies.
- MILANÓWEK
O godz. 16 w strzelnicy MCK odbędą się zawody strzeleckie z broni pneumatycznej organizowane przez Milanowskie Centrum Kultury – Dział Sportu i Sekcję Strzelecką MCK. Impreza organizowana jest z okazji święta odzyskania niepodległości.
- NIEPORĘT
O godz. 10 na placu Wolności w Nieporęcie rozpoczną się obchody 95. rocznicy odzyskania niepodległości. W programie uroczystości m.in. przejażdżki wozami bojowymi i występ zespołu wokalnego z Gminnego Ośrodka Kultury.
- NOWY DWÓR MAZOWIECKI
O godz. 17 wszyscy chętni będą mogli uczestniczyć w warsztatach floretu, szabli, miecza długiego i szermierki zespołowej. Warsztaty są częścią rozpoczynających się jutro I Otwartych Mistrzostw Europy w Szermierce Tradycyjnej. Impreza będzie miała miejsce w Zespole Szkół Twierdza Modlin i potrwa do niedzieli, całość poprowadzi Rafał Kalus.
- PIASTÓW
O godz. 17 Miejski Ośrodek Kultury będzie gościł poetę, pamiętnikarza i animatora kultury Pawła Kubiaka.
PRZEGLĄD PRASY
- WARSZAWA.PL
Uczniowie z czterech warszawskich szkół gastronomicznych zakwalifikowali się do półfinału 5. edycji konkursu kulinarnego „Zgotuj sobie sukces”.
- PRZEGLĄD URSYNOWSKI
Koncert duetu Riffertone, który miał się odbyć w sobotę w Tutu Music Bar, został przesunięty na koniec listopada. Muzycy zagrają w najbliższym czasie jako support przed grupą ELO.
- PRZEGLĄD WOLSKI
Na trzech boiskach jednocześnie, w hali Gimnazjum nr 48 przy ul. Deotymy 25/33, rozegrany zostanie 27. Międzynarodowy Turniej „Wola-Cup 2013″ w siatkówce.
- TARGÓWEK.INFO
Wkrótce ul. Pratulińska będzie nosiła imię ks. Jana Golędzinowskiego. Konkretnie zmieniony zostanie historyczny odcinek ul. Pratulińskiej pomiędzy ulicami Radzymińską a Tykocińską.
- TRANSPORT-PUBLICZNY.PL
Czy warszawskie tramwaje dotrą do Janek, Konstancina-Jeziorny i Łomianek? Takie inwestycje znalazły się w planach województwa. Urząd marszałkowski zastrzega, że są to wstępne propozycje i… podaje terminy realizacji.
---------------------------------------
Warszawski Serwis Prasowy
www.wsp.waw.pl
www.facebook.com/WarszawskiSerwisPrasowy
www.twitter.com/redakcjaWSP
-