Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Dla mieszkańca

2014.02.21 g. 09:36

Wiadomości bieżące

Warszawski Serwis Prasowy
Życie miasta, komunikacja, zaproszenia, zapowiedzi, okolice Warszawy, przegląd prasy.Warszawski Serwis Prasowy

Warszawski Serwis Prasowy

ŻYCIE MIASTA

 

KONSULTACJE
Ruszyły konsultacje społeczne dotyczące sposobu powołania oraz funkcjonowania Rady Społecznej Seniorów w Warszawie. Kto powinien być członkiem rady? Jak powinna działać rada, aby skutecznie reprezentować warszawskich seniorów? Na propozycje ratusz czeka do 16 marca.

ZGUBY
Deskorolka, łyżworolki, hulajnoga, rowery, pistolet na kulki – to nie, jak można by przypuszczać, asortyment dobrze zaopatrzonego sklepu sportowego, ale niewielka część wykazu depozytów warszawskiego Biura Rzeczy Znalezionych, mieszczącego się przy ul. Dzielnej 15 – poinformował urząd miasta.

ŻŁOBKI
Jest jeszcze 40 wolnych miejsc dla najmłodszych w Żłobku nr 49 przy ul. 6 Sierpnia 1/5, do którego trwają zapisy. Wolne miejsca czekają na dzieci w trzech grupach wiekowych – od ukończenia pierwszego roku życia do trzech lat.

ZDROWIE
Mieszkańcy, którzy chcą przebadać się pod kątem obecności HCV oraz HIV, mogą to zrobić bezpłatnie w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych działających przy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie. Badania można wykonać w punktach przy ul. Nowogrodzkiej 82 oraz ul. Żelaznej 79.

INTERNET
Postał nowy profil na Facebooku: Spotted: Lodowisko Torwar
. To miejsce dla tych, którzy chcą przekazać anonimową wiadomość, np. „Jeszcze raz bardzo dziękuję Pani, która podniosła papierową rolkę od moich łyżew i pobiegła za mną, by mi ją oddać”.

 

KOMUNIKACJA

 

BUDOWA METRA
Po trzech miesiącach, które minęły od ostatniej relacji, stacja Świętokrzyska zmieniła się nie do poznania. Połączenie antresoli przesiadkowej z halą odpraw otworzyło przed nami ogromną przestrzeń kondygnacji –1. Piętro niżej kształtów nabierają pomieszczenia techniczne. My tymczasem, wykorzystując klatkę schodową łączącą antresolę z halą peronową, zejdziemy na poziom –3, by ujrzeć platformę pasażerską.

PIESI
„Tysiące pieszych na pl. Bankowym muszą biegać po schodach, by przejść na drugą stronę ulicy. Zebry przez ul. gen. Andersa nie ma, bo ZDM uznał, że będzie to niebezpieczne, a nierozważnych pieszych musi temperować cielętnik, zagon z barierek. Forum Rozwoju Warszawy wnioskuje, by przywrócić w tym miejscu naziemne przejście. Jeśli poprzecie ten wniosek, pasy powstaną w przyszłym roku” – czytamy na stronie FRW.

KOLEJ
Od 17 lutego pasażerowie podróżujący na trasie Skierniewice – Żyrardów – Warszawa płacą mniej za bilet. W ramach oferty Bilet Relacyjny PKP InterCity obniżyły ceny biletów jednorazowych odpowiednio o około 10 i 25 proc.

 

ZAPROSZENIA NA DZIŚ

 

ŚRÓDMIEŚCIE
O godz. 12.30 w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki przy pl. Małachowskiego 3 (Sala Warsztatowa, wejście południowe od strony pl. Małachowskiego) odbędzie się briefing medialny – przedstawienie założeń i harmonogramu konkursu na modernizację pl. Małachowskiego. Dowiemy się, jak rewitalizacja uwolni potencjał jednej z najistotniejszych historycznie części śródmieścia Warszawy.

PRAGA-POŁUDNIE
O godz. 17 w Bibliotece Publicznej przy ul. Meissnera 5 odbędzie się spotkanie „Zygmunt Jan Rumel i jemu współcześni”. W programie wspomnienia o Zygmuncie Rumlu, patronie biblioteki, oraz koncert pieśni w wykonaniu Anety Augustyniak oraz Andrzeja Seroczyńskiego.

ŚRÓDMIEŚCIE
O godz. 17 na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego odbędzie się forum dyskusyjne towarzyszące premierze „Bolesława Śmiałego” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Bartosza Zaczykiewicza i Andrzeja Seweryna. Spotkanie dotyczyć będzie zależności między państwem a Kościołem oraz kształtowania się państwowości polskiej w pierwszych wiekach chrystianizacji. Wstęp na dyskusję jest wolny.

ŚRÓDMIEŚCIE
O godz. 19.15 Teatr Współczesny (ul. Mokotowska 13) zagra pożegnalne spektakle „Napis”, które wieńczą kilkuletnie granie cenionego przez warszawiaków spektaklu. Autor: Gérald Sibleyras, przekład: Barbara Grzegorzewska, reżyseria: Maciej Englert, scenografia: Marcin Stajewski. 23 lutego widzowie z Kartą warszawiaka będą mogli kupić bilety ulgowe.

ŚRÓDMIEŚCIE
O godz. 21 DKF Muranów pokaże trzy filmy, które w ubiegłych latach ubiegały się o Oscara, ale go nie otrzymały. „Nagrodzimy pominiętych, podważymy werdykt, pokażemy filmy, które zdaniem widzów DKF Muranów zasługują na wyróżnienie” – zapowiada DKF Muranów. Ceny biletów: 11 zł – pojedynczy pokaz, 27 zł – wszystkie trzy filmy (w cenie jest 50-procentowa zniżka na kawę).

 

ZAPOWIEDZI

PRAGA-PÓŁNOC
22 lutego (sobota) o godz. 12 w sali konferencyjnej Urzędu Dzielnicy Praga-Północ przy ul. Kłopotowskiego 15 zacznie się spacer prezentujący rewitalizację ul. Ząbkowskiej. W programie m.in. inauguracja projektu „Wirtualny spacer po Pradze”, wycieczka plenerowa z udziałem teatru Akt, którą poprowadzi varsavianista Janusz Owsiany, oraz degustacja przysmaków praskich przy akompaniamencie Kapeli Praskiej w Koneserze. Wstęp wolny.

ŚRDMIEŚCIE
24 lutego (poniedziałek) o godz. 18 w Muzeum Historii Żydów Polskich prof. Marcin Wodziński wygłosi wykład Żydzi w Polsce czy Żydzi polscy? Główne wyzwania narracji w galerii długiego wieku XIX. Co zmieniły zabory w życiu polskich Żydów? Czy po 1795 r. byli nadal „polskimi Żydami” i co to wtedy oznaczało? Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można poznać w trakcie spotkania.

PRAGA-POŁUDNIE
25 lutego (wtorek) o godz. 18 w Bibliotece Publicznej przy ul. Meissnera 5 odbędzie się wykład Półwysep Koreański: jeden naród, dwa światy. Wykład poprowadzi dr Nicolas Levi.

ŚRÓDMIEŚCIE
25 lutego (wtorek) o godz. 18 w Domu Spotkań z Historią odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu „Kabaret śmierci” w reżyserii Andrzeja Celińskiego. Film to wojenna opowieść o artystach żydowskiego pochodzenia, walczących o przetrwanie za pomocą jedynej dostępnej im broni – twórczości muzycznej, teatralnej i filmowej.

ŚRÓDMIEŚCIE
26 lutego (środa) o godz. 17 w Sali Kinowej Muzeum Techniki i Przemysłu będzie można posłuchać wykładu Thomas Edison, jak wyzwalano kobiety" prof. dr. hab. Michała Kopczyńskiego. Wstęp bezpłatny.

ŚRÓDMIEŚCIE
27 lutego (czwartek) o godz. 16 w Hulakula przy ul. Dobrej 56/66 zacznie się impreza prowadzona przez DJ Wikę, która ma 74 lata, mnóstwo energii, setki fanów i bardzo mało czasu... Wirginia Szmyt jest didżejką na imprezach łączących różne pokolenia. Na jej imprezach młode dziewczyny w koronkowych sukienkach tańczą z dystyngowanymi panami pamiętającymi Powiśle lat 50., a panowie w conversach i opaskach z Openera wywijają z damami w kapeluszach. Wstęp wolny.

ŚRÓDMIEŚCIE
1 marca (sobota) o godz. 18.30 w Muzeum Łazienki Królewskie odbędzie się Zimowy Wieczór Światła. Podczas spaceru goście muzeum będą mieli okazję podziwiać pięknie oświetlone obiekty rezydencji króla Stanisława Augusta. Spacer wyruszy spod trzech bram: bramy w sąsiedztwie Ogrodu Botanicznego, bramy przy pomniku Chopina (przy Al. Ujazdowskich), a także przy Bramie Herbowej (od strony ul. Agrykoli).

MOKOTÓW
1 marca (sobota) o godz. 17.30 przy pętli autobusowej Sadyba zacznie się spacer pt. „Szlak latarni gazowych”. Światło latarni gazowych we współczesnej Warszawie kojarzy się z takimi dzielnicami jak Żoliborz czy Bielany albo ul. Agrykola. Tymczasem największe skupisko latarni, w których światło daje płomień gazowy, znajduje się na Sadybie. Za uczestnictwo nie jest przewidziana żadna opłata, natomiast na końcu pojawi się mniej lub bardziej metaforyczny kapelusz...

ŚRÓDMIEŚCIE
3 marca (poniedziałek) w godz. 12–18 w Urzędzie Dzielnicy Śródmieście przy ul. Nowogrodzkiej 43 odbędzie się dyżur informacyjny. Będzie można dowiedzieć się, w jaki sposób wypełnić formularz zgłoszenia projektu w ramach budżetu partycypacyjnego i jak wycenić projekt. Na pytania odpowiedzą przedstawiciele zespołu ds. budżetu partycypacyjnego w dzielnicy Śródmieście.

PRAGA-POŁUDNIE
7 marca (piątek) o godz. 11 na Stadionie Narodowym odbędzie się wspólny trening sekcji rugby Legii Warszawa z kadrą narodową prowadzoną przez trenera Marka Płonkę. Według wstępnych ustaleń organizatorów będzie on obejmował stałe fragmenty gry oraz luźną „gierkę” treningową. Po treningu odbędą się wspólny obiad oraz konferencja prasowa.

 

OKOLICE WARSZAWY

 

GRODZISK MAZOWIECKI
Grodziscy bezrobotni pomagają podróżnym oraz osobom starszym, kobietom z wózkami, rowerami i niepełnosprawnym pokonać schody przy stacji PKP. Mężczyźni w jaskrawych kamizelkach czekający przy schodach obok dworca PKP to osoby zatrudnione na czas zamknięcia wiaduktu nad torami. Początkowo ich zadaniem było przede wszystkim pomagać osobom starszym oraz kobietom z wózkami i ciężkimi bagażami pokonać dość strome schody. Chodziło głównie o osoby do tej pory korzystające z wiaduktu lub przejazdu kolejowego.

LEGIONOWO
Legionowska Karta dużej rodziny została doceniona przez Kancelarię Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Informacja o niej znalazła się na stronie internetowej Prezydent.pl. Karta zapewnia legionowskim rodzinom wielodzietnym łatwiejszy i korzystniejszy dostęp do usług oraz produktów oferowanych przez partnerów programu, a także wiele ulg na usługi oferowane przez jednostki organizacyjne gminy.

NIEPORĘT
Dziś rozpoczną się prace związane z przebudową nawierzchni ul. Słonecznej w Stanisławowie Pierwszym. Prace prowadzone będą na odcinku od ul. Strużańskiej do ul. Tęczowej. Od 24 lutego przewidywane jest całkowite zamknięcie drogi, z zabezpieczeniem możliwości dojazdu do posesji.

PIASTÓW
O godz. 18 w Miejskim Ośrodku Kultury (ul. Warszawska 24) odbędzie się wernisaż prac Heleny Baborskiej. Wstęp wolny.

 

PRZEGLĄD PRASY

 

PRZEGLĄD WOLSKI
Wymiana ogrodzenia, kontrapasy rowerowe, kamery monitoringu czy skatepark – to tylko niektóre projekty zgłoszone w ramach budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy Woli przedstawili na razie blisko 70 pomysłów na wydanie miejskich pieniędzy.

TWOJA-PRAGA.PL
Czy w stawie na Koziej Górce może znajdować się zatopiony niemiecki czołg z okresu II wojny światowej? A może to tylko miejska legenda przekazywana od lat przez okolicznych mieszkańców? Być może zagadka zostanie wkrótce rozwiązana.
 

WIADOMOŚCI SĄSIEDZKIE
Rajd Olszynka Grochowska jest rajdem turystycznym organizowanym od 55 lat przez Hufiec ZHP Warszawa-Praga-Południe. Tegoroczne spotkanie współorganizują również: Hufiec ZHP Warszawa-Wawer oraz ZHR Obwód Praga-Południe. Celem rajdu jest przekazanie i pogłębienie wiedzy uczestników na temat bitwy pod Olszynką Grochowską.

ECHO
A gdyby tak doszło do wojny? Mielibyśmy się gdzie schronić? Takie pytania postawił sobie i innym radny Adam Niedziałek. Czego się dowiedział? Że największe szanse na przeżycie kataklizmu mają, oprócz karaluchów, także urzędnicy z Bemowa.

IOCHOTA.PL
19 lutego Rada Dzielnicy Ochota wybrała nowego przewodniczącego. Został nim reprezentujący Platformę Obywatelską radny Witold Dzięciołowski.

POŁUDNIE
Kamień węgielny pod budowę wilanowskiego ratusza wmurowano w 2001 r. Jego budowa jest jedną z najdłużej ciągnących się inwestycji warszawskiego samorządu. 


MOJA GAZETA REGIONALNA
Jak informują władze miejskie, z racji przedłużających się procedur zapowiadana Karta markowianina zacznie obowiązywać dopiero od początku kwietnia br.

POLSKIE RADIO RDC
Stołeczny ratusz zdecydował, że od wczorajszego wieczoru, w ramach gestu solidarności z Ukrainą, Pałac Kultury i Nauki będzie oświetlony na niebiesko-żółto.

ŻYCIE WARSZAWY
Stołeczny ratusz i ZTM oraz Ministerstwo Finansów złamały ustawę o ochronie danych osobowych, wymieniając się danymi mieszkańców posiadających Karty warszawiaka – uznał Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.

 

---------------------------------------
Warszawski Serwis Prasowy
www.wsp.waw.pl
www.facebook.com/WarszawskiSerwisPrasowy
www.twitter.com/redakcjaWSP

 

 



Opublikowal: Michał Pawlik
-

Dziś w Warszawie

Jutro w Warszawie

Zobacz także


2010.02.09 g. 23:41

Nasi Partnerzy










2009.12.06 g. 23:04

Warszawa – przecieramy szlaki

Projekt "Przetarty Szlak" - ułatwiamy życie
Nasza Fundacja chce wziąć czynny udział w ułatwianiu życia mieszkańcom stolicy. Również osobom niepełnosprawnym ruchowo, które mogą napotykać trudności w przemieszczaniu się po mieście na wózkach inwalidzkich czy o kulach.

Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy