ŻYCIE MIASTA
KOTY
Koteria ogłosiła, że nie ma dalszych zachorowań na panleukopenię na terenie ośrodka. Koty są bacznie obserwowane. Ze względu na bezpieczeństwo podopiecznych fundacja nie przyjmuje kotów do końca tygodnia. „Wstrzymujemy też przyjmowanie kotów młodych na zabiegi – do roku życia – bo to one są najczęściej nosicielami PP i najbardziej podatne na zarażenie. Nigdy nieszczepione często niestety nie przeżywają. Trzymajcie, proszę, kciuki, by już żaden kot się nie rozchorował” – możemy przeczytać na stronie Koterii.
SZKOLENIA
Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz ogłosiła rozpoczęcie projektu „Wracam do pracy z certyfikatem”. Mieszkańcy Warszawy mogą wziąć udział w bezpłatnych szkoleniach komputerowych i kursach języka angielskiego. Projekt skierowany jest do osób nieaktywnych zawodowo bądź bezrobotnych. Niezbędne dokumenty oraz szczegółowe informacje można znaleźć na stronie projektu oraz w punkcie przyjmowania zgłoszeń przy ul. Canaletta 2, nr tel. 22 443 02 37.
BUDŻET PARTYCYPACYJNY
Trwa nabór wniosków do budżetu partycypacyjnego w Warszawie. Pomysły przedstawili również mieszkańcy Żoliborza, zrzeszeni wokół Stowarzyszenia Żoliborzan. Ich postulaty to więcej miejsca dla pieszych i rowerzystów, mniej dla samochodów.
RUCHY SPOŁECZNE
Rozpoczął się nabór do Szkoły Trenerów Grup Ojcowskich – I Edycja, w ramach projektu SKAT – Stołeczny Klub Aktywnych Tatów współfinansowanego przez Warszawę i fundację „Rozwód? Poczekaj”. Po szkoleniu trenerzy będą przygotowani do pracy z warszawskimi grupami ojcowskimi. Szkolenie jest bezpłatne. Zgłoszenia (CV i list motywacyjny) należy przesyłać na adres: p.maciaszek@skat.org.pl do 10 marca.
URZĄD MARSZAŁKOWSKI
Rząd przyznał Mazowszu pożyczkę, zablokowała ją Regionalna Izba Obrachunkowa. W związku z tym mazowiecki urząd marszałkowski przedstawia 13 absurdów „janosikowego”. Brzmią one na przykład tak: „Janosikowe to podatek od dochodów, których nigdy nie było na Mazowszu” czy „Janosikowe nie uwzględnia rzeczywistego obciążenia Mazowsza”. O kolejnych absurdach można przeczytać na stronie: http://www.stopjanosikowe.pl/13-absurdow-janosikowe-oczami-mazowieckich-urzednikow/.
POMOC DLA UKRAINY
Punkt konsultacyjny dla Ukraińców przyjął już 282 zgłoszenia. Były to 142 porady telefoniczne i 140 konsultacji osobistych. Udzielono ich w dniach 21–24 lutego. Centrum informacyjne powstało z inicjatywy wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego i prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Osoby odwiedzające Centrum Informacyjne dla Obywateli Ukrainy korzystały przede wszystkim z porad pracowników Wydziału Spraw Cudzoziemców Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego (MUW). Centrum otwarte jest siedem dni w tygodniu w godz. 8–18 przy ul. Nowy Świat 63. Dostępne są także numery telefonów: 987 (bezpłatny) oraz 519 047 300 (według stawek operatora).
KOMUNIKACJA
ZTM
W związku z pracami remontowymi zostało zawieszone funkcjonowanie przystanku POPIELA 06. W tym czasie w zastępstwie obowiązywał będzie przystanek POPIELA 01 jako „na żądanie”.
LINIE LOTNICZE
WizzAir zwiększa liczbę „miejsc zarezerwowanych” na wszystkich swoich połączeniach z i do Warszawy. Pasażerowie mogą zarezerwować 16 miejsc w trzech pierwszych rzędach w każdym samolocie. Osoby korzystające z „miejsc zarezerwowanych” mają pierwszeństwo wejścia do samolotu i wyjścia z niego – podało Lotnisko Chopina na swoim fanpage’u na serwisie Facebook.
BUSY
Modlin Bus od kwietnia skraca przejazd na trasie Warszawa-Centrum – Lotnisko Modlin nawet do 40 minut. Dodatkowo zwiększa częstotliwość kursów na tej trasie.
POCIĄGI
TLK „Poprad” relacji Warszawa – Krynica – Warszawa ze względu na niską frekwencję, która wynosiła tylko około 40–50 osób, będzie kursował poza sezonem tylko raz w tygodniu – poinformowała spółka PKP InterCity w oficjalnym komunikacie.
ZAPROSZENIA NA DZIŚ
ŚRÓDMIEŚCIE
W godz. 9–15 odbędzie się konferencja naukowa pt. „Jak się nie dać klęskom żywiołowym” organizowana przez Urząd Marszałkowski w Warszawie (pl. Bankowy 3/5, s. 169). W programie między innymi panele: „Techniki satelitarne Centrum Badań Kosmicznych PAN w służbie zarządzania kryzysowego”, „Ekstremalne zdarzenia naturalne i ich konsekwencje społeczno-ekonomiczne” oraz „Ocena ryzyka wystąpienia klęsk żywiołowych”.
BIELANY
W godz. 8–16 w Urzędzie Dzielnicy Bielany przy ul. Żeromskiego 29 pracownicy urzędu skarbowego udzielą informacji w ramach akcji „Szybki PIT”. Akcja odbywa się w każdą środę.
MOKOTÓW
O godz. 18 w siedzibie Nowego Teatru (ul. Madalińskiego 10/16) odbędzie się debata pt. „Mecenat, dotacja, sponsoring – o teatrach Warszawy”. Tematem dyskusji będzie wizja rozwoju stołecznych scen, w szczególności w kontekście społecznego uczestnictwa w kulturze. Jest to kolejne spotkanie z cyklu „Zmieniamy Warszawę. Warszawa 2.0”. Jego celem będzie zainicjowanie poważnej dyskusji na temat roli teatru we współczesnej kulturze, jak również roli samorządu jako organizatora kultury instytucjonalnej. Spotkanie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych.
PRAGA PÓŁNOC
O godz. 18 w sali konferencyjnej warszawskiego zoo odbędzie się spotkanie Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków pt. „Z ptakami przez Atlantyk”. O podróży statkiem przez Atlantyk na Antarktydę opowie Piotr Gryz. Wstęp wolny.
WAWER
O godz. 19 przy ul. Wielowiejskiej odbędzie się spotkanie i pierwszy trening z nowym sztabem szkoleniowym drużyny PKS Radość. Miesiąc przed początkiem rozgrywek IV ligi wyjaśniła się sytuacja finansowa i jest potwierdzenie, że drużyna dogra obecny sezon do końca. „Obecność wszystkich zawodników chętnych do gry jest obowiązkowa!” – pisze na swoim fanpage’u klub.
ZAPOWIEDZI
WOLA
27 lutego (czwartek) o godz. 12 w Muzeum Powstania Warszawskiego (ul. Grzybowska 79) w Sali pod Liberatorem odbędzie się premiera filmu „Powstanie Warszawskie”. Jest to pierwszy na świecie dramat wojenny non-fiction. W spotkaniu weźmie udział między innymi producent filmu Jan Ołdakowski. Organizatorzy proszą o potwierdzenie przybycia do 26 lutego na adresy: akotonowicz@1944.pl lub malgorzata.niedzwiedz@next-film.pl albo na nr. tel. 510 290 057 oraz 508 876 791.
BIELANY
27 lutego (czwartek) o godz. 17 stowarzyszenie Mamy Czas (al. Zjednoczenia 19) i Klub Mam i Tatusiów na Bielanach zapraszają na spotkanie „Pora na coś konkretniejszego” prowadzone w ramach Akademii Pediatrii dla Rodziców. Podczas niego poruszone zostaną między innymi kwestie rozszerzania diety niemowlęcia czy kolejności wprowadzania pokarmów do diety. Rodzice dowiedzą się także, jak zapobiegać alergiom pokarmowym, a także co jest lepsze: domowe zupki czy słoiczki ze sklepu. Wstęp bezpłatny.
ŚRÓDMIEŚCIE
27 lutego (czwartek) przed wejściem do restauracji Honoratka na ul. Miodowej 14 zacznie się spacer pt. „Powrót Fryderyka z balu w Honoratce...”. Wycieczka jest powiązana tematycznie z salonem. Głównym tematem będą realia XIX-wiecznej Warszawy. Dowiemy się, jak ją widział młody Chopin, wracając późnym wieczorem do domu. Na trasie obowiązkowo posłuchamy utworów kompozytora oraz przysiądziemy na ławeczkach, które powstały w 2010 r. z okazji roku Chopinowskiego.
ŚRÓDMIEŚCIE
28 lutego (piątek) o godz. 19.30 w Filharmonii Narodowej odbędzie się kolejny koncert z okazji 204. rocznicy urodzin Chopina. „Koncert fortepianowy f-moll” wykona młoda włoska pianistka. Uroczystość poprowadzi Rafał Janiak, absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Ceny biletów: 70, 60, 50, 40, 25 zł.
ŚRÓDMIEŚCIE
28 lutego (piątek) o godz. 21.30 w Znajomi Znajomych (ul. Wilcza 58a) zacznie się impreza Carnaval e Amigos Dos Amigos/Brasilia Negra DJs & Tancerze.pl. Będzie można zobaczyć tancerki rewii, które przeniosą imprezę na karnawałowe ulice Rio de Janeiro. O oprawę muzyczną zadba Radikal Irie/Brasilia Negra DJs, który brzmienia berimbau miesza z klubowymi rytmami.
ŚRÓDMIEŚCIE
1 marca (sobota) o godz. 18.30 w Łazienkach Królewskich odbędzie się Zimowy Wieczór Światła, czyli spacer po pięknie oświetlonych królewskich ogrodach i rezydencji króla Augusta.
ŚRÓDMIEŚCIE
1 marca (sobota) o godz. 21.30 w Znajomi Znajomych (ul. Wilcza 58a) zacznie się impreza taneczna „Wszystko gra”. W planach: wszystko, co taneczne, nie jest nam obce. Hity z podstawówki, rock and roll, hip-hop i dużo, dużo więcej.
WOLA
2 marca (niedziela) w godz. 12–19 w centrum handlowym Arkadia dzieci będą miały okazję spotkać się z bohaterem filmowym, najmądrzejszym psem na świecie – Panem Peabodym. W programie: pokazy naukowców, warsztaty plastyczne, historyczne i geograficzne oraz konkursy z nagrodami.
ŚRÓDMIEŚCIE
2 marca (niedziela) o godz. 18 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego (ul. Długa 13/15) odbędzie się, w połączeniu z mszą świętą, uroczysty koncert pt. „Jesteś wolna i niepodległa”. Utwory w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” będą poświęcone pamięci żołnierzy wyklętych. Jest to jedna z cyklu imprez upamiętniających bohaterów w związku z Narodowym Dniem Żołnierzy Wyklętych, który przypada 1 marca. Wstęp wolny.
WOLA
3 marca (poniedziałek) o godz. 17 w siedzibie Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 21 przy al. Solidarności 90 rozpoczną się nieodpłatne warsztaty fotograficzne dla dzieci w wieku 10–15 lat. Podczas zajęć uczestnicy poznają podstawowe wiadomości z zakresu fotografii i obróbki zdjęć. Zapoznają się z różnymi technikami utrwalania obrazu. Spotkania będą się odbywać w każdy poniedziałek do 23 czerwca. Obowiązują zapisy, ilość miejsc ograniczona.
BIAŁOŁĘKA
3 marca (poniedziałek) o godz. 19 w Białołęckim Ośrodku Kultury (ul. van Gogha 1) zacznie się impreza pt. „Białołęka solidarna z Ukrainą”. Na początku spotkania przewidziano relacje świadków z wydarzeń na Majdanie, a o 20.15 koncert Kozak System. Podczas całej imprezy będzie odbywać się zbiórka środków dla poszkodowanych na Majdanie. Wstęp wolny.
PRAGA-PÓŁNOC
7 marca (piątek) o godz. 20 w Wypiekach Kulturalnych (ul. Stolarska 2/4 – róg ulic Szwedzkiej i Letniej) zacznie się impreza ETAMVILLE – wernisaż projektu artystycznego ETAM CRU X CROPP. ETAM CRU tworzą Sainer i Bezt. Ściany ich autorstwa zachwycają lekkością rysunku i kreatywnością. Grupa Etam należy obecnie do najbardziej interesujących, młodych twórców street artu w Polsce. Na 60 mkw. w zamkniętej przestrzeni nieczynnej piekarni na Starej Pradze stworzą oni zupełnie nowy, wyimaginowany świat, który uczestników wernisażu będzie zapraszał do interakcji i uczestnictwa w „podróży”. Wstęp wolny.
ŚRÓDMIEŚCIE
12 marca (środa) Muzeum Historii Polski zaprasza nauczycieli, animatorów kultury oraz edukatorów na darmowe szkolenia. Zgłoszenia: oferta.edu@muzhp.pl. Więcej szczegółów: http://www.jankarski.org/program/news/n/bezplatne-szkolenia-dla-nauczycieli-i-edukatorow/.
WARSZAWA
Od 14 do 16 marca (piątek–niedziela) odbędą się Warszawskie Dni Rodzinne. Przewidziano warsztaty artystyczne i językowe, zabawy, eksperymenty naukowe dla najmłodszych oraz spotkania dla dzieci i rodziców. Miejskie instytucje kultury, fundacje, muzea oraz prywatne firmy udostępnią kilkadziesiąt atrakcji dla rodzin z dziećmi. Największym wydarzeniem będzie piknik rodzinny w Multikinie Złote Tarasy. Odbędzie się również gala rozdania Statuetek Warszawskiej Rodzinki. Zapisy już trwają. Szczegóły na stronie: www.warszawskiednirodzinne.pl.
OKOLICE WARSZAWY
GRODZISK MAZOWIECKI
Dynamiczny rozwój Grodziska Mazowieckiego przyciąga nowych mieszkańców. Według statystyk z każdym rokiem zwiększać się będzie liczba nowych mieszkańców, a tym samym liczba dzieci. W związku z tym gmina inwestuje w oświatę, w planach są prace w zabytkowym obiekcie Szkoły nr 1 i rozbudowa szkoły w Adamowiźnie – informuje Maria Grabowska, zastępca burmistrza Grodziska Mazowieckiego.
LEGIONOWO
W sobotnim losowaniu Lotto za prawidłowe wytypowanie sześciu liczb można było wygrać ponad 3 mln zł. Zwycięski kupon został zakupiony w Legionowie. Szczęśliwa kolektura mieści się przy ul. Sowińskiego.
NOWY DWÓR MAZOWIECKI
Nowodworski Ośrodek Kultury (ul. Paderewskiego 1a) zaprasza na spotkanie podróżnikiem Dariuszem Rusinem, który opowie o kulturze Indii. Spotkanie będzie okazją do obejrzenia strojów ludowych, skosztowania potraw i pogrania na instrumentach. Początek o godz. 11. Wstęp wolny.
PRZEGLĄD PRASY
TUSTOLICA.PL
Nie będzie sekundników w Warszawie wyświetlających, ile czasu pozostało do zmiany światła. – Sekundniki nie są zapisane w warszawskiej organizacji ruchu. W stolicy sygnalizacja ma z reguły charakter akomodacyjny, cykliczny – tłumaczy Michał Trzciński z Zarządu Dróg Miejskich. Według urzędników takie sygnalizatory wprowadziłyby tylko zamieszanie. Dlaczego? Ponieważ przy sygnalizacji akomodacyjnej zielone światło dla wybranej części skrzyżowania świeci się dłużej – w zależności od natężenia ruchu. Wracają za to zielone strzałki.
PULSTYGODNIA.PL
Coraz częściej łupem cmentarnych złodziei padają płyty nagrobne. Do takich kradzieży dochodzi m.in. na cmentarzu Bródnowskim, jednej z największych nekropolii w Europie.
WAWALOVE.PL
Mimo że wciąż mamy luty, to w stołecznych parkach widać już pierwsze oznaki nadchodzącej wiosny. Jednym z nich są żółte, podłużne pałeczki i niewielkie pęczki czerwonych nitek zwisające z leszczyny. Leszczynę znaleźć można w każdym z sześciu parków, którymi opiekuje się Zarząd Oczyszczania Miasta: Ogrodzie Saskim, parkach Skaryszewskim, Praskim, Fosa i Stoki Cytadeli oraz na Polu Mokotowskim.
NASZEMIASTO.PL
W najnowszym raporcie o zarobkach Polaków, a także warszawiaków, przeprowadzonym przez firmę Sedlak & Sedlak, możemy przeczytać, ile zarabiamy w stolicy i dlaczego jest to najwięcej w Polsce.
RYNEK KOLEJOWY
Od 9 marca w związku z rozpoczęciem przez PKP PLK drugiego etapu remontu mostu Średnicowego zmieniona zostanie organizacja ruchu kolejowego w Warszawie. 40 pociągów PKP InterCity będzie odjeżdżać, zatrzymywać się lub kończyć bieg na dworcu Warszawa Gdańska. Przewoźnik pracuje nad zapewnieniem przesiadającym się pasażerom możliwości bezpłatnych transferów komunikacją miejską i pociągami kolei samorządowej między warszawskimi dworcami. Przygotowuje także szeroką akcję informacyjną. Zmiany będą obowiązywać do 15 czerwca.
---------------------------------------
Warszawski Serwis Prasowy
www.wsp.waw.pl
www.facebook.com/WarszawskiSerwisPrasowy
www.twitter.com/redakcjaWSP