Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Dla mieszkańca

2014.04.11 g. 00:44

Rzecz o nazwach ulic


Wiele się w Warszawie dzieje w kwestiach nazewniczych. W trakcie procedury uchwalania są bardzo ciekawe propozycje. Choć wiele wpływających projektów jest odrzucanych między innymi ze względów formalnych.

ul. M. Anielewicza. 1976 r., fot. S. Iwan, ze zbiorów A. Sheybal-Rostek
 
ul. M. Anielewicza. 1976 r., fot. S. Iwan,
ze zbiorów A. Sheybal-Rostek
 
Zespół Nazewnictwa Miejskiego (ciało eksperckie przy Prezydent Warszawy) opiniował na ostatnim posiedzeniu kilka wniosków. Wśród zaopiniowanych pozytywnie znalazła się inicjatywa Dzielnicy Białołęka w sprawie nadania imienia „płk. Ryszarda Kuklińskiego” drodze położonej na przedłużeniu Trasy Mostu Marii Skłodowskiej-Curie między ul. Świderską i Modlińską.
 
Z równie przychylną opinią zespołu spotkała się propozycja Dzielnicy Ursus, aby nadać nazwę „Rondo Ojca Bogusława Palecznego” skrzyżowaniu ulic Keniga, Warszawskiej i Orłów Piastowskich. A także zaakceptowany został projekt Dzielnicy Żoliborz  aby nadać nazwę (terenowi zieleni przy ul. Krasińskiego i ul. Przasnyskiej) – „Park Bronisława Geremka”.
 
Nieoczekiwanie został odrzucony wniosek grupy radnych aby nazwę ul. Jana Paszyna (Wola) zmienić na „ul. Igora Abramow-Newerlego”. I choć był to mój autorski pomysł – to przemówił do mnie argument, iż kilka metrów dalej w przeszłości znajdowała się ulica Gliniana i warto jest przywrócić tą historyczną nazwę (z zasady sprzyjam takim zabiegom). Przyjęłam więc pokornie argumenty i wyraziłam zgodę.
 
Igor Abramow Newerly
 
Igor Abramow Newerly
 
Ale nie był to koniec niespodzianek.
Okazało się, bowiem, że zespół musi zaopiniować znalezienie nazwy dla ulicy (istniejącej jak na razie tylko w połowie) – odchodzącej od skrzyżowania ul. Kokarda i ul. Rydygiera a mającej się kończyć przy ul. Krajewskiego. Zrządzenie losu. Padła propozycja, aby patronem został Igor Abramow-Newerly. Decyzja była jednogłośna i entuzjastyczna. Projekt będzie teraz opiniować rada dzielnicy, zaś pytanie o zgodę zostanie wystosowane do rodziny pisarza. Jeśli spotka się z akceptacją – to zgodnie z wolą mieszkańców Żoliborza – Igor Abramow-Newerly zostanie upamiętniony w nazewnictwie dzielnicy gdzie artysta mieszkał.
 
Ze względów formalnych odrzucony został wniosek Koła Stowarzyszenia „Młodzi Demokraci” w sprawie upamiętnienia Nelsona Mandeli w nazwie jednej ze stołecznych ulic – zgodnie z wolą Pani Prezydent można uczynić warszawskim patronem osobę, która zmarła przynajmniej 5 lat wcześniej.
 
Z całkowicie innego powodu odrzucono wniosek Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Stefana Batorego o nadanie wschodniej nitce ul. Okopowej imienia Tadeusza Zawadzkiego „Zośki”. W planie zagospodarowania przestrzennego ta ulica przestanie, bowiem, istnieć – zaś jezdnia znajdzie się w tunelu i będzie to część Obwodnicy Śródmiejskiej. Nadawanie nazwy jest więc bezprzedmiotowe.
 
Z brakiem akceptacji spotkał się też wniosek Towarzystwa Przyjaciół Warszawy Oddział Powiśle w sprawie nadania nazwy „Wąwóz Głuchoniemych Żołnierzy AK” w parku E. Rydza-Śmigłego. Został on uznany za niefortunny. Źle brzmiący i wzbudzający zabawne skojarzenia. Uznano, że bardziej zasadne będzie wmurowanie tablicy upamiętniającej na ogrodzeniu Instytutu Głuchoniemych.
 
Na koniec warto wspomnieć, iż niebawem byłe kino „Elektronik” przy ul. Zajączaka 7 – otrzyma patrona w osobie Samuela Goldwyna (amerykańskiego producenta filmowego, współzałożyciela wytwórni Metro-Goldwyn-Mayer), który urodził się w Warszawie. W tym roku przypada czterdziesta rocznica jego śmierci. Wyremontowane kino wynajmie Warszawska Szkoła Filmowa Bogusława Lindy i Macieja Ślesickiego, która znajduje się obok.
Piękny gest.


Opublikowal: Michał Pawlik
-

Dziś w Warszawie

Jutro w Warszawie

Zobacz także


2010.02.09 g. 23:41

Nasi Partnerzy










2009.12.06 g. 23:04

Warszawa – przecieramy szlaki

Projekt "Przetarty Szlak" - ułatwiamy życie
Nasza Fundacja chce wziąć czynny udział w ułatwianiu życia mieszkańcom stolicy. Również osobom niepełnosprawnym ruchowo, które mogą napotykać trudności w przemieszczaniu się po mieście na wózkach inwalidzkich czy o kulach.

Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy