Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Dla mieszkańca

2011.07.22 g. 15:32

Nowa Księgarnia Krytyki Politycznej


We wtorek 26 lipca zapraszamy na otwarcie nowej księgarni w Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat oraz inaugurację wakacyjnego cyklu dyskusji (Nie)letnie lektury.

Znane postacie polskiego życia literackiego – krytycy, pisarki, publicystki - zapraszają wszystkich chętnych do kameralnej rozmowy wokół książek. Podczas pierwszego spotkania porozmawiamy o Harrym Potterze, wampirach i późnym kapitalizmie.

 

CK Nowy Wspaniały Świat, ul. Nowy Świat 63, Warszawa; wtorki, godz.19.00. Wstęp wolny!

 

 

 

 

 

(NIE)LETNIE LEKTURY - program


26 lipca, wtorek, godz. 19.00
Harry Potter, wampiry i późny kapitalizm
. Literatura dla dzieci i młodzieży w przemysłach kultury
prowadzenie: Roman Kurkiewicz, gość: Hanna Gill-Piątek

Niedawna premiera filmowej adaptacji powieściowego Harry’ego Pottera jest okazją do przyjrzenia się współczesnej literaturze dziecięcej i młodzieżowej. Czy może ona istnieć autonomicznie, w oderwaniu od przemysłu filmowego, telewizyjnego, zabawkarskiego, w których kontekście dziś funkcjonuje? Czy dominacja na listach bestsellerów nie tylko w Polsce (gdzie w kategorii „literatura dziecięca i młodzieżowa” najlepiej sprzedawały się powieści z serii Zmierzch i Pamiętniki wampirów) tych samych książek, obudowanych wielkimi promocyjnymi budżetami, przemysłem gadżeciarskim etc., świadczy o tym, że mamy do czynienia z erą literackich blockbusterów, bardziej produkowanych niż pisanych? Jakie treści przekazuje taka literatura? Jakiej literatury dziecięcej byśmy chcieli?

 

Hanna Gill-Piątek - działaczka społeczna i polityczna, współautorka książki Bieda. Przewodnik dla dzieci (Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2010). W latach 2005-2008 liderka lokalnych stowarzyszeń warszawskich walczących o niewprowadzanie tras ekspresowych w gęsto zabudowane osiedla. Razem z mężem Tomaszem Piątkiem współzałożycielka Obywatelskiego Forum Dostępu do Książki (2010). Jedna z koordynatorek działań Świetlicy Krytyki Politycznej w Łodzi.

 

2 sierpnia, wtorek, godz. 19.00
Pakt (auto)biograficzny
prowadzenie: Marta Konarzewska; goście: Andrzej Żuławski, Krzysztof Tomasik

 

W ostatnich latach mamy do czynienia z wysypem dzieł w różny sposób poddających literackiej obróbce życie realnych osób, z biografiami wywracającymi do tej pory ustalone wizerunki (biografia Kapuścińskiego), powieściami z kluczem (Trans Manueli Gretkowskiej), wysypem dzienników (Dzienniki Iwaszkiewicza). Jak w tych dziełach pracują mechanizmy literackiej kreacji, w jaki sposób kształtują się granice między „faktami” i „fikcją”, jak daleko wolno posunąć się pisarzowi w opisie żyjących osób? Jakie polityczne konsekwencje może mieć (auto)biograficzna proza?

 

 

9 sierpnia, wtorek, godz. 19.00
Jak pisać o kinie?
prowadzenie: Marta Konarzewska

Jak wygląda dziś książka filmowa w Polsce? Po co w ogóle pisać o filmie, do kogo kierowane są książki filmowe? Jakie sposoby ujmowania filmu dominują? Punktem wyjścia do dyskusji będą nie tylko filmowe książki Krytyki Politycznej, ale także najważniejsze publikacje filmowe ostatnich miesięcy, nowe wydanie Encyklopedii kina Tadeusza Lubelskiego, Globalne Hollywood Marcina Adamczaka czy eksperymentalna książka Wunderkammera. Kino Terry’ego Gilliama pod redakcją Kuby Mikurdy.

 

 

23 sierpnia, wtorek, godz. 19.00
Na martwym rynku? (Dla)czego (nie)czytają Polacy

prowadzenie: Roman Kurkiewicz; goście: Beata Stasińska, Tomasz Piątek

Czy polski rynek wydawniczy przeżywa kryzys? Co czytają Polacy? Co listy najlepiej sprzedających się książek mówią nam o naszych gustach czytelniczych? Jakie są mechanizmy kreowania bestsellerów w Polsce? Czy Polacy oduczyli się czytać?

 

 

30 sierpnia, wtorek, godz. 19.00
Co czyta prawica?
prowadzenie: Marta Konarzewska; goście: Kinga Dunin, Cezary Michalski

Czy w Polsce istnieje odrębny obieg prawicowej i lewicowej literatury? Co czyta i pisze prawica? Czego dowiedzieć można się o Polsce z ostatnich prawicowych powieści (Ziemkiewicza, Wildsteina, Terlikowskiego), czego z prawicowej publicystyki? Czy powstaje fenomen kampowego odbioru prawicowej publicystyki?

 

--
Księgarnia Krytyki Politycznej w Nowym Wspaniałym Świecie to:


  • miejsce, gdzie możesz poczytać prasę i książkę przy dobrej kawie,

  • literatura, historia, filozofia, socjologia, teoria kultury i sztuki.

  • książki Wydawnictwa Krytyki Politycznej w specjalnych cenach,

  • interesujące pozycje innych wydawnictw.
  •  


Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00-20.00.

 



-

Dziś w Warszawie

Jutro w Warszawie

Zobacz także


2010.02.09 g. 23:41

Nasi Partnerzy










2009.12.06 g. 23:04

Warszawa – przecieramy szlaki

Projekt "Przetarty Szlak" - ułatwiamy życie
Nasza Fundacja chce wziąć czynny udział w ułatwianiu życia mieszkańcom stolicy. Również osobom niepełnosprawnym ruchowo, które mogą napotykać trudności w przemieszczaniu się po mieście na wózkach inwalidzkich czy o kulach.

Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy