Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Dla mieszkańca

2009.11.19 g. 12:29

Wycieczka warszawska

Plac Małachowskiego i okolice

Zachęcamy do wspólnego poznawania bogatej historii pl. Małachowskiego i pobliskich ulic.

Przewodniczki warszawskie: Jolanta Głodowska i Ewa Słęcka  czekają na Państwa w sobotę, 21 listopada, o godz. 11 przed „Zachętą”.

 

 Kopuła kościoła ewangelickiego św. Trójcy

 

  • Plac Małachowskiego


    W swojej formie i układzie ulic trwa niezmiennie od połowy XIX wieku. Zachwyca wyjątkowymi i różnorodnymi, historycznymi budowlami. 


    Pośrodku wznosi się, zaprojektowany przez architekta Szymona Bogumiła Zuga, kościół ewangelicki św. Trójcy.
    Kiedy go budowano w latach 1771-1781, wokół było prawie pusto. Drewniane domki nieopodal przypominały raczej wieś niż stolicę. 


    Niepodzielnie dominowała monumentalna rotunda świątyni z wysoką, 58 m kopułą. Atrakcją turystyczną było podziwianie Warszawy ze szczytu kościoła. Stąd też w 1794 r., w czasie oblężenia Warszawy, oficerowie sztabu Kościuszki obserwowali ruchy wojsk nieprzyjacielskich.


    Od początku zbór ewangelicki słynął z pięknej muzyki.  W 1825 r., na instrumencie muzycznym zwanym choralionem koncertował tu przed carem Fryderyk Chopin. Zachwycony Aleksander I obdarował Chopina i konstruktora instrumentu pierścieniami z brylantami. Gmach Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego, na rogu ul. Mazowieckiej i pl. Małachowskiego, jak nic kojarzy się z Biblioteką Sansovina na pl. Św. Marka w Wenecji.


    Neorenesansowy budynek Towarzystwa (1856-58), zaprojektowany przez Henryka Marconiego i Józefa Góreckiego wzorowany był właśnie na słynnych weneckich Prokuracjach.


    Pod nr 2, przy pl. Małachowskiego stoi kamienica Krasińskich, zwana Heurichowską (1907-1910). Ta reprezentantka wczesnego modernizmu przed wojną uchodziła za symbol wielkomiejskiej elegancji. Na parterze i pierwszym piętrze, za dużymi, oszklonymi witrynami  mieściły się sklepy znanych firm. Do architektury gmachu nawiązali po wojnie projektanci Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej.


    Budynek „Zachęty” (powstał w latach 1899-1903), wg projektu Stefana Schyllera, należy do nielicznych ocalałych w Warszawie z przełomu XIX i XX wieku. Poświęcony sztukom – o czym mówi wykuty nad wejściem napis ARTIBUS, pamięta dramatyczny incydent z naszej historii.


    16 XII 1922 r. w „Zachęcie” malarz i wykładowca sztuki Eligiusz Niewiadomski zastrzelił pierwszego Prezydenta II RP Gabriela Narutowicza.

 

 Nr 2, przy pl. Małachowskiego - kamienica Krasińskich, zwana Heurichowską (1907-1910)

 

  • Jolanta Głodowska


    Rodowita warszawianka, niestrudzona podróżniczka i globtroterka. Zwiedziła wiele stolic, była w różnych zakątkach świata, zawsze jednak z radością powraca do Warszawy, utwierdzona w przekonaniu, że jest to miasto wyjątkowe, którego nie zamieniłaby na żadne inne.

  • Ewa Słęcka


    Zakochana w Warszawie. Godzinami może chodzić po stołecznym bruku, podziwiać pałace i kościoły, wypatrywać detale architektoniczne, ciekawe szczegóły, potknięcia mistrzów. Kolekcjonuje varsaviana i prawie wszystko co o Warszawie napisano.
     

Jesteśmy grupą przewodników PTTK zrzeszoną w klubie "Miłośnicy Warszawy i Mazowsza".

Od początku lat 90. prowadzimy - przeznaczony dla mieszkańców stolicy - całoroczny cykl spacerów i spotkań poświęcony historii i współczesności naszego miasta oraz jego niezwykłym miejscom i ludziom.

 

Sobotnie i niedzielne 2-godzinne spacery - prowadzone najczęściej niekonwencjonalnymi, autorskimi trasami - pozwalają uczestnikom poznać nieznane im przedtem zakątki Warszawy, odwiedzić niedostępne wnętrza /np. siedziby zasłużonych dla miasta zakonów, czy świątynie rozmaitych wyznań/, zwiedzić ciekawe, a mało dotąd spopularyzowane muzea i galerie, czy zdobyć interesujące informacje o miejscach pozornie tylko znanych.

 



Opublikowal: Michał Pawlik
-

Dziś w Warszawie

Jutro w Warszawie

Zobacz także


2010.02.09 g. 23:41

Nasi Partnerzy










2009.12.06 g. 23:04

Warszawa – przecieramy szlaki

Projekt "Przetarty Szlak" - ułatwiamy życie
Nasza Fundacja chce wziąć czynny udział w ułatwianiu życia mieszkańcom stolicy. Również osobom niepełnosprawnym ruchowo, które mogą napotykać trudności w przemieszczaniu się po mieście na wózkach inwalidzkich czy o kulach.

Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy