Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Dla mieszkańca

2013.11.25 g. 14:10

Ordona los tragiczny

Autor podpisuje książkę.

28 bm. w godz. 14:00 a 15:00, na Targach Książki Historycznej w Arkadach Kubickiego przy Zamku Królewskim będzie okazja porozmawiać z Arturem Nadolskim na temat Reduty Ordona i Ordona.

W stoisku Oficyny RYTM (52) będzie podpisywał biografię por. Juliana Ordona pod tytułem „Ordona los tragiczny”, z odniesieniem do współczesnej  reduty, meczetu stojącego  tam, wykopalisk szczątków żołnierzy obu armii i społecznego pomnika będącego "solą w oku" władz dzielnicy Ochota.

 

On będzie Patron szańców – Bo dzieło zniszczenia
W dobrej sprawie jest święte jak dzieło tworzenia
”.

 

Ordona los tragiczny. Artur NadolskiNiemal każdy Polak potrafi przywołać ze swojej pamięci przynajmniej kilka linijek wiersza Adama Mickiewicza pt. „Reduta Ordona”. Potężny wybuch prochowni w szańcu nr 54 w trakcie bitwy w obronie Warszawy, podczas wojny polsko-rosyjskiej w 1831 r. wywiera do dziś ogromne piętno w naszej zbiorowej świadomości. Jednocześnie eksplozja obrosła w legendę przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Jednak równocześnie, jak rzadko która legenda, tak mocno odbiega ona od faktów, wywołując nieustającą falę szyderstw, pomówień, oskarżeń pod adresem ppor. artylerii Juliana Ordona.

 

Tragiczny a zarazem heroiczny bohater wiersza wyniesiony na piedestał przez największego polskiego poetę w rzeczywistości nie zginął. Żył jeszcze 56 lat walcząc z bronią w ręku z zaborcami Ojczyzny na wielu frontach wojen toczonych w Europie.

 

I tu – rodzą się pytania:

 

  • Dlaczego miliony Polaków o tym nie wiedzą?
  • Dlaczego wokół postaci Ordona panuje obecnie absolutna cisza?
  • Dlaczego pomnik Reduty Ordona stoi w miejscu, gdzie tego szańca nie było?
  • Dlaczego w miejscu faktycznej lokalizacji osławionego szańca 54 znajduje się dzikie wysypisko śmieci, koczowisko bezdomnych oraz powstaje meczet – świątynia muzułmańska, a także (wkrótce) kilka apartamentowców?

 

Gorzka ta refleksja: czy po ponad 180 latach od wydarzeń w reducie 54, w przypadającą w br. 125. rocznicę śmierci Ordona oraz w 75. rocznicę odsłonięcia (niefortunnego) pomnika Reduty – wolno nam, potomnym, zapomnieć o szacunku do własnej chlubnej historii i naszych narodowych bohaterów? A Julian Ordon bez wątpienia jest bohaterem – patronem polskich szańców.

 

Zapraszamy wspólnie z panem Arturem Nadolskim.

 

  • Artur Nadolski
    Ordona los tragiczny
    ISBN 978-83-7399-536-9
    Format 176x250 mm. s. 272
    Rok wydania 2013
    Oprawa twarda


Opublikowal: Michał Pawlik
-

Dziś w Warszawie

Jutro w Warszawie

Zobacz także


2010.02.09 g. 23:41

Nasi Partnerzy










2009.12.06 g. 23:04

Warszawa – przecieramy szlaki

Projekt "Przetarty Szlak" - ułatwiamy życie
Nasza Fundacja chce wziąć czynny udział w ułatwianiu życia mieszkańcom stolicy. Również osobom niepełnosprawnym ruchowo, które mogą napotykać trudności w przemieszczaniu się po mieście na wózkach inwalidzkich czy o kulach.

Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy