Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Dla mieszkańca

2010.10.27 g. 21:49

Robert Gawkowski o Włochach i Okęciu

Co nam powiedział autor?
Zapraszamy na spotkanie z autorem książki „Moja Dzielnica Włochy, historia Włoch i Okęcia” dr Robertem Gawkowskim, który coś nam opowiedział.

Honorowymi gośćmi będą Marek Nowakowski oraz Wojciech Albiński.

 

Spotkanie poprowadzi Magdalena Foks.

 

Prezentacja książki odbędzie się:

 

  • 19 listopada 2010 r.
  • o godz. 17:30.
  • w Artystycznym Domu Animacji,
  • ul. ks. J. Chrościckiego 14.

 

 

Zadaliśmy panu Robertowi Gawkowskiemu trzy pytania:

 

  1. Czy ma Pan na swoim koncie podobne warszawskie opracowania?
  2. Czy zainteresowanie Włochami wynikają u Pana ze specjalnego związku emocjonalnego z tą częścią Warszawy?
  3. Jak by Pan krótko zaprezentował Włochy i Okęcie czytelnikom serwisu warszawa.pl?

 

Oto co odpowiedział:

 

Jak już wiecie, zapraszam serdecznie na promocję mojej nowej książki "Moja dzielnica Włochy,historia Wloch i Okęcia". A czy książka jest ciekawa? No cóż, nie mnie o tym sądzić. To czy pozycja jest godna uwagi, ocenią czytelnicy.

 

Trochę się przy tym narobiłem. Pracowałem dwa lata jeżdżąc po archiwach, bibliotekach, odwiedzając mnóstwo osób.

 

Pytacie o podobne opracowania na moim koncie.

 

Otóż od 1990 r. pracuję w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, a ponieważ jest to placówka naukowo-badawcza, więc musiałem zainteresować się historią mojej Alma Mater. Opublikowałem (1997) niewielką książeczkę o Legii Akademickiej czyli ochotniczym studenckim wojsku, które formowało się na UW w 1918 r. Potem napisałem jeszcze kilka przyczynkarskich prac związanych z dziejami uczelni - ostatnią kilka miesięcy temu pt: "Związki Cesarskiego Uniwersytetu Warszawskiego z Filologicznym Instytutem Nżynskim w okresie Belle Epoqe". Artykuł ten ukazał się na Ukrainie.

 

Kilkanaście lat temu zająłem się poważniej historią sportu, najpierw tego akademickiego, potem niektórych stołecznych klubów. Historia kultury fizycznej od lat w środowiskach uniwersyteckich traktowana była po macoszemu, więc moje badania nie spotykały się ze szczególnym zainteresowaniem. Do czasu...

 

W 2007 zrobiłem na UW doktorat o przedwojennych klubach sportowych w Warszawie. Jak wiecie, powstała z tego "Encyklopedia ... ". W książce tej pokazuję jak świat sportu uwikłany był w sprawy polityczne (większość klubów sportowych związana była w większym czy mniejszym stopniu z partiami politycznymi).

 

W 2008 r. opublikowałem tez książkę "Sportowe tradycje warszawskich Włoch". Mieszkam we Włochach, więc działacze "Przyszłości" Włochy (klub sportowy) zwrócili się do mnie o napisanie takiej pracy.

 

Po tej książce, wspólnie z p. Katarzyną Winogrodzką (z jej inicjatywy) opublikowaliśmy książkę: "Biblioteka Publiczna we Włochach".

 

Skoro napisałem dwie książki o Włochach (tj o sporcie i o bibliotece) to może by spróbować napisać o całej historii tej dzielnicy? Taki pomysł przyszedł do głowy Wydziałowi Promocji Urzędu Dzielnicy Włochy, a ja (nie bez wahania)się zgodziłem. Od tej pory (czyli od 2008 r.) pisałem historię Włoch i Okęcia.

 

W książce piszę o tym, że Okęcie to nie tylko lotnisko, a Włochy to nie tylko stacja kolejowa. To dzielnica mająca barwną, choć nieraz dramatyczna historię.

 


Bardzo dziękujemy w imieniu czytelników za tak wyczerpującą i sympatyczną wypowiedź.
Życzymy jeszcze wielu warszawskich opracowań!

 

Zapraszenie na spotkanie z dr Robertem Gawkowskim



Opublikowal: Michał Pawlik
-

Dziś w Warszawie

Jutro w Warszawie

Zobacz także


2010.02.09 g. 23:41

Nasi Partnerzy










2009.12.06 g. 23:04

Warszawa – przecieramy szlaki

Projekt "Przetarty Szlak" - ułatwiamy życie
Nasza Fundacja chce wziąć czynny udział w ułatwianiu życia mieszkańcom stolicy. Również osobom niepełnosprawnym ruchowo, które mogą napotykać trudności w przemieszczaniu się po mieście na wózkach inwalidzkich czy o kulach.

Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy