O wspomnieniach Chaima Icela Goldsteina Bunkier, wydanych przez Ośrodek KARTA w serii Żydzi polscy, rozmawiać będą: Sara Arm, tłumaczka Bunkra oraz wydawca Zbigniew Gluza.
Spotkanie odbędzie się w środę, 28 lutego 2007 o godz. 18.00 w Domu Spotkań z Historią przy Karowej 20.
Podczas wieczoru pokażemy filmy archiwalne i fotografie ukazujące Warszawę z lat 1944–45.
Bunkier Chaima Icela Goldsteina to niezwykła opowieść o przetrwaniu, która zaczyna się w połowie września 1944, po upadku Powstania na Starym Mieście. Autor, wraz z sześciorgiem innych Żydów i z katolickim księdzem, ukrywał się w piwnicach budynku przy ul. Franciszkańskiej 9 aż do 17 stycznia 1945. Wspomnienia Chaima Goldsteina – urodzonego w Polsce Żyda, więźnia Auschwitz, uczestnika Powstania Warszawskiego – stanowią wyjątkowy opis życia w pacyfikowanej przez hitlerowców Warszawie, są dramatycznym i szczerym studium ludzkiej psychiki w obliczu permanentnego zagrożenia, dotykają skomplikowanych wymiarów relacji międzyludzkich, poruszają kwestie stosunków polsko-żydowskich w czasie dokonującej się Zagłady.
Dom Spotkań z Historią, utworzony 1 marca 2006 r., jest samorządową instytucją kultury m.st. Warszawy. Celem Domu Spotkań z Historią jest upowszechnianie wiedzy o historii Warszawy, Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku, ze szczególnym naciskiem na skutki nazizmu i komunizmu. Dom Spotkań z Historią organizuje wystawy, projekcje filmowe i multimedialne, spotkania, seminaria, warsztaty edukacyjne, prowadzi prace badawcze i działalność informacyjną związaną z historią najnowszą, tworzy, opracowuje i udostępnia komputerowe bazy danych, zbiory tekstowe, ikonograficzne, filmowe, fonograficzne i muzealne oraz prowadzi działalność wydawniczą. Swoje zasoby udostępniania bezpłatne poprzez Dział Edukacji, Mediotetekę (Archiwum Historii Mówionej, Filmotekę, Pracownię Ikonograficzną), Dział Wystaw i Upowszechniania, księgarnię i czytelnię.
Dom Spotkań z Historią ściśle współpracuje z Ośrodkiem KARTA oraz innymi organizacjami i środowiskami w kraju i za granicą, m. in. z Instytutem Pamięci Narodowej, Instytutem Studiów Politycznych PAN; Instytutem Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie; Ośrodkiem Badań, Informacji i Upowszechniania Memoriał w Moskwie, Instytutem Badań nad Totalitaryzmem im. Hannah Arendt w Dreźnie, Fundacją Körbera w Hamburgu.