Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Dla mieszkańca

2014.03.05 g. 08:53

Wiadomości bieżące

Warszawski Serwis Prasowy
Życie miasta, komunikacja, zaproszenia, zapowiedzi, okolice Warszawy, przegląd prasy.

 

ŻYCIE MIASTA

 

KOTY
Choć liczba kotów wolno żyjących w Warszawie praktycznie się nie zmieniła (oficjalnie jest ich 28 970, o 30 mniej niż przed rokiem), w 2014 r. ratusz planuje kupić o połowę mniej karmy niż wcześniej. „Może być mniej, byle koty ją jadły” – komentują społeczni opiekuni tych zwierząt. >>>WIĘCEJ

 

WARSZTATY
Centrum Nauki Kopernik zapraszamy licealistów w wieku 16–17 lat, którzy mają żyłkę społecznikowską i chcą przekonać się, na czym polega projektowanie usług dla wymagających odbiorców – seniorów. Najbliższe weekendowe warsztaty odbędą się 22 i 23 marca.

 

ZOO
Trójka młodych tygrysów urodzonych w lutym 2012 r. znalazła już nowe domy. W marcu Dandys pojedzie do zoo w Brnie, a Diana do Osnabrück. Drugi samiec Denar odbędzie najdłuższą podróż – będzie mieszkał w Fota Wildlife Park w Irlandii.

 

PRZETARGI
Zarząd Transportu Miejskiego ogłosił przetarg na „wykonanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na przebudowę tunelu z torami odstawczymi na stacji metra A-23 Młociny w Warszawie, umożliwiającej utworzenie komór ucieczkowych”.

 

KURSY
Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Ursynów zaprasza mieszkańców dzielnicy do udziału w projekcie pt. Be leader in English – bądź nim i Ty”. Do projektu mogą zgłosić się osoby w wieku 18–64 lata, które wezmą udział w trwającym cztery semestry kursie języka angielskiego – General English, konwersacjach i egzaminie zewnętrznym. Egzamin umożliwi uzyskanie certyfikatu TELC (The European Language Certificate) na poziomie A i/lub B. Organizatorzy czekają do 14 marca (piątek) lub do momentu wpłynięcia 120 zgłoszeń.

 

KOMUNIKACJA

 

DROGI ROWEROWE
Na stronie stowarzyszenia SISKOM pojawiła się koncepcja kontrapasa rowerowego na ul. Marszałkowskiej od pl. Konstytucji do pl. Unii Lubelskiej.

 

UTRUDNIENIA
Dziś od godz. 17 obszar Saskiej Kępy ograniczony ulicami: al. Józefa Poniatowskiego, al. Waszyngtona, ul. Międzynarodowa, al. Stanów Zjednoczonych oraz Wał Miedzeszyński będzie wyłączony z ruchu indywidualnego. Otwarcie zamkniętego obszaru nastąpi około godz. 21.
Po meczu, około godz. 22.15, prawdopodobnie wyłączona z ruchu zostaną aleja i most Józefa Poniatowskiego.

 

KOLEJ
W związku ze zmianą organizacji ruchu pociągów na linii Warszawa – Małkinia na odcinku Tłuszcz – Małkinia od 9 marca do 26 kwietnia w pociągach TLK 10103 „Konopnicka” i 10108 „Niemen” honorowane będą wszystkie ważne bilety wydane na przejazdy pociągami Kolei Mazowieckich.

 

ZAPROSZENIA NA DZIŚ

 

ŚRÓDMIEŚCIE
O godz. 9 w siedzibie I Oddziału ZUS przy ul. Senatorskiej 6/8 odbędzie się bezpłatne szkolenie dotyczące obsługi programu Płatnik. Eksperci przedstawią zmiany w programie, zmiany w kodach i dokumentach oraz pokażą, jak weryfikować dokumenty w nim tworzone. Osoby, które chcą wziąć udział w szkoleniach, powinny dzwonić pod nr tel. 22 538 20 21 lub wysłać zgłoszenie na adres: borowskaj@zus.pl
.

 

ŚRÓDMIEŚCIE

O godz. 12 w Urzędzie Dzielnicy Śródmieście (ul. Nowogrodzka 43) w sali konferencyjnej na I piętrze odbędzie się II etap Śródmiejskiego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym. Wszystkie potrzebne materiały, wyniki I etapu i inne informacje dostępne są na stronie Młodzieżowej Rady Dzielnicy Śródmieście.

 

ŚRÓDMIEŚCIE

O godz. 14 w Salach Redutowych w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej odbędzie się konferencja prasowa poświęcona polsko-norweskiemu projektowi edukacyjnemu „Poznanie przez taniec”, realizowanemu we współpracy Teatru Wielkiego-Opery Narodowej z Den Norske Opera & Ballet. Akredytacje: atopolska@teatrwielki.pl.

 

WOLA
O godz. 18 w Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się wykład historyczny „Zbrodnie niemieckie przeciwko narodowi polskiemu”. Przedstawione zostaną głównie zbrodnie na ziemiach włączanych do Rzeszy: na Pomorzu (Lasy Piaśnickie, Las Szpęgawski, krwawa jesień pelplińska); w Wielkopolsce (Fort VII w Poznaniu) oraz na Górnym Śląsku (katownia gestapo w Katowicach). Ponadto prelegent opowie o eksterminacji polskich dzieci i młodzieży w specjalnym obozie utworzonym przez Niemców na terenie Łodzi. Wstęp wolny.

 

ŚRÓDMIEŚCIE
O godz. 18 w Centrum Przedsiębiorczości Smolna (Kafe Zielony Niedźwiedź, ul. Smolna 4/Kruczkowskiego 5) odbędzie się debata „Jak skutecznie wspierać mały i średni biznes?” z cyklu „Zmieniamy Warszawę. Warszawa 2.0”. Uczestnicy spotkania będą poszukiwać sposobów na to, jak usprawnić stronę formalną prowadzenia działalności gospodarczej.

 

PRAGA-PÓŁNOC
O godz. 19 W Oparach Absurdu przy ul. Ząbkowskiej 6 odbędzie się wykład pt. „Tarchomin. Miejsce przemian”. Czym się charakteryzuje i jaka jest jego historia? Betonowa pustynia czy może miejsce pełne zieleni? Jakie piętno odcisnęły na Tarchominie przemiany ustrojowe? Czy to wygodne miejsce do mieszkania? Wykład poprowadzi Piotr Ulman. Wstęp wolny.

 

ZAPOWIEDZI

 

PRAGA-PÓŁNOC
6 marca (czwartek) o godz. 18.30 w Zespole Szkół nr 38 przy ul. Namysłowskiej 10 (u zbiegu z ul. Darwina) odbędzie się spotkanie dla mieszkańców poświęcone problemom z parkowaniem samochodów i bezpieczeństwu pieszych na ul. Darwina. Organizatorem spotkania jest Kamil Ciepieńko, radny Pragi-Północ. Oprócz tych kwestii zostanie również przedstawiony pomysł na wykorzystanie budżetu partycypacyjnego.

 

ŚRÓDMIEŚCIE
6 marca (czwartek) o godz. 9.30 w Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20) odbędzie się konferencja prasowa na temat pierwszego w Polsce i drugiego w Europie Ogrodu Sprawiedliwych. Przedstawione zostaną lokalizacja ogrodu oraz sylwetki sześciu Sprawiedliwych, którzy jako pierwsi zostaną uhonorowani w warszawskim Ogrodzie Sprawiedliwych. Inauguracja ogrodu towarzyszyć będzie tegorocznym obchodom Święta Wolności – 25. rocznicy zwycięstwa nad komunizmem.

 

ŚRÓDMIEŚCIE
6 marca (czwartek) o godz. 10.30 w Sali Senatu UW (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, Pałac Kazimierzowski) zacznie się dwudniowa konferencja naukowa India and Poland – 60 years of diplomatic relations: legacy and ways forward. O wzajemnych relacjach między tymi krajami, potencjale gospodarczym, edukacji i kulturze indyjskiej porozmawiają na Uniwersytecie Warszawskim naukowcy i politycy. W tym roku przypada 60. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Indiami.

 

ŚRÓDMIEŚCIE
8 marca (sobota) w godz. 11–12 w Centrum Interpretacji Zabytku przy ul. Brzozowej 11/13 odbędą się rodzinne zajęcia „Jak wybudować miasto”. Będą to zajęcia dla grupy wiekowej 10–13 lat. Uczestnicy dowiedzą się, co zawierał przywilej lokacyjny i jaka była struktura społeczna dawnej Warszawy. Będą wspólnie wytyczać i przydzielać poszczególnym profesjom działki osadnicze, przez co poznają zajęcia ówczesnych mieszkańców. Na koniec zagospodarują każdą działkę, budując plastelinowe modele. Bilet: 10 zł od dziecka, rodzice są zwolnieni od opłat.

 

URSYNÓW
8 marca (sobota) w godz. 10–13 w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 318 im. J.Ch. Andersena przy ul. Teligi 3 odbędzie się prezentacja ursynowskich szkół podstawowych pod hasłem „Sześciolatku witaj w szkole”. W programie: prezentacja oferty ursynowskich szkół podstawowych, konsultacje ze specjalistami (psychologiem, logopedą, doradcą metodycznym, terapeutą), rozmowy z przedstawicielami dzielnicy. Dodatkowo w dniach 6–12 marca br. w ursynowskich szkołach podstawowych odbędą się spotkania informacyjne.

 

ŚRÓDMIEŚCIE
8 marca (sobota) w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej odbędzie się Ogólnopolski Turniej Robotów Mobilnych Robomaticon People Behind Technology 2014. Roboty będą brały udział w 13 konkurencjach, m.in. sumo – walki robotów, line follower – przejazd robota po wyznaczonej trasie, micromouse – pokonanie labiryntu w najkrótszym czasie oraz nowość – death race, czyli wyścig, w którym roboty mogą zderzać się ze sobą.

 

WAWER
8 marca (sobota) o godz. 11 w kinokawiarni Stacja Falenica przy ul. Patriotów 44a zaczną się zajęcia dla dzieci „Taste the World”. Przez cztery kolejne soboty dzieci będą miały okazję poznać smaki i zapachy z różnych stron świata oraz samodzielnie przygotować proste potrawy. Cena warsztatów to 20 zł. Rezerwacja pod nr. tel. 530 882 809. Spotkanie jest przeznaczone dla dzieci w wieku 4–8 lat.

 

ŚRÓDMIEŚCIE
8 marca (sobota) o godz. 13 przed bramę Uniwersytetu Warszawskiego na Krakowskim Przedmieściu zacznie się gra miejska „Luneta Czasu – I Fortepian Chopina”. Organizatorzy zapraszają wszystkie dzieci w wieku od 6 do 12 lat i proszą o wcześniejszą rejestrację do gry na stronie www.naszahistoria.org.

 

ŚRÓDMIEŚCIE
8 marca (sobota) w Muzeum Techniki i Przemysłu NOT rozpocznie się czasowa wystawa pt. (Czy) zawsze pod wiatr? Historia samochodu Syrena. Podczas wystawy zaprezentowane zostaną dzieje kultowego pojazdu z uwzględnieniem powszechnie znanych, a także niezrealizowanych projektów.

 

WILANÓW
8 marca (sobota) o godz. 14 w Pałacu Króla Jana III w Wilanowie odbędzie się kolejny spacer z cyklu „Historia mniej znana”. Tym razem uczestnicy przyjrzą się bliżej takim postaciom jak: Maria Kazimiera, Elżbieta Sieniawska czy słynna Błękitna Markiza. Podążając ich wilanowskim śladem, dowiedzą się, jak szczególne były to postaci.

 

ŚRÓDMIEŚCIE
9 marca (niedziela) o godz. 13 w pałacu Na Wyspie w Łazienkach Królewskich wystąpi orkiestra smyczkowa The Crew. Usłyszymy utwory z okresu romantyzmu oraz kompozycje stylistycznie pokrewne twórczości Chopina.

 

ŚRÓDMIEŚCIE
9 marca (niedziela) o godz. 10 pod zegarem na stadionie Agrykola zacznie się bezpłatny trening organizowany przez trenerów 12tri.pl. „Poprawisz kondycję, poznasz różne środki i metody treningowe, poprawisz technikę biegu, poznasz ciekawych ludzi o podobnych zainteresowaniach, polubisz bieganie, spędzisz miło czas” – zapowiadają organizatorzy.

 

ŚRÓDMIEŚCIE
10 marca (poniedziałek) o godz. 12 w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski odbędzie się konferencja prasowa poświęcona wystawie „Kilka gramów czerwonego, żółtego, niebieskiego. Nowa sztuka z Rumunii”. Do udziału w niej zaproszono ponad 20 artystów młodego pokolenia, którzy począwszy od połowy pierwszej dekady XXI w., bardzo wyraźnie manifestowali swoją obecność na scenie artystycznej, lokalnej i międzynarodowej.

 

REMBERTÓW
29 marca (sobota) w godz. 10–16 w Akademii Obrony Narodowej (al. gen. Antoniego Chruściela „Montera” 103) odbędzie się dzień otwarty. Podczas spotkań z pracownikami naukowymi i studentami uczelni będzie można zdobyć informacje na temat wydziałów, bazy dydaktycznej, warunków zakwaterowania oraz wyżywienia. W planie jest również zwiedzanie Akademickiego Ośrodka Sportu, Centrum Symulacji i Komputerowych Gier Wojennych oraz Parku Militarnego Rembertów, w którym tego dnia trwać będzie rodzinny piknik rowerowy.

 

OKOLICE WARSZAWY

 

GRODZISK MAZOWIECKI
W mieście pojawią się 22 nowe punkty kamerowe. Obraz z kamer transmitowany będzie do urzędu miejskiego i do Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Mazowieckim. Nowe kamery pojawią się między innymi przy Centrum Kultury, na głównych skrzyżowaniach z drogami wojewódzkimi oraz przy Hali Sportowej na ul. Westfala.

 

KONSTANCIN-JEZIORNA
Trwa przeprowadzka Konstancińskiego Domu Kultury z budynku przy ul. Jaworskiego 18 do willi Hugonówka. W związku z tą zmianą zostały też uruchomione nowe numery telefonów do głównej siedziby, która teraz będzie się mieścić przy ul. Mostowej 15.

 

MILANÓWEK
O godz. 17 w sali konferencyjnej urzędu miasta (ul. Spacerowa 4) odbędzie się spotkanie z diabetologiem dr Teresą Śliwińską, która opowie o cukrzycy. Wstęp wolny.

 

LEGIONOWO
Komendant powiatowy policji w Legionowie zaprasza mieszkańców do udziału w debacie społecznej w ramach programu „Razem bezpieczniej”. Spotkanie odbędzie się w godz. 18–20 w sali konferencyjnej urzędu miasta w Legionowie.

 

OTWOCK
4 kwietnia (piątek) o godz. 18 w klubie Batory (ul. Batorego 34) odbędzie się spotkanie organizacyjne dla wolontariuszy 3. Festiwalu Świdermajer. „Podobnie jak przed rokiem organizujemy silną grupę uderzeniową. Podczas 2. Festiwalu sprawdziło się to fantastycznie, więc w tym roku kontynuujemy pomysł i ruszamy z dalszą częścią planu pod tytułem wspólnego obywatelskiego budowania najfajniejszej imprezy w Otwocku” – zapowiadają organizatorzy.
 

 

PRZEGLĄD PRASY

 

PRZEGLĄD WOLSKI
Norwescy blackmetalowcy z Gorgoroth w towarzystwie Amerykanów z deathmetalowego Vital Remains wystąpią 19 marca w Progresja Music Zone przy ul. Fort Wola 22.

 

WIADOMOŚCI SĄSIEDZKIE
Od dłuższego czasu na terenie dzielnicy pojawiały się głosy o potrzebie otwarcia publicznego żłobka. Z powodu braku bazy lokalowej oczekiwania te nie mogły być dotychczas zrealizowane. Budowa nowego przedszkola w Zielonej dała nadzieję, ponieważ stary budynek placówki miał zostać przeznaczony właśnie na żłobek. Niestety, po analizach wymogów stawianych przed takimi obiektami okazało się, że koszty adaptacji byłyby niewiarygodnie wysokie, i od pomysłu odstąpiono.

 

TWOJA-PRAGA.PL
Dzięki uzyskaniu dodatkowych środków jeszcze w tym roku zostanie przeprowadzony remont ul. Kobielskiej. Ulica zostanie zmodernizowana na 650-metrowym odcinku do ul. Wiatracznej do ul. Podskarbińskiej.

 

IOCHOTA.PL
Droga była długa i wyboista, ale remont podwórek na ul. Spiskiej stał się faktem. W jakim kierunku pójdą zmiany na zapleczu przedwojennych kamienic, zadecydują mieszkańcy.

 

TUSTOLICA.PL
Niegdyś półdziki Fort Bema zamienił się w przyjazny miejski park. Teraz jest to częste miejsce spacerów wielu okolicznych mieszkańców. Niektórzy uważają je także za znakomite miejsce do uprawiania takich sportów jak biegi czy kolarstwo.

 

WAW43
8 marca (sobota) o godz. 11 w klubokawiarni Pod Stopami przy ul. Pięknej 22 zacznie się Festyn Kobiet. „Tego dnia zachęcamy i nakłaniamy Wszystkie Panie w każdym wieku do »porzucenia« męża, chłopaka, dzieci, kota, rzucenia odkurzacza oraz kotleta w kąt i oddania się przyjemnościom ciała i ducha na Festynie Kobiet” – zachęcają organizatorzy. Wstęp wolny.

 

POLSKIE RADIO RDC
20 osób dostało zakaz wstępu na stadion przez dwa lata za udział w niedzielnej bijatyce w czasie meczu z Jagiellonią Białystok.

 

POLITYKAWARSZAWSKA.PL
Trybunał Konstytucyjny zdecydował, że tzw. janosikowe jest niezgodne z Konstytucją RP, gdyż „nie gwarantuje województwom zachowania istotnej części dochodów własnych dla realizacji zadań własnych”. Wniosek do TK złożył Sejmik Województwa Mazowieckiego.

 

WAWALOVE.PL
Spółdzielnia mieszkaniowa na Powiślu postanowiła wypowiedzieć umowę popularnemu klubowi studenckiemu – Grawitacji. Jak powiedziała nam Wioleta Ducka z klubu, Grawitacja ma wyprowadzić się do 24 kwietnia. Kończy się wówczas umowa najmu, a prezes spółdzielni mieszkaniowej zapowiedziała, że jej nie przedłuży. W miejscu klubu pojawi się sklep spożywczy.

 

SUPER EXPRESS
Klub go-go z Krakowskiego Przedmieścia może mieć kłopoty. Stołeczni urzędnicy nie dają mu spokoju. Właśnie zakończyła się kontrola konserwatora zabytków, który ma wiele zastrzeżeń do lokalu znajdującego się pod numerem 55.

 

TVNWARSZAWA.PL
Zarząd Legii Warszawa podjął we wtorek decyzję o zakończeniu z dniem 7 marca współpracy z dyrektorem ds. bezpieczeństwa Dariuszem Derewiczem. To efekt zamieszek, do jakich doszło w trakcie niedzielnego spotkania z Jagiellonią Białystok.

 

---------------------------------------
Warszawski Serwis Prasowy
www.wsp.waw.pl
www.facebook.com/WarszawskiSerwisPrasowy
www.twitter.com/redakcjaWSP 



Opublikowal: Michał Pawlik
-

Dziś w Warszawie

Jutro w Warszawie

Zobacz także


2010.02.09 g. 23:41

Nasi Partnerzy










2009.12.06 g. 23:04

Warszawa – przecieramy szlaki

Projekt "Przetarty Szlak" - ułatwiamy życie
Nasza Fundacja chce wziąć czynny udział w ułatwianiu życia mieszkańcom stolicy. Również osobom niepełnosprawnym ruchowo, które mogą napotykać trudności w przemieszczaniu się po mieście na wózkach inwalidzkich czy o kulach.

Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy