Na placu Zamkowym i Krasińskich zostaną ustawione: symboliczna powstańcza barykada, stanica Harcerskiej Poczty Polowej kilkunastoletnich "Zawiszaków", punkt łączności, gdzie będzie można wydrukować znak Polski Walczącej, obejrzeć "Galerię Powstańczego Plakatu", a także usłyszeć fragmenty komunikatów powstańczego Radia "Błyskawica". Wszyscy zwiedzający Starówkę będą mieli okazję obejrzeć stanowisko strzeleckie, rusznikarnię i samochód pancerny Kubuś. Na barykadzie będzie dostępny numer pisma "Zgrupowanie Radosław" z dodatkiem dla młodzieży "Odważniak". Mieszkańcy i turyści będą mogli uczestniczyć nieodpłatnie w powstańczym spacerze ulicami Starówki, uzupełnionym komentarzem historycznym, w asyście umundurowanych i uzbrojonych żołnierzy. Na Barykadzie prawdopodobnie będziemy gościli także uczestników Powstania, z którymi będzie można się spotkać i porozmawiać.
Przez dwa dni członkowie GH Zgrupowanie "Radosław" będą do dyspozycji wszystkich zwiedzających, prezentując umundurowanie, uzbrojenie i sprzęt z czasów powstańczych, dzieląc się swoją wiedzą i pasją. W ten sposób GH Zgrupowanie "Radosław" oraz Dzielnica Śródmieście przybliżą historię Powstania Warszawskiego.
Fot. Urząd Dzielnicy Śródmieście
Zrekonstruowane elementy codziennego krajobrazu walczącej Warszawy będą stanowiły żywą lekcję historii nie tylko dla najmłodszych. To unikalna szansa spotkania z żywą historią, z pasjonatami historii i uczestnikami Powstania Warszawskiego. Podczas tej akcji będą także prowadzone działania informacyjne dotyczące obchodów "Dnia Pamięci Starówki" organizowanych przez Urząd oraz Stowarzyszenie Warszawskiego Starego i Nowego Miasta, które przypadają na 13 sierpnia.
Inscenizacja odbywa się już po raz czwarty we współpracy Urzędu Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy oraz Grupy Historycznej Zgrupowania "Radosław".