Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Dla mieszkańca

2009.05.08 g. 21:01

CICHE ZAKĄTKI POŁUDNIOWEGO ŚRÓDMIEŚCIA

Spacer po Warszawie
W sobotę 9 maja o godzinie 11.00 Stowarzyszenie Miłośników Warszawy i Mazowsza zaprasza na spacer

 

  • Spotkanie na Placu Zbawiciela,
  • pod kościołem.
  • Cena spaceru: 4 zł


  • Sobotni  spacer prowadzą
    Ewa Kierszys 
    Ewa Słęcka.

 

Ewa Kierszys to warszawianka z dziada pradziada, absolwentka filologii romańskiej UW. Pasję przewodnicką, którą odkryła jako uczestniczka spacerów z Miłośnikami Warszawy i Mazowsza, łączy z grą na skrzypcach w barokowej orkiestrze. Oprócz samych wycieczek wielką satysfakcję czerpie również z procesu zbierania informacji – okazuje się, że przy okazji można stać się specjalistą z najbardziej nawet zaskakujących dziedzin.

 

 

 

Ewa Słęcka to przewodniczka, która z upodobaniem gromadzi najdziwniejsze pamiątki po starej Warszawie: numerki z przedwojennej szatni, pudełeczko po landrynkach od Fruzińskiego, nieodgadnionego zastosowania buteleczkę od Wedla. Warszawianka ze Słupska, ekonomistka z wykształcenia bez opamiętania kupująca wszystko, co o stolicy napisano. Przez wiele lat była dziennikarką.

 

 

 

Wyprawa w przeszłość bliższą i dalszą to fascynujące opowieści o niebotykach naszych pradziadków, zagłębiu secesji, mieszkańcach pl. Zbawiciela, Nowowiejskiej, Jaworzyńskiej, Polnej.

 

W tej okolicy nowoczesność harmonijnie splata się z przeszłością, a urbanistyczna koncepcja króla Stanisława Augusta Poniatowskiego jest ciągle czytelna.

 

Plac Zbawiciela, pierwotnie zwany Rotundą, to centralny punkt układu Osi Stanisławowskiej. Tu Droga Królewska przecinała się z Marszałkowską i Mokotowską. W 1784 r. król założył przy niej Nową Wieś, gdzie przeniósł chłopów spod Zamku Ujazdowskiego. Wieś, zorganizowana według oświeceniowych wzorów świetnie prosperowała i aż po XIX wiek była warzywno-owocowym zapleczem Warszawy.

 

 Dzisiaj ulica Nowowiejska budzi zupełnie inne skojarzenia, a Plac Zbawiciela i jego okolice wydają się miejscem najbliższym przedwojennej Warszawie, mają w sobie coś z paryskich klimatów.

  

Jesteśmy grupą przewodników PTTK zrzeszoną w klubie "Miłośnicy Warszawy i Mazowsza". Od początku lat 90. prowadzimy - przeznaczony dla mieszkańców stolicy - całoroczny cykl spacerów i spotkań poświęcony fascynującej historii i ciekawej współczesności naszego miasta oraz jego niezwykłym miejscom i ludziom. Sobotnie i niedzielne 2-godzinne spacery - prowadzone najczęściej niekonwencjonalnymi, autorskimi trasami - pozwalają uczestnikom poznać nieznane im przedtem zakątki Warszawy, odwiedzić niedostępne zazwyczaj wnętrza /np. siedziby zasłużonych dla miasta zakonów, czy świątynie rozmaitych wyznań/, zwiedzić ciekawe, a mało dotąd spopularyzowane muzea i galerie, czy wreszcie zdobyć wiele nowych, interesujących informacji o miejscach pozornie tylko znanych.  ...

 

Nasza strona internetowa:

 

 

 

 



Opublikowal: Michał Pawlik
-

Dziś w Warszawie

Jutro w Warszawie

Zobacz także


2010.02.09 g. 23:41

Nasi Partnerzy










2009.12.06 g. 23:04

Warszawa – przecieramy szlaki

Projekt "Przetarty Szlak" - ułatwiamy życie
Nasza Fundacja chce wziąć czynny udział w ułatwianiu życia mieszkańcom stolicy. Również osobom niepełnosprawnym ruchowo, które mogą napotykać trudności w przemieszczaniu się po mieście na wózkach inwalidzkich czy o kulach.

Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy