Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Dla mieszkańca

2011.09.09 g. 20:56

Akademia Wiedzy o Mieście


Biuro Edukacji Urzędu m.st. Warszawy, Wydział Biologii UW i dr Marek Ostrowski - twórca „Projektu Warszawa” i koncepcji Akademii Wiedzy o Mieście powołują Akademię Wiedzy o Mieście


Utworzenie Akademii Wiedzy o Mieście jest propozycją:

  • budowania tożsamości i identyfikacji, wzmacniania więzów mieszkańców z własnym miastem, dzielnicami i lokalnymi osiedlami;
  • szerzenia w nowoczesny sposób nowoczesnej wiedzy o mieście na przykładzie Warszawy;
  • kształtowania obywatelskich postaw mieszkańców zainteresowanych wspólnymi działaniami na rzecz Warszawy;
  • podnoszenia jakości kształcenia w warszawskich szkołach i uczelniach;
  • poznawania mechanizmów funkcjonowania skupisk ludzkich na przykładzie Warszawy i własnej dzielnicy.

 

Koncepcja funkcjonowania Akademii wykorzystuje dorobek dr Marka Ostrowskiego wynikający z naukowych sesji Tematycznych Panoram Warszawy, koncepcji studiów podyplomowych, pionierskich wykładów z varsavianistyki dla studentów warszawskich uczelni, zajęć edukacyjnych „Warszawski Tryptyk Edukacyjny”, realizowanych w stołecznych szkołach.


 Akademia ma pełnić szczególną rolę w warszawskiej edukacji. Jej celem jest wypracowywanie i wdrażanie nowoczesnych technologii edukacyjnych oraz łączenie wiedzy przedmiotowej i programów szkolnych z realną przestrzenią własnego osiedla czy dzielnicy.


Założenia projektu zostały z sukcesem sprawdzone w praktycznym działaniu – podczas prowadzenia akademickiego programu varsavianistyki, programu „Warszawski Tryptyk Edukacyjny” oraz kursów „Varsavianistyka w szkole”. Te ostatnie zajęcia realizowane były w Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń i zostały wysoko ocenione przez uczestniczących nauczycieli. Wykłady i zajęcia w Akademii Wiedzy o Mieście będą prowadzili wykładowcy, którzy uczestniczyli w poprzednich etapach „Projektu Warszawa”. Są wśród nich naukowcy stołecznych uczelni, przedstawiciele instytucji państwowych i samorządowych.


W zajęciach Akademii Wiedzy o Mieście wezmą udział dorośli i młodzież. Organizatorzy mają nadzieję, że w ten sposób zainicjowana będzie współpraca uczniów i nauczycieli wykorzystujących nowoczesne technologie informatyczne w poznawaniu miasta.  Do Akademii zaproszeni są uczniowie starszych klas gimnazjalnych  oraz uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, zainteresowani poznawaniem „Warszawy 2.0”.


Przyjmowane są zgłoszenia zarówno pojedynczych osób, jak i zespołów nauczycieli i uczniów z tej samej szkoły.
Zajęcia varsavianistyczne w roku akademickim 2011/2012 pozwolą na podjęcie prac zmierzających do powołania studiów podyplomowych z tego zakresu.

 

ZAJĘCIA I REKRUTACJA W ROKU AKADEMICKIM 2011/2012

Zajęcia są dwusemestralne, planowane na ok. 100 godzin. Będą odbywały się w  salach wykładowych Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, dotychczasowego współorganizatora międzyuczelnianych zajęć z varsavianistyki, w których co roku uczestniczy ponad 500 studentów warszawskich uczelni. Część zajęć będzie odbywała się w innych miejscach Warszawy, często tam, gdzie dostęp na co dzień jest niemożliwy.

 

Zajęcia są bezpłatne.


Wkładem ze strony uczestników jest czynny udział w zajęciach. Zaliczenie zajęć będzie na podstawie obecności, egzaminów lub innych uzgodnionych form oceny.

W tym roku akademickim (październik 2011- maj 2012) zajęcia będą odbywały się we wtorki, w godz. 17.00 - 20.00. Harmonogram zajęć znajdzie się w dniu inauguracji na stronie Biura Edukacji: www.edukacja.warszawa.pl  oraz na stronie: www.Varsovia.pl.

 

INAUGURACJA

Inauguracja Akademii Wiedzy o Mieście odbędzie się 13 września (wtorek)  o godz. 17.00 w auli głównej Wydziału Biologii UW (ul. Miecznikowa na Ochocie) w obecności podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Mirosława Sielatyckiego,  Zastępcy Prezydenta m.st. Warszawy Włodzimierza Paszyńskiego, dziekan Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego prof. dr hab. Joanny Pijanowskiej, dyrektor Biura Edukacji Jolanty Lipszyc oraz delegacji z Wielkiej Brytanii (Coventry).
Kolejne  spotkanie z nauczycielami i uczniami zainteresowanymi uczęszczaniem, odbędzie się 27 września br. godz. 17.00 w sali 103B.

 


ZAPISY I REJESTRACJA

Zgłoszenia i zapisy dla nauczycieli i uczniów poprzez stronę internetową: www. Varsovia.pl.

 

Rekrutacja rozpocznie się w dniu 12 września o godz. 0.00. i potrwają do zapełnienia miejsc.
Pytania można kierować do Biura Edukacji: Barbara Robakiewicz, tel.  0224433541 lub bezpośrednio do twórcy i organizatora Akademii dr Marka Ostrowskiego (samper@samper.pl).
 Liczba miejsc jest limitowana. Decyduje kolejność zapisów.  W br. przewidziane jest tylko 50 miejsc dla nauczycieli, 50 dla uczniów i dodatkowo 50 dla mieszkańców Warszawy.

 



-

Dziś w Warszawie

Jutro w Warszawie

Zobacz także


2010.02.09 g. 23:41

Nasi Partnerzy










2009.12.06 g. 23:04

Warszawa – przecieramy szlaki

Projekt "Przetarty Szlak" - ułatwiamy życie
Nasza Fundacja chce wziąć czynny udział w ułatwianiu życia mieszkańcom stolicy. Również osobom niepełnosprawnym ruchowo, które mogą napotykać trudności w przemieszczaniu się po mieście na wózkach inwalidzkich czy o kulach.

Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy