DZIEŃ KONSUMENTA TO TWOJE ŚWIĘTO
W marcu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów szczególnie mocno akcentuje potrzebę rozbudzania świadomości słabszych uczestników rynku.
Przypadający 15 marca – Światowy Dzień Konsumenta obchodzimy w tym roku pod hasłem „Zanim klikniesz – poznaj swoje prawa”. Promujemy prawa konsumentów, ponadto chcemy zwrócić uwagę na fakt, że skorzystanie z oferty w wirtualnym świecie, może często stwarzać bardzo realne problemy.
14 marca 2006 r. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wraz z udziałem Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Warszawie organizuje "dzień porad" dla mieszkańców Warszawy.
Bezpłatne porady konsumenckie będzie można uzyskać w siedzibie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, ul. Jasna 14/16 A.
Dzień Konsumenta to niepowtarzalna okazja dla wszystkich konsumentów. Już 14 marca w Warszawie, w jednym miejscu pojawią się przedstawiciele organizacji, które codziennie pomagają w egzekwowaniu praw. Sprawdź, czy potrafią odpowiedzieć na każde pytanie
Warszawa, 14 marca 2008 r.] Zawierając kilka, a nawet kilkanaście umów dziennie, nie zdajemy sobie często sprawy, że każdą z tych czynności reguluje prawo. O obowiązkach przedsiębiorców konsumenci przypominają sobie najczęściej w sytuacjach konfliktowych, gdy silniejsza strona kontraktu nie zamierza respektować praw drugiej strony. Tegoroczny Dzień Konsumenta, obchodzony pod hasłem Zanim klikniesz – poznaj swoje prawa, będzie okazją do spotkania się z przedstawicielami organizacji chroniących słabszych uczestników rynku. Inicjatywa jest odpowiedzią na wzrastające zainteresowanie wirtualnymi zakupami przy nadal niskiej świadomości prawnej.
Jak wynika z najnowszych badań UOKiK, aż 72 proc. Polaków jest przekonanych, że zaopatrując się w sieci ma takie same prawa, jak w tradycyjnym sklepie. Tymczasem kupując na odległość konsumenci mają możliwość odstąpienia od umowy bez podania przyczyn. Wystarczy jedynie złożyć stosowne oświadczenie na piśmie w terminie 10 dni. Jednocześnie warto zauważyć, że podczas tradycyjnych zakupów przyjęcie zwrotu pełnowartościowego towaru, to jedynie dobra wola przedsiębiorcy.
Odstąpić od umowy w podanym terminie możemy także w przypadku zakupów na aukcji internetowej. Jest to jednak możliwe tylko i wyłącznie, jeżeli kupujemy towar od przedsiębiorcy za pomocą opcji „kup teraz”. W każdej innej sytuacji nie jest to możliwe, a wynik aukcji jest dla nas wiążący.
Wyczerpująco o prawach konsumentów opowiedzą 14 marca w Warszawie przedstawiciele organizacji, które codziennie pomagają w egzekwowaniu ich praw. Spotkanie będzie okazją do otrzymania materiałów informacyjnych, poradników, ale przede wszystkim uzyskania indywidualnych porad. Eksperci Federacji Konsumentów, Stowarzyszenia Konsumentów Polskich, Inspekcji Handlowej, Europejskiego Centrum Konsumenckiego, a także Arbiter Bankowy, Rzecznik Ubezpieczonych i Rzecznik Konsumentów, przez cały dzień będą w jednym miejscu odpowiadać na pytania.
Zapamiętaj: